Samoobrona dla kobiet. "Dla własnego bezpieczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 14:24
- Nie wiemy, jakie intencje ma obcy człowiek, który podchodzi do nas na ulicy bądź w komunikacji miejskiej - przekonuje Justyna Jarosińska z Krav maga Mazowsze.
Muai thaizdj. ilustracyjne
Muai thai/zdj. ilustracyjneFoto: Parilov/Shutterstock.com

- Wiele kobiet, wracając po zmroku komunikacją miejską, nie weryfikuje tego, co dzieje się wokół nich. Nie "skanują" otoczenia, są pogrążone w swoich myślach, czytają książki, przeglądają zawartość telefonu. Tymczasem obok nich może być człowiek, który nie ma dobrych intencji - tłumaczyła Justyna Jarosińska z Krav Maga Mazowsze. - To może być niebezpieczna sytuacja, albo nawet moment, który okaże się najgorszy - tłumaczyła.

Posłuchaj
18:04 krav maga warsztaty rozbiegani 23042021.mp3 Samoobrona - dlaczego warto się jej nauczyć? (Rozbiegani/Czwórka) 

Dlatego powstaje wiele różnych ofert warsztatów samooborony, skierowanych głównie do kobiet. - Duży nacisk kładziemy na przełamywanie strachu, który z jednej strony nas paraliżuje, z drugiej może być mobilizujący - tłumaczyła gość Czwórki. Jak podkreślała, dla kobiet, które trafiają na kurs samoobrony wiele elementów na początku jest szokujących. - To agresywny trening, instruktor siada na dziewczynach, pokazuje, jak wyglądać może atak w rzeczywistości. Trzeba przełamywać swój strach. W sytuacji prawdziwego zagrożenia, gdy stres jest ogromny zapomina się wyuczone techniki, dlatego taki trening jest tak ważny - podkreślała Justyna Jarosińska. - Jak wyliczała, jednym z trudnych elementów jest przełamywanie własnych barier, na przykład przed uderzeniem drugiego człowieka. - Kobiety mają różne doświadczenia. Warto pamiętać, że samoobrona jest dla wszystkich, praktyka pokazuje, że nawet nadmiar kilogramów nie jest przeszkodą do skutecznej samoobrony - podkreślała gość Czwórki.  

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Justyna Jarosińska (Krav Maga Mazowsze, współorganizatorka warsztatów)

Data emisji: 23.04.2021

Godzina emisji: 09.12