Historia

Chrzest Polski. Od tego wszystko się zaczęło

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 22:08
Jest wiele ważnych dat w historii naszego narodu, ale nie ma ważniejszej niż rok 966 czyli chrzest Polski - przekonuje w swojej książce prof. Krzysztof Ożóg.
Zaprowadzenie chrześcijaństwa, obraz Jana Matejki z 1889
Zaprowadzenie chrześcijaństwa, obraz Jana Matejki z 1889Foto: Public Domain Mark 1.0 /Wikipedia

Już tysiąc lat temu państwo Bolesława Chrobrego, którego ojciec, Mieszko, zaledwie kilkadziesiąt lat wcześniej przyjął chrzest, urosło do rangi potęgi. Bolesław I był władcą w pełni europejskim, co wówczas oznaczało: chrześcijańskim. Poruszał się swobodnie wraz ze swą drużyną od Łaby po Kijów, od Kołobrzegu po Pasawę. Polacy, rozwijając się przez wieki w kręgu kultury i wiary chrześcijańskiej, doszli do prawdziwej wielkości: gospodarczej, kulturalnej, militarnej, politycznej i moralnej.
Różne czynniki sprzyjały powstaniu mocnego państwa Polan: korzystny układ sił politycznych, talenty osobiste Mieszka I i jego wielkiego syna, mądra, pokojowa ekspansja Rzymu na tereny pogańskich Słowian. O tym wszystkim pisze w książkce "966. Chrzest Polski" (wyd. Biały Kruk) prof. Krzysztof Ożóg, który wykazuje wszakże, iż decydujący był sam Chrzest święty, bowiem to jego konsekwencje spoiły rody i plemiona na naszych ziemiach tak silnie, że trwamy razem już jedenasty wiek, że wykształciliśmy wspaniałą kulturę, oryginalną tradycję, bogaty język.

Autor napisał swe dzieło w oparciu o najnowszy stan wiedzy; mamy w ręku nie tylko księgę jubileuszową (1050-lecie Chrztu), ale i obfitującą w fakty oraz wydarzenia książkę historyczną. Przywołuje okres wczesnosłowiański, misję świętych Cyryla i Metodego, następnie opisuje pasjonujący proces narodzin państwa i narodu – Polski i Polaków w wieku X i XI. Mówi o uwarunkowaniach zewnętrznych, opowiada o ówczesnym życiu we dworach i grodach, o pierwszych kościołach i męczennikach, o toczonych wojnach, o pierwszych zabytkach kultury. Pokazuje, że to, kim dziś jesteśmy w dużym stopniu rozstrzygnęło się przed tysiącem lat. "Kościów tworzył i rozbudowywał system szkolnictwa (...), który umożliwił recepcję dorobku kultury intelektualnej chrześcijańskiej Europy wraz z dziedzictwem grecko-rzymskim, a od XII-XIII w. coraz większy współudział w rozwijaniu tej kultury (literatury, nauki i sztuki). Wówczas krystalizują się zręby polskiej kultur, świadomości i tożsamości narodowej Polaków. Zaszczepiona w Polsce przez pierwszych Piastów wiara chrześcijańska przyczyniła się do ukształtowania się wspólnoty narodowej Polaków" - pisze prof. Ożóg.

CZYTAJ DALEJ
Mieszko1_663_364.jpg
Tajemnice Mieszka I. Od dziecka mógł być chrześcijaninem...

W poprzedzającym książkę wstępie prezydent RP Andrzej Dudy pisze, że "chrzest księcia Mieszka I wprowadził Polskę na arenę dziejów Europy. Przyjąwszy wiarę Chrystusową, nasz naród stał się pełnoprawnym członkiem wspólnoty Zachodu. Przez następne wieki Kościół dzięki swoim strukturom umacniał budowę organizmu państwowego. Nade wszystko zaś przekazując elitom i całemu ludowi formację chrześcijańska, wywarła olbrzymi wpływ na polską tożsamość i kulturę" - podkreśla prezydent.

HISTORIA na moje.polskieradio.pl >>>

pp

Czytaj także

Chrzest Polski skutkował sakralizacją władzy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 16:35
Wraz z przyjęciem przez Mieszka I chrztu w 966 roku pojawił się Kościół jako instytucja, która legitymizowała władzę świecką i sama stawała się jej częścią.
rozwiń zwiń