"Niechciani nielubiani". Historia polskiego rapu na kartach książki

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 16:21
- Chciałem, by moja książka była zrozumiała także dla ludzi spoza naszego środowiska, zwyczajnych odbiorców, bo wydaje mi się, że do dzisiaj w bardzo wielu kręgach nie wybrzmiała kulturotwórcza rola, jaką hip-hop odegrał, i do dziś odgrywa, w Polsce - mówił w Czwórce Filip Kalinowski, autor książki "Niechciani nielubiani" o historii polskiego rapu. 
Filip Kalinowski - dziennikarz i autor książki Niechciani, nielubiani. Warszawski rap lat 90.
Filip Kalinowski - dziennikarz i autor książki "Niechciani, nielubiani. Warszawski rap lat 90."Foto: Czwórka/Kamil Jasieński

Filip Kalinowski dopiero przyzwyczaja się do "bycia pisarzem". - Jestem wciąż "świeżo upieczony". Książka ukazała się trzy miesiące temu, więc wszystko jest dla mnie nowe - podkreślał w Czwórce. - Nie wiem, czy jestem pisarzem, albo dziennikarzem muzycznym. Po prostu piszę o rzeczach, które mnie interesują. Jestem filtrem informacji i pokolenia, w którym się wychowałem. 

Tytuł jego książki "Niechciani nielubiani", zaczerpnięty został z słów Molesty z albumu "Skandal". - Kasety nagrywane przez kumpli sprzed lat, to była moja szkoła rapu. Najwięcej dowiadywałem się z ich okładek. To było główne źródło informacji, choć oczywiście dziwne, ale pozwalało wiele rzeczy skumać. Zrozumiałem m.in., że w amerykańskim rynku nie ma takich podziałów jak u nas. Jest jednak oczywiście wiele ważnych książek, także anglojęzycznych - mówił gość Czwórki. 

Jak wspominał gość Czwórki, ważną ścieżką dla niego był soundtrack z "Judgement Night". - To był czas małoletniego buntu, burzy i naporu, bo wcześniej słuchałem Mayhema. Uświadomiłem sobie, że dwóch raperów transmituje więcej mojego młodzieńczego wkurzenia niż blackowy czteroosobowy skład z gitrarami i perkusją - wspominał Filip Kalinowski. Potem pojawili się w jego życiu polscy artyści. - Zobaczyłem, że ktoś śpiewa o tym, co mnie otaczało, bo ówczesny pop był odklejony od mojej rzeczywistości - wspominał. Jak tłumaczył, to w rapie pojawiła się prawda. 

Posłuchaj
61:06 2023_06_13 22_02_41_PR4_Numer_Raz_na_fali.mp3 Filip Kalinowski o swojej książce "Niechciani nielubiani" i polskim rapie (Numer Raz na fali/Czwórka) 

Książka Filipa Kalinowskiego to pasjonująca podróż przez Warszawę lat dziewięćdziesiątych i opowieść o tych, którzy nie bez powodu czuli się "niechciani, nielubiani", a swoją prawdę i bunt mogli wyrazić w rymach i bitach. Autor "niczym osiedlowy kronikarz prowadzi nas przez historię warszawskiego rapu lat dziewięćdziesiątych, pokazując, że to właśnie w tej muzyce jak w soczewce skupiło się wszystko, co na podwórka przyniosły pierwsze lata III RP". - Jako małolat chłonąłem wszystko, gdzie mogłem znaleźć materiały źródłowe - tłumaczył gość Czwórki. - Miałem całą bazę zindeksowaną w domu. Późniejsze pisanie książki to były dwa procesy: obudowywania historii - tu czytałem artykuły prasowe, odwiedzałem Monar i rozmawiałem z pedagogami, i drugi to ludzie ze środowiska graficiarskiego i ich prace. 

Zobacz także: 

Proces pisania zajął około 1,5 roku. - Ważne było nakreślenie zależności, powody i skutki tego, co się działo. Opisanie rzeczy ważnych, a niekoniecznie skupianie się na detalach, anegdotach - zaznaczał gość Czwórki.  

***

Tytuł audycji: Numer Raz na fali

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Goście: Filip Kalinowski (dziennikarz muzyczny, autor książki "Niechciani nielubiani")

Data emisji: 13.06.2023

Godzina emisji: 22.07

kd

Czytaj także

Sosad: moje emocje znalazły upust w rapowaniu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 09:58
Sosad urodził się w 1999 roku. Inaczej niż popularni dziś coldboye, w swoich kawałkach dzieli się emocjami, pokazuje, co myśli o rzeczywistości. 
rozwiń zwiń