KARPIU ZBK: to jest rap z zajawki

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 09:49
KARPIU ZBK trzy lata tworzył swój najnowszy album "BEZ PODTEXTÓW". To muzyka utrzymana w klimacie lat 90., rap stworzony z zajawki. 
KARPIU ZBK tworzy hip-hop nawiązujący do lat 90.
KARPIU ZBK tworzy hip-hop nawiązujący do lat 90. Foto: shutterstock/Mark Umbrella
  • KARPIU ZBK wydał swoją drugą płytę "BEZ PODTEXTÓW". 
  • Młody raper z Ząbek tworzy muzykę utrzymaną w klimacie lat 90., sięga do źródeł hip-hopu. 
  • Na albumie "BEZ PODTEXTÓW" znalazło się 18 piosenek stworzonych z zajawki. 

Grzegorz Karpiński czyli KARPIU ZBK to raper z podwarszawskich Ząbek, który wydał swoją drugą solową płytę o tytule "BEZ PODTEXTÓW". Album utrzymany jest w klasycznym klimacie lat 90. czy oldschool boom bap, muzyce towarzyszą wersy z prawdziwym, aktualnym przekazem. 

Numer Raz zwrócił uwagę na tę pozamainstreamową twórczość, która utrzymana jest w klimacie dawnych lat, muzyki o mocnych korzeniach. Opinię dziennikarza bardzo docenia sam artysta, któremu właśnie na takich brzmieniach zależało. - Jak zaczynała się ta scena hip-hopowa to były w piosenkach wartości, był przekaz, czuć było zajawkę. Taką muzykę chcę robić i fajnie, że są ludzie, którzy to doceniają - mówi KARPIU ZBK. - Nam zależy, żeby przekaz był prawdziwy, taki jak kiedyś, żeby to pokrywało się z rzeczywistością

Na albumie "BEZ PODTEXTÓW" znajdziemy utwory utrzymane w stylu ulicznym, osiedlowym, kawałki podnoszące na duchu, ale też opisujące zwykłe życie, które uwypuklają najczęstsze ludzkie problemy.

- Dziś większość piosenek tworzy się po to, by były melodyjką, która krąży w głowie. Niestety ten rap nie poszedł w dobrą stronę, dlatego my chcemy trzymać się starszych fal - podkreśla Tuner. - Na własne życzenie jesteśmy w miejscu, w którym jesteśmy. 

Ząbki na rapowej mapie Polski

KARPIU ZBK i Tuner pochodzą z Ząbek. Nie jest to miejscowość słynąca ze sceny hip-hopowej. - Gramy my, ale jest jeszcze jeden chłopak, młodszy od nas. On poszedł trochę w nowy nurt - nieźle mu to wychodzi - mówią goście Numera Raza. - Wcześniej był też skład Zielony płomień, ale to się rozleciało, nie podtrzymali tej zajawki.


Posłuchaj
56:38 2023_11_28 22_04_30_PR4_Numer_Raz_na_fali.mp3 KARPIU ZBK i Tuner opowiadają o płycie "BEZ PODTEXTÓW" (Numer Raz na fali/Czwórka)

 

Muzycy przyznają, że fajnie by było żyć z pasji, tworzenia muzyki. Do tego momentu jeszcze długa droga przed nimi. - Dziś nam chodzi o to, żeby robić to, co się czuje, ale też nie zamykać się w ramach - mówi KARPIU ZBK. 

KARPIU ZBK i Tuner urodzili się w latach 90. Od dziecka słuchali hip-hopu. KARPIU pierwszy swój numer zarejestrował około 5-6 lat temu. Współpraca z Dudkiem z P56 dodała mu wiary w siebie. - Dudek dużo mi pokazał, wprowadził mnie w ten świat - podkreśla. 

Tuner wywodzi się ze świata graffiti. Od 15 lat związany jest z tym nurtem sztuki. Zdradza, że w ostatnim czasie polubił malowanie bez stresu, legalnie. Do muzyki przyciągnął go KARPIU. 

Rap z zajawki

Na płycie "BEZ PODTEXTÓW" znalazło się aż 18 numerów o szczerym przekazie. - Dużo robimy po ziomalsku. Są ludzie, którzy chcą brać w tym udział i są w tym projekcie od początku - podkreśla gość Numera Raza. - Na płycie gościnnie wystąpiło wielu artystów. Za miks i mastering odpowiada Lucas Polar ze Studia Dobry Numer w Wołominie. On ma ogromną wiedzę. Sprawdzał ten materiał pod różnymi kątami. Słuchał go w studiu, domu, samochodzie, na słuchawkach. Wypuścił dopiero wtedy, gdy we wszystkich tych przestrzeniach uzyskał dobre brzmienie. 

Czytaj także:

Praca nad albumem trwała trzy lata. KARPIU podkreśla, że nie chcieli tworzyć jej szybko, a dobrze, by wszystko było dopracowane. - To jest rap z zajawki, my żyjemy z czegoś innego - zdradza.

Pierwszy koncert promujący "BEZ PODTEXTÓW" odbędzie się już 2 grudnia w Wołominie. Artyści zdradzają, że będzie to impreza w ziomalskim gronie, ale wstęp jest darmowy i każdy może tam przyjść. 

***

Tytuł audycji: Numer Raz na fali

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Gość: KARPIU ZBK i Tuner

Data emisji: 29.11.2023

Godzina emisji: 22.07

pj

Czytaj także

Nullizmatyk: "Zabójca królowej" to płyta o muzyce i życiu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 10:00
Nullizmatyk na rynku muzycznym działa od lat. W grudniu wydał swoją najnowszą płytę "Zabójca królowej" - miała być oparta na samplach zespołu Queen, jednak album musiał zostać zmieniony. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sosad: moje emocje znalazły upust w rapowaniu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 09:58
Sosad urodził się w 1999 roku. Inaczej niż popularni dziś coldboye, w swoich kawałkach dzieli się emocjami, pokazuje, co myśli o rzeczywistości. 
rozwiń zwiń