Cheap Tobacco: człowiek jest dla nas najważniejszy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 13:50
- Na okładce albumu "Zobaczmy siebie" widnieje pusty kombinezon. Bez człowieka nie ma on najmniejszego sensu. Bo człowiek jest najważniejszy i o tym jest nasza nowa płyta - mówi Natalia Kwiatkowska, wokalistka zespołu Cheap Tobacco. Album wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia. 
Cheap Tobacco w składzie: Robert Kapkowski, Natalia Kwiatkowska, Michal Bigulak.
Cheap Tobacco w składzie: Robert Kapkowski, Natalia Kwiatkowska, Michal Bigulak.Foto: Bartek Koziczyńskii/Czwórka

Nad przepaścią

Od 12 lat Cheap Tobacco podąża własną drogą muzyczną. Unika kompromisów artystycznych, konsekwentnie wyraża swoją muzyką i tekstami to, co w danym momencie czuje i czym chce się podzielić ze swoimi fanami. Dla jednych muzyka Cheap Tobacco to alternatywa, dla innych dobry współczesny pop oparty na starej szkole rockowo-bluesowej. Muzycy mówią, że nowa płyta "Zobaczmy siebie" to wgląd w siebie z czasów pandemii i w pewnym sensie nowe Cheap Tobacco. - Prowadzenie zespołu niezależnego wymaga dużych nakładów pracy i wytrwałości, także w zarządzaniu menadżerskim. Trochę nas to przytłaczało i nie byliśmy pewni, czy w ogóle nas stać na kolejną płytę - przyznaje wokalistka. - Zaczęliśmy nad nią pracować jeszcze przed pandemią, ale lockdown wydłużył ten proces. Po pewnym czasie zmieniliśmy sposób pracy i każdy z nas robił to zdalnie. Okazało się, że mamy dużo ciekawych pomysłów i dużo materiału. Uznaliśmy, że to dobry moment, żeby wrócić do prób. To doprowadziło nas do nagrania płyty - dodaje basista Michal Bigulak.   

"Brzydkie kaczątko" bluesa

Na album "Zobaczmy siebie" składa się dwanaście piosenek, w których każdy może odnaleźć kawałek własnej historii. Są to zarówno utwory, w których, w warstwie muzycznej melodyjnemu wokalowi towarzyszą ostre podkłady, jak i wzruszające ballady, oparte na bluesowej chromatyce.

Cheap Tobacco - Jestem sama | cheaptobaccoband

- Środowisko bluesowe bardzo nam pomogło swoim wsparciem, ale też byliśmy trochę takim "brzydkim kaczątkiem", bo nasza muzyka nie mieściła się w ramach gatunku. Wygrywaliśmy przeglądy, ale często słyszeliśmy, że nie gramy bluesa. Za to w innych kręgach uchodziliśmy za bluesowy skład - wspomina gitarzysta Robert Kapkowski. - To nas utwierdziło w decyzji, żeby nie ograniczać się brzmieniowo i robić swoje. 

Premierowy koncert i zaproszeni goście

Koncert promujący nową płytę Cheap Tobacco odbył się w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej [WIDEO]. Krążek został nagrany i wyprodukowany w renomowanym studiu Black Kiss Records Arka Kopery, który osobiście zrealizował i zmiksował sesje we współpracy z muzykami zespołu. Do produkcji płyty zaproszono Pako Sarra, Radka Owczarza (piękny loop perkusyjny w utworze "Nie bój się") i Borysa Sawaszkiewicza (partie klawiszowe). Album wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

Posłuchaj
12:30 CZWÓRKA Rock Blok - cheap tobacco 07.10.2022.mp3 Cheap Tobacco o nowej płycie "Zobaczmy siebie" (Rock Blok/Czwórka)

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Goście: zespół Cheap Tobacco w składzie: Robert Kapkowski, Natalia Kwiatkowska, Michal Bigulak

Data emisji: 07.09.2022

Godzina emisji: 22.15

kul

Czytaj także

Papa Roach: płytę z przebojami wydaliśmy dla fanów

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 12:30
19 marca ukazała się nowa, składankowa płyta amerykańskiej formacji Papa Roach. - Długo zastanawialiśmy, czy w dobie streamingów i algorytmów wydawanie płyty z cyklu "the best of" ma sens. Zrobiliśmy to z myślą o naszych fanach, którzy bardzo mocno nas wspierają w tym czasie - mówi gitarzysta Jerry Horton. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń