Polskie Radio
Section05
Instytut Pileckiego

PR24 Jerzy Rohoziński: otwiera się ogromna szansa przed rozliczeniem nierozliczonego systemu sowieckiego

- Centrum im. Rafała Lemkina jest młodą i świeżą komórką, która powstała w Instytucie Pileckiego w odpowiedzi na brutalną agresję Rosji na Ukrainę. Ponieważ Rosja zrzuciła maskę i trzeba dokonywać prawdziwych ewolucji, żeby tego nie widzieć, to historycznie też otwiera się ogromna szansa przed rozliczeniem nierozliczonego systemu sowieckiego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jerzy Rohoziński z Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Instytut Pileckiego centrum danych zbrodnie wojenne wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Związek Sowiecki ŚWIAT Europa

Pamięć i zadośćuczynienie dla Polski po II wojnie światowej

8 maja przypada Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie drugiej wojny światowej w Europie. Tego dnia w 1945 roku został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Kapitulacja Niemiec oznaczała zakończenie największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Dzień 77. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej był zarazem 75. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Klub Trójki Trójka Żołnierze Wyklęci żołnierze Magdalena Drohomirecka II wojna światowa Instytut Pileckiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Maile z Mariupola jak listy z powstańczej Warszawy

Instytut Pileckiego w Berlinie zorganizował we wtorek wernisaż wystawy poświęconej poczcie harcerskiej w Powstaniu Warszawskim. W ramach wernisażu ukraińscy artyści ze związku organizacji ukraińskich przygotowali performance "Warszawa '44 – Mariupol '22".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka Berlin wystawa Powstanie Warszawskie Mariupol Ukraina wojna na Ukrainie media społecznościowe internet Trójka Ukraina Instytut Pileckiego KULTURA

Lista Ładosia. Najsłynniejsi ludzie, których starali się ratować polscy dyplomaci

Jak dotąd udało się zidentyfikować ponad 3 tysiące osób, które objęła polska akcja wystawiania fałszywych południowoamerykańskich paszportów dla Żydów w okupowanej Europie. Wśród nich znaleźli się przywódcy powstania w getcie warszawskim, były polski minister spraw zagranicznych i współzałożyciel Instytutu Yad Vashem. Oto najsłynniejsze nazwiska z Listy Ładosia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adam Daniel Rotfeld Holokaust II wojna światowa Anna Frank getto warszawskie Żydzi Instytut Pileckiego historia Polski pomoc

Instytut Pileckiego poszukuje wolontariuszy. Mają utrwalać dowody zbrodni Rosji na Ukrainie

W reakcji na atak Rosji na Ukrainę oraz doniesienia o działaniach wojsk rosyjskich wymierzonych w ludność cywilną, Instytut Pileckiego powołał Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina. Nowa jednostka apeluje do ukraińskojęzycznych wolontariuszy o pomoc w rejestracji i dokumentacji świadków zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Instytut Pileckiego wolontariat

Lekcje języka polskiego w Berlinie. Dzieci poznają historię misia Wojtka z Armii Andersa

Instytut Pileckiego w Berlinie zaprasza dzieci w wieku 7-9 lat na zajęcia, których celem jest nauka języka polskiego. Kurs będzie poświęcony historii słynnego niedźwiedzia Wojtka, który został adoptowany przez żołnierzy Armii Andersa i uczestniczył w bitwie pod Monte Cassino.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin armia Andersa Instytut Pileckiego Monte Cassino HISTORIA historia Polski

Instytut Pileckiego w Berlinie organizuje lekcje języka polskiego. Dzieci poznają historię misia Wojtka z Armii Andersa

Instytut Pileckiego w Berlinie zaprasza dzieci w wieku 7-9 lat na zajęcia w języku polskim, których celem jest rozwój umiejętności językowych ze szczególnym naciskiem na czytanie i pisanie. Kurs jest poświęcony historii niedźwiedzia Wojtka, który został adoptowany przez żołnierzy Armii Andersa.
Zobacz więcej na temat:  Berlin Niemcy armia Andersa język polski Instytut Pileckiego

Prof. Magdalena Gawin. Zniszczona pamięć małych miast

- Małe miasta mają koszmarne doświadczenie, które zniszczyło ich pamięć, one przeszły przez akcję "Inteligencja" w 1939 roku, podczas której wymordowani zostali radni, bibliotekarze, księgarze - mówiła w Dwójce nowa dyrektorka Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego prof. Magdalena Gawin.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Gawin Instytut Pileckiego Dwójka Paweł Siwek historia Polski totalitaryzm pamięć nazizm stalinizm

Christina Lamb: na wojnie gwałt jest tańszy niż kula do kałasznikowa

- Ludzie sądzą, że gwałty wojenne są sprawą mniejszej wagi od morderstw i tortur, tymczasem prawie wszystkie ofiary przemocy seksualnej, z którymi rozmawiałam, podkreślały, że wolałyby raczej zginąć, niż przejść przez to, co je spotkało - mówiła w Dwójce Christina Lamb, autorka książki "Our Bodies, Their Battlefield: What War Does to Women", która zdobyła nagrodę specjalną przyznawaną przez Instytut im. Witolda Pileckiego w kategorii dla współczesnych korespondentów wojennych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka przemoc Michał Nowak Instytut Pileckiego kobieta konflikty międzynarodowe