Pękaty x Smokin "#404 vol. 2". "To płyta dosadna"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 13:09
W studiu Czwórki, tuż przed premierą nowego albumu "#404 vol. 2", gościli Pękaty x Smokin. - Wyrażam czasem zdanie na dość kontrowersyjne tematy, których nikt nie porusza - mówi Pękaty.
Pękaty i Smokin
Pękaty i SmokinFoto: mat.prom

"Tworzyć z pasją"

Współpraca Pękatego i Smokina rozpoczęła się dwa lata temu, a jej rezultatem była EP-ka zatytułowana "#404”. Teraz wracają z długogrającą płytą "#404 vol. 2" na której znalazło się trzynaście kawałków. Singlem promującym wydawnictwo jest "What’s my name?". Jak podkreślają goście audycji, ważna jest dla nich jakość tego, co robią.

- Mówiłem to kilka lat temu i nic się nie zmieniło. Nie robimy nic, żeby coś na siłę ugrać, tylko robimy to z serca - mówi Pękaty. - Chcemy robić świadomą muzykę dla świadomych odbiorców.

- Nie musimy się silić na nagrywanie numerów, które niekoniecznie nam "siedzą", żyjemy też z czegoś innego - dodaje Smokin. - Możemy tworzyć z pasją i naprawdę robić to, co chcemy.

Rap zawsze był szczery

Sporą część rozmowy poświęcono na rozważania o rynku muzycznym i przemianach, które miały miejsce na scenie rapowej. - Mnie osobiście boli, że czasem aż czuć, że raperzy, pisząc tekst, kalkulują, co napisać - co mogą powiedzieć, a czego nie - mówi Pękaty. - Dla mnie rap zawsze był szczerym przekazem i nigdy nie zastanawiałem się, co mogę, a czego nie. Wyrażam czasem zdanie na dość kontrowersyjne tematy, których nikt nie porusza.

Prowadzący audycję Numer Raz nie kryje, że płyta zrobiła na nim wrażenie. - Słuchając waszej płyty, miałem ciary. Pomimo mielizn i płycizn, które są dookoła, są ludzie, którzy twardą stąpają po ziemi. Dodatkowo chcą coś powiedzieć i mają coś do powiedzenia - mówi. - Pierwszy raz miałem wrażenie, że taki rap słyszę po raz pierwszy - mimo że podobny już istniał.


Źr. Youtube/Pękaty x Smokin - What's my name? (feat. Ńemy, DJ Bulb)

Progres jest naturalny

Kawałki znajdujące się na płycie zostały także dobrze przyjęte przez raperów i producentów. Artyści zgodnie twierdzą, że ich twórczość to zasługa łączącej ich "chemii". W twórczy sposób potrafią wykorzystać czas, wzajemnie się wspierają i inspirują. Nieustannie także się rozwijają. - Dostrzegam u siebie progres w wielu rzeczach i to jest naturalne, nawet w czasie pisania tekstów odnajduję nowe sposoby - opowiada Pęktaty. - Gonię sam siebie. Samo to wypływa, a najlepsze teksty zawsze piszę szybko. Tak płodnego okresu nie miałem nigdy, był moment, gdy w niecałe dwa miesiące napisałem siedemnaście kawałków. To jest moment, chwila i wszystko gra.

Jak przyznają twórcy, teksty nie są oczywiste. Mówią wiele, jednak pozostawiają sporo przestrzeni dla słuchaczy. - Tę płytę można nazwać jednym słowem: "dosadna". Literalnie nazywamy wiele, ale też każemy się domyślać wielu rzeczy i włączyć myślenie słuchacza - tłumaczy Smokin. - Mam wrażenie, że ludzie są głodni takiego rapu. Po rapie zabawowym chcą wrócić do "rapu o czymś". Dobry rap zawsze był i będzie.


Posłuchaj
60:22 Czwórka/Numer Raz na fali - Pękaty i Smokin 19.10.2022.mp3 Pękaty i Smokin o rapie i płycie "#404 vol. 2" (Numer Raz na fali/Czwórka)

 

Gościnnie na płycie pojawili się m.in. Fasola, Ńemy, DJ Bulb, Mada, Grubas WZW. - Jest też Prykson, u którego nagrywaliśmy wokale - mówi Pękaty. - Gości dobieraliśmy ziomalsko i dobrze się przy tym bawiliśmy.

***

Tytuł audycji: Numer Raz na fali

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Gość: Pękaty i Smokin 

Data emisji: 18.10.2022

Godzina emisji: 22.15

aw

Czytaj także

Aloha Opus Magnum. "Muzyka nie jest na sprzedaż"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 17:00
Aloha Opus Magnum to niezależne i zrealizowane z rozmachem dzieło, którego producentami wykonawczymi są Proceente i Łysonżi Dżonson. - Uczymy słuchaczy, jak eksplorować mózg autora. Nie robimy muzyki według planu, nie tworzymy jej na sprzedaż - mówią raperzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obywatel MC z projektem "Witaj w domu": niosę ważne przesłanie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 11:25
"Witaj w Domu" to tytuł albumu, ale jednocześnie nazwa kampanii społecznej zainicjowanej przez Obywatela MC, czyli rapera Przemka Szymańskiego. - Chcemy dawać ludziom "życiowego kopa" - mówił gość Czwórki. 
rozwiń zwiń