Polskie Radio
Section05
Instytut Pileckiego

Hanna Radziejowska z Nagrodą Specjalną Identitas. Jak rozumie pojęcie tożsamości?

Hanna Radziejowska została laureatką Nagrody Specjalnej Identitas, która od bieżącego roku przyznawana jest przez Fundację Identitas osobom wyróżniającym się w aktywności kulturalnej i publicznej poświęconej kwestii tożsamości zbiorowej. Patronat nad nagrodą sprawuje Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Nagroda Identitas literatura Instytut Pileckiego Hanna Radziejowska

"Paszporty życia". W Berlinie otwarto wystawę o Grupie Ładosia

W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego została otwarta w poniedziałek wystawa "Paszporty życia”, prezentująca historię Grupy Ładosia, która ratowała Żydów od Zagłady. - Bohaterstwo i miłosierdzie okazane przez polskich dyplomatów w tamtych nieludzkich czasach zasługuje na naszą stałą atencję - powiedział podczas otwarcia ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Instytut Pileckiego wystawa Berlin ŚWIAT Europa

Prezentacja książki o archiwum getta warszawskiego w Berlinie. "Pozwoli niemieckiemu czytelnikowi na wsłuchanie się w głosy ofiar"

W przyszłym tygodniu Instytut Pileckiego w Berlinie oraz Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie zaprezentują w stolicy Niemiec książkę "Archiwum ważniejsze niż życie. Tajne archiwa getta warszawskiego".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Instytut Pileckiego Berlin getto warszawskie Holokaust powstanie w getcie II wojna światowa Żydowski Instytut Historyczny

Wystawa "Decyzja: ratować ludzi". Magdalena Gawin: to była największa akcja ratunkowa w Europie

- Grupa polskich dyplomatów i żydowskich aktywistów - przypomnijmy: Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Abraham Silberschein, Chaim Eiss, Stefan Ryniewicz i Juliusz Kühl, czyli właśnie ta Grupa Ładosia, przeprowadziła największą akcję ratunkową w Europie. Ratowano nie tylko polskich Żydów, ale także zagranicznych - z całej Europy - mówiła w Dwójce profesor Magdalena Gawin, dyrektorka Instytutu Pileckiego. W Warszawie będzie można oglądać wystawę poświęconą Grupie Ładosia pt. "Decyzja: ratować ludzi".
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pileckiego wystawa Magdalena Gawin Dwójka Roch Siciński II wojna światowa

Historyk Instytutu Pileckiego: w Markowej, wsi Ulmów, zażyłości między Polakami i Żydami sięgały dziesięcioleci

- W latach 20. i 30. XX wieku praktycznie w każdej polskiej miejscowości mieszkało kilka rodzin żydowskich. Żydzi uczęszczali do miejscowych szkół, mieszkali płot w płot ze swoimi chrześcijańskimi sąsiadami. Dla pokolenia naszych dziadków i pradziadków to nie było nic niezwykłego - mówił w rozmowie z Polskim Radiem Kamil Kopera, historyk z Instytutu Pileckiego 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Ulmowie Instytut Pileckiego II wojna światowa II Rzeczpospolita beatyfikacja Kościół katolicki Generalne Gubernatorstwo Hans Frank zbrodnie wojenne sprawiedliwi wśród narodów świata

Za tydzień beatyfikacja rodziny Ulmów. Mszy świętej będzie przewodniczył wysłannik papieski

Za tydzień w niedzielę, na stadionie w Markowej na Podkarpaciu odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów. Weźmie w niej udział ponad 32 tysiące wiernych, prawie tysiąc kapłanów, 80 biskupów i kardynałów, gości z Polski i zagranicy. Uroczystej Mszy świętej, która rozpocznie się o 10.00, będzie przewodniczył wysłannik papieski, prefekt dykasterii spraw kanonizacyjnych, kardynał Marcello Semeraro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ulmowie historia Polski HISTORIA II wojna światowa Kościół społeczeństwo Instytut Pileckiego

Krewne rodziny zamordowanej z Ulmami w Markowej na IV Zjeździe Rodzin "Zawołanych po imieniu"

Na zaproszenie Instytutu Pileckiego do Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej przyjechały ze Stanów Zjednoczonych krewne rodziny Goldmanów, która ukrywała się u rodziny Ulmów i razem z nimi została zamordowana przez Niemców w czasie II wojny światowej. - Jestem przytłoczona kontrastem między pięknem tego kraju, pięknem okolic i tragedią, jaka miała tutaj miejsce - mówiła Ellen Ann Goldman.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ulmowie Instytut Pileckiego

Rzeź Woli. Rzecznik Instytutu Pileckiego w Berlinie: jako ludobójstwo pozostaje mało znana

W sobotę, w rocznicę Rzezi Woli, odbędzie się specjalne, rozszerzone oprowadzenie po poświęconej temu tematowi wystawie w Instytucie Pileckiego w Berlinie. Rzeź Woli jako ludobójstwo i jedna z najbardziej krwawych zbrodni wojennych w Europie XX wieku pozostaje w Niemczech mało znana - powiedział rzecznik Instytutu Patryk Szostak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin Instytut Pileckiego rzeź Woli ludobójstwo

Filmy i wystawy o Powstaniu Warszawskim w Niemczech. Publiczność zobaczy m.in. film "Kanał" Andrzeja Wajdy

W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Instytut Polski w Berlinie zaprasza we wtorek na pokaz filmu "Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim" w reżyserii Małgorzaty Bramy. W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego zaprezentowany zostanie słynny film Andrzeja Wajdy "Kanał".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa Niemcy Instytut Pileckiego

Filmy i wystawy o Powstaniu Warszawskim w Niemczech. Publiczność zobaczy m.in. film "Kanał" Andrzeja Wajdy

W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Instytut Polski w Berlinie zaprasza we wtorek na pokaz filmu "Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim" w reżyserii Małgorzaty Bramy. W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego zaprezentowany zostanie słynny film Andrzeja Wajdy "Kanał".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa Niemcy Instytut Pileckiego