Polskie Radio
Section05
Instytut Pileckiego

"Zawołani po imieniu". Instytut Pileckiego upamiętnił zamordowanych za pomoc Żydom

W Złotopolicach na Mazowszu upamiętniono kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. W ramach projektu "Zawołani po imieniu" w miejscu masowego mordu Polaków i Żydów odsłonięto obelisk z pamiątkową tablicą. Przypomina on powieszonych przez Niemców 21 listopada 1943 roku Stefana Trzcińskiego, Ignacego Ambroziaka i Władysława Muchowskiego, a także dwóch nieznanych mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa zbrodnie wojenne Instytut Pileckiego Żydzi społeczeństwo

Zapomniane bohaterstwo Polaków. Dlaczego tak się stało?

W czasie II wojny światowej z powodu niesienia pomocy żydowskim współobywatelom zginęło około tysiąca Polaków. Dlaczego przez tyle dziesiątków lat byli zapomniani? Dlaczego świat i Europa mówią o "polskich obozach śmierci", a milczą o cichym bohaterstwie? Zdaniem prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, wpłynęła na to przede wszystkim sytuacja polityczna i fakt, że Polska nie była wolnym krajem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Instytut Pamięci Narodowej Magdalena Gawin Instytut Pileckiego

Lista Ładosia. Najsłynniejsi ludzie, których starali się ratować polscy dyplomaci

Jak dotąd udało się zidentyfikować ponad 3 tysiące osób, które objęła polska akcja wystawiania fałszywych południowoamerykańskich paszportów dla Żydów w okupowanej Europie. Wśród nich znaleźli się przywódcy powstania w getcie warszawskim, były polski minister spraw zagranicznych i współzałożyciel Instytutu Yad Vashem. Oto najsłynniejsze nazwiska z Listy Ładosia.
Zobacz więcej na temat:  Adam Daniel Rotfeld Holokaust II wojna światowa Anna Frank getto warszawskie Żydzi Instytut Pileckiego historia Polski pomoc

Kamila Sachnowska: "Zawołani po imieniu" to Polacy, których upamiętniamy

- Jednym z filarów naszego programu są rodziny Polaków, którzy ponieśli śmierć za ratowanie Żydów. "Zawołani po imieniu" - tak nazywamy tych, których upamiętniamy. Do tej pory upamiętniliśmy 72 osoby w 30 miejscowościach - mówiła w "Poranku Dwójki" Kamila Sachnowska, kierująca programem "Zawołani po imieniu" Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pileckiego okupacja niemiecka Żydzi Dwójka

Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich - żeby świat nie zapomniał

- Świat nie znał historii opowiedzianej ustami świadków powstania warszawskiego, rzezi Woli, pacyfikacji Warszawy (...). Nie pozwolimy, żeby Ukraińcom stało się to samo - mówił w "Poranku Dwójki" Jakub Kiersikowski, szef Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina, które gromadzi relacje i świadectwa skali zbrodni dokonywanych przez Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina Roch Siciński zbrodnie wojenne Dwójka Instytut Pileckiego

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Prof. Gawin: rozliczenie to nie zemsta, to broń prewencyjna

Podczas audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Magdalena Gawin mówiła, że mit o tym, iż Rosja prowadzi wyłącznie zwycięskie wojny, jest szkodliwy. Podkreśliła, że kraj ten nigdy nie poniósł odpowiedzialności za swoje napaści na inne kraje. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Gawin Instytut Pileckiego Rosja wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne serwis wschodni wojna 2023

PR24 Powstanie międzynarodowa platforma dyskusyjna Instytutu Pileckiego. Tekieli: to rzecz absolutnie bezcenna

W Berlinie trwa konferencja poświęcona osądzeniu rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukrainie. - Instytut Pileckiego chce, aby tę akcję rozszerzyć na całą platformę spotkań. Co trzy miesiące Amerykanie, Polacy i Niemcy będą spotykać się i cały czas podnosić tę kwestię. Dla mnie jest to rzecz absolutnie bezcenna - ocenił w Polskim Radiu 24 komentator Robert Tekieli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Niemcy Instytut Pileckiego wojna na Ukrainie Robert Tekieli

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Konferencja w Instytucie Pileckiego w Berlinie

Niemcy i zachodnie społeczeństwa muszą znać wszystkie oblicza rosyjskiej agresji na Ukrainę. Mówią o tym pracownicy berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Z inicjatywy polskiej instytucji w stolicy Niemiec zorganizowano międzynarodową konferencję poświęconą dokumentowaniu i osądzeniu rosyjskich zbrodni. Do udziału w konferencji zostali zaproszeniu prawnicy, historycy, publicyści i politycy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Berlin Instytut Pileckiego

Przyznano kolejne medale Virtus et Fraternitas za pomoc Polakom w czasie II wojny światowej

Podczas uroczystości, która odbyła się we wtorek 20 grudnia w Belwederze, uhonorowano odznaczeniami Virtus et Fraternitas osobom ratującym Polaków będących ofiarami systemów totalitarnych XX w. "Wyrażam najgłębszą cześć waszym dobroczyńcom" – napisał prezydent zwracając się do rodzin uratowanych Polaków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Instytut Pileckiego zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne Rzeź Wołyńska Węgry Ukraina

Wstrząsające wspomnienia obrońcy Azowstalu. "Bili nas po całym ciele pałkami z metalem, chłopcy tracili świadomość"

- Trafiliśmy do klatek o wymiarach dwa na trzy metry, w których staliśmy kilka godzin. Przyodziano nas w ubrania dla więźniów, brano odciski palców, a śledczy bili nas - mówił w Polskim Radiu 24 Hennadij Starczenko, więzień z Azowstalu. Gościem audycji była też Julia Miziukina z Instytutu im. Lemkina.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT społeczeństwo wojna na Ukrainie wojna 2022 atak Rosja Instytut Pileckiego

Instytut Pileckiego pokazuje twarze ofiar obławy augustowskiej i dokumentuje zbrodnie rosyjskie na Ukrainie

- To olbrzymia satysfakcja, że prawda ta triumfuje po latach mimo ogromnego wysiłku, żeby ją ukryć - mówił na antenie Dwójki Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora ds. programowych Instytutu Pileckiego. W Dwójce rozmawialiśmy o wystawie "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej", pokazywanej na warszawskim Skwerze Hoovera, i o dokumentowaniu rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Ukraina Instytut Pileckiego zbrodnie wojenne

Twarze ofiar obławy augustowskiej na wystawie w centrum Warszawy. "Przywracanie pamięci"

Zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach latem 1945 roku, dziś pamięć o nich wraca dzięki specjalnej wystawie. Mowa o ofiarach obławy augustowskiej, największej sowieckiej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej. Ekspozycję "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej" przygotowaną przez Instytut Pileckiego otwarto przy skwerze Hoovera na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA obława augustowska HISTORIA NKWD Instytut Pileckiego wystawa społeczeństwo Warszawa

"Łagier 0331" w reżyserii Grzegorza Czerniaka. Reżyser o konieczności podjęcia ekshumacji

Zapomniana historia tysięcy Polaków, ofiar sowieckiego łagru przywołana w filmie podczas pierwszego dnia Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci (NNW) w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdynia Instytut Pileckiego Witold Pilecki Holokaust Auschwitz II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne nazizm III Rzesza Niemcy zbrodnie wojenne historia Polski HISTORIA okupacja niemiecka okupacja sowiecka

Przez kulturę o skutkach totalitaryzmów. Czym zajmuje się Instytut Pileckiego?

Kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę, w ramach Instytutu Pileckiego, powstało Centrum im. Rafała Lemkina. Jego misją jest dokumentowanie zbrodni popełnianych przez najeźdźców. To oczywiście niejedyna inicjatywa mająca na celu badanie skutków totalitaryzmów i opowiadanie o nich. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Anna Stempniak Instytut Pileckiego totalitaryzm historia Polski wojna na Ukrainie Jedynka Ukraina