Jaki ojciec, taki syn. Tomasz i Stanisław Budzyńscy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 09:40
- W domu gitara stała oparta o ścianę. Kto chciał, mógł na niej brzdąkać. Moje dzieci same nauczyły się na niej grać. Nie musiałem ich do tego namawiać - mówi Tomasz Budzyński, lider legendarnej Armii, który z synem nagrał album "Pod wulkanem".  
Stanisław i Tomasz Budzyńscy.
Stanisław i Tomasz Budzyńscy.Foto: arch. prywatne artystów

Płyta "pół na pół"

Tomasz Budzyński to legenda polskiej muzyki rockowej, wokalista, tekściarz i kompozytor takich zespołów jak Siekiera, Armia czy 2Tm2,3. Właśnie ukazał się jego najnowszy album - "Pod wulkanem". To czwarte autorskie wydawnictwo w bogatym dorobku artysty i pierwsze, które współtworzył ze swoim synem. - Klimaty, które gramy na tej płycie, to muzyka, którą sam też tworzę. To nie było tak, że tata zaproponował mi, żebym coś z nim zrobił. Nie musiałem się inspirować, mogłem grać swoje - opowiada Stanisław Budzyński. - Ze Stanisławem tworzymy muzykę bajkową. To, że razem gramy, jest dla mnie zupełnie naturalne. A materiał na ten krążek robiliśmy "pół na pół" - dodaje Tomasz Budzyński.

"Nie da się uciec od dziedzictwa"

"Pod wulkanem" to transowa i wciągająca opowieść o tęsknocie, miłości i dobru, pełna pięknej muzyki, która przenosi do świata marzeń i wyobraźni. - Pomysł na czwartą płytę powstał przed pandemią, ale to właśnie w pandemii wykrystalizowała się jej forma. W trakcie lockdownu graliśmy ze Stanisławem koncerty domowe i moja żona powiedziała, żeby to wykorzystać - wspomina wokalista. - Stanisław komponuje minimalistyczne utwory, które świetnie ilustrują moje opowieści. Na co dzień Stanisław Budzyński występuje także w Armii - legendarnym zespole założonym przez Tomasza Budzyńskiego. - Tu gram ciężej i mniej pięknie, ale taka muzyka też mi wychodzi. Można powiedzieć, że nie da się uciec od dziedzictwa, które dostałem - śmieje się muzyk.

Tomasz Budzyński - "Kometa nr 8" (oficjalny klip) | Metal Mind

Siostra Nina od techno

W klanie Budzyńskich jest jeszcze jedna artystka - Nina, córka Tomasza Budzyńskiego i siostra Stanisława, która w odróżnieniu od reszty członków rodziny gra muzykę elektroniczną. - Nina zdradziła naszą stylistykę i poszła w hardcore techno. Ale zrobiła nam piękną okładkę. Kometa, która widnieje na okładce "Pod wulkanem", to jej dzieło - dodaje Tomasz Budzyński.

Posłuchaj
11:31 CZWÓRKA Rock Blok - budzynski 17.06.2022.mp3 Tomasz i Stanisław Budzyńsy o płycie "Pod wulkanem" (Rock Blok/Czwórka)

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Goście: Tomasz i Stanisław Budzyńscy

Data emisji: 17.06.2022

Godzina emisji: 22.15

kul