Polskie Radio
Section05
Instytut Pileckiego

"Ostateczne potwierdzenie daty urodzin". Kozłowski o odnalezionym akcie chrztu Pileckiego

- To mocny dokument potwierdzający jego datę urodzin - powiedział dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski o odnalezionym w Petersburgu akcie chrztu rtm. Pileckiego. W kwestii daty urodzin były spory wśród badaczy - dodał pełnomocnik dyrektora ds. programowych Tomasz Stefanek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Witold Pilecki Instytut Pileckiego Wojsko Polskie zbrodnie sowieckie historia Polski PRL

"Celem Niemców była eksterminacja polskich elit". Wiceszef Instytutu Pileckiego w wywiadzie dla "Berliner Zeitung"

- Celowa eksterminacja polskiej elity była jednym z głównych celów nazistów, ale los chłopów był równie okrutny. Polacy mieli służyć Niemcom jako niewolnicy - przypomina na łamach dziennika "Berliner Zeitung" wiceszef berlińskiej filii Instytutu Pileckiego Mateusz Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT II wojna światowa Europa Niemcy Instytut Pileckiego Żydzi nazizm zbrodnie wojenne historia Polski

Instytut Pileckiego uczy niemieckich nauczycieli i uczniów o Witoldzie Pileckim i Grupie Ładosia

Berliński oddział Instytutu Pileckiego prowadzi seminaria dla niemieckich nauczycieli i uczniów o mniej znanych wydarzeniach II wojny światowej, jak działalność Witolda Pileckiego czy Grupy Ładosia. Jesteśmy zadowoleni, bo nasza oferta edukacyjna jest dobrze oceniana i cieszy się dużym zainteresowaniem - mówi Alexander Kliymuk z instytutu.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Holokaust Niemcy Berlin Instytut Pileckiego historia Polski

Dr Joanna Nikel: tysięcy faktów indywidualnej pomocy Żydom z pewnością nie poznamy

- Rzeczywistość, jaką okupant stworzył, powodowała, że masowa pomoc Żydom była niemożliwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. - Na terenach okupowanej Polski Niemcy stosowali najbrutalniejsze metody represji wobec osób, które pomagały Żydom - mówiła z kolei dr Joanna Nikel, historyk Instytutu Pileckiego. - Tysiące faktów indywidualnej pomocy nie zostało zarejestrowanych i tych historii z pewnością nigdy nie poznamy - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pileckiego II wojna światowa Żydzi historia Polski społeczeństwo

Lista Ładosia. Najsłynniejsi ludzie, których starali się ratować polscy dyplomaci

Jak dotąd udało się zidentyfikować ponad 3 tyś. osób, które objęła polska akcja wystawiania fałszywych południowoamerykańskich paszportów dla Żydów w okupowanej Europie. Wśród nich znaleźli się przywódcy powstania w getcie warszawskim, były polski minister spraw zagranicznych i współzałożyciel Instytutu Yad Vashem. Oto najsłynniejsze nazwiska z Listy Ładosia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adam Daniel Rotfeld Holokaust II wojna światowa Anna Frank getto warszawskie Żydzi Instytut Pileckiego

"Paszporty Życia" dostępne online. Instytut Pileckiego przypomina bohaterskich dyplomatów

Instytut Pileckiego przedstawił portal PaszportyZycia.pl (alt. passportsforlife.pl, reisepassedeslebens.pl),  poświęcony historii Grupy Ładosia, która podczas drugiej wojny światowej prowadziła akcję kupowania, fałszowania i kolportażu paszportów latynoamerykańskich w celu ratowania Żydów przed Zagładą. Stronę tę przedstawiono podczas internetowej konferencji "Służba i solidarność. Jak polska dyplomacja przeciwdziałała Zagładzie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pileckiego Holokaust Żydzi historia Polski społeczeństwo

"Świadkowie epoki. Ku Zagładzie". Mniej znane oblicze historii Holokaustu

Robiąc w zeszłym roku film "Czas Zagłady" mieliśmy takie poczucie, że umyka nam sporo historii, które działy się na prowincji, na wsiach, w mniejszych miejscowościach (...). Obiecaliśmy sobie, że tym razem postaramy się dać tym ofiarom głos - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Grygiel, współtwórczyni filmu "Świadkowie epoki. Ku Zagładzie", który w tym roku był wyświetlany przez Instytut Pileckiego w ramach obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Holokaust II wojna światowa Instytut Pileckiego Błażej Prośniewski

Szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie o Holokauście: większość oprawców nie została ukarana

- Jeśli mowa o edukacji w kwestii Holokaustu, to ważne jest także to, że cały czas pozostaje nieznany fakt, że bardzo wiele przestępstw, okrucieństw popełnionych przez nazistów na ludności żydowskiej pozostało po wojnie bez kary. Większość oprawców nie została ukarana. O tym też trzeba mówić - stwierdziła Hanna Radziejowska, szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie, podczas dyskusji zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pileckiego II wojna światowa Holokaust Żydzi Niemcy