Żurkowski o płycie "Lipcowi": to historia miejsca, z którego pochodzę

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 10:50
- Nigdy nie przestanę robić muzyki, bo za bardzo ją kocham, a nowy krążek jest mi szczególnie bliski, bo dotyczy miejsca, z którego pochodzę i historii mojej rodziny. - mówi Łukasz Żurkowski. Płyta "Lipcowi" opowiada o Obławie Augustowskiej z lipca 1945 roku. 
Żurkowski w studiu Czwórki. Artysta opowiadał o nowej płycie Lipcowi, która powstała przy współpracy  z Instytutem Pileckiego.
Żurkowski w studiu Czwórki. Artysta opowiadał o nowej płycie "Lipcowi", która powstała przy współpracy z Instytutem Pileckiego.Foto: Czwórka/Bartek Koziczyński
  • "Lipcowi" to nowa płyta zespołu Żurkowski. 
  • Album powstał we współpracy z Instytutem Pileckiego z okazji 78. rocznicy Obławy Augustowskiej.
  • Żurkowski to zespół polskich muzyków na emigracji, założony w Doncaster przez Łukasza Żurkowskiego.
  • Grupa ma na koncie krążki "Włóczęga" i "Kurz". "Lipcowi" to trzeci album zespołu.  

Co wydarzyło się w lipcu 1945 roku w Augustowie?

"Lipcowi" to krążek, który nawiązuje do Obławy Augustowskiej.  12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja nazwana została Obławą Augustowską. Obecnie mówi się nawet o około 2 tys. ofiar. - Pochodzę z Suwałk, więc temat był mi bliski. Tym bardziej, że dziadek mojej cioci był jedną z jej ofiar - wspomina gość Czwórki.  

Żurkowski i Swiernalis w "Piwnicy u Dowgierdów"

Jednym z utworów na płycie "Lipcowi" jest "Piwnica u Dowgierdów". - To opowieść o trzech chłopakach, którzy w lipcu 1945 roku szli sobie z gitarą przez Augustów, zostali zatrzymani przez sowiecką armię i lokalne władze, i nagle ślad po nich zaginął - opowiada Żurkowski. -  Gościnnie w tym utworze wystąpił Swiernalis. Pracując nad kompozycją zdaliśmy sobie sprawę, że gdybyśmy żyli w tamtych czasach, nas również mogłoby to spotkać.. To była drastyczna, ale też przejmująca wizja.

Żurkowski feat. Swiernalis - Piwnica u Dowgierdów (Official Video) | Mystic Production TV


Płyta "z festiwalu"

Album powstał przy współpracy z Instytutem Pileckiego.  - Na początku pojawiła się propozycja zorganizowania rocznicowego festiwalu w Augustowie nad rzeką Nettą. Przyjąłem ją z radością i razem z zespołem stworzyliśmy dziesięć utworów, które zagraliśmy na koncercie - mówi artysta.  - Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci i wtedy pojawił się pomysł, żeby materiał zarejestrować na płycie. To wszystko zdarzyło się w ubiegłym roku,  7 lipca 2023 ukazał się album "Lipcowi".

Posłuchaj
11:21 CZWÓRKA Rock Blok - zurkowski 21.07.2023.mp3 Żurkowski o płycie "Lipcowi" (Rock Blok/Czwórka)

Większość utworów skomponowanych w formie demo, na krążku pojawiła się w niezmienionej formie, ale w części muzycy wprowadzili nowe elementy aranżacyjne.  - W szczególności zmieniliśmy "Augustowską Kołysankę", która teraz brzmi bardziej elektronicznie niż gitarowo - opowiada Żurkowski.  - Ale całość materiału zdecydowanie oscyluje wokуł alternatywnego rocka.

Sprawdź też:

Teksty oparte na relacjach świadków

Autorką tekstów jest Ola Górecka, żona nie żyjącego już muzyka Barta Sosnowskiego. - Na stworzenie utworów mieliśmy tylko dwa miesiące.  Dla mnie było jasne,  że nie będę w stanie zrobić tego sam.  O Oli pomyślałem, bo nie znam drugiej takiej osoby, która pisze w tak przemawiający do mnie sposób - tłumaczy rozmówca Bartka Koziczyńskiego.  - Ola "poczuła" temat, dotarła do wielu świadków i rodzin poległych, i stworzyła teksty uniwersalne, w których odnalazłem siebie. 

Żurkowski feat. Robert Cichy - Nad Nettą (Official Video) | Mystic Production TV

Utwory z płyty "Lipcowi" można usłyszeć na koncertach zespołu Żurkowski. Muzycy grają je już od dłuższego czasu. - Cieszę się, że udało mi się stworzyć coś, co lubię grać i czym mogę podzielić się z młodzieżą. Bo ten projekt przede wszystkim adresowany jest do niej - dodaje gość Czwórki.  

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Łukasz Żurkowski (założyciel i lider zespołu Żurkowski)

Data emisji: 21.07.2023

Godzina emisji: 22.15

kul

Czytaj także

Tekla Goldman otwocki zespół z szumami w tle

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 09:00
Zespół Tekla Goldman tworzy czwórka muzyków, którzy związani są z Otwockiem. Nazwa grupy nawiązuje do historii miasta, ale i sprzęt muzyczny, na którym grają, przypomina o dawnych dniach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Romantycy Lekkich Obyczajów i płyta pełna metafor i emocji

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 09:55
Pandemia dała Romantykom Lekkich Obyczajów czas by stworzyć nowy album. - Staraliśmy się wykorzystać maksymalnie ten moment światowego "hamulca", żeby na koniec wyjść z czymś, co będzie można pokazać ludziom i będzie miało sentymentalną i emocjonalną wartość - mówi Adam Miller. 
rozwiń zwiń