Pekin 2022. Czy Polska zdobędzie medal w short tracku?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 15:50
Tuż przed rozpoczęciem XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie przyglądamy się zimowym dyscyplinom sportowym. Short track może nam przynieść historyczny medal. Na czym polega ta konkurencja?
Drezno, Niemcy, 18.01.2022. Reprezentantka Polski w short tracku Natalia Maliszewska trenuje podczas zgrupowania kadry przed wylotem na igrzyska olimpijskie w Pekinie.
Drezno, Niemcy, 18.01.2022. Reprezentantka Polski w short tracku Natalia Maliszewska trenuje podczas zgrupowania kadry przed wylotem na igrzyska olimpijskie w Pekinie.Foto: PAP/Paweł Skraba

Sport efektowny i nieprzewidywalny

Short track, czyli łyżwiarstwo szybkie na torze krótkim, jest jedną z najmłodszych wyczynowych dyscyplin sportów zimowych. Do programu zimowych igrzysk olimpijskich została wpisana w 1992 roku. - To także jedna z najefektowniejszych dyscyplin na igrzyskach i jedna z najbardziej nieprzewidywalnych - opowiada dziennikarz sportowy Robert Grzędowski. - Zawodniczki i zawodnicy pędzą na długich płozach po torze wyznaczonym na tafli lodowiska hokejowego. Jedno okrążenie ma łącznie 111 metrów, a łuki są tak ciasne, że łyżwiarze niemalże leżą na boku, gdy je pokonują. W takich warunkach łatwo o kraksę.

Ta najsłynniejsza miała miejsce na igrzyskach na igrzyskach w Salt Lake City w 2002 roku. Na dystansie 1000 metrów, w finale, trzech pierwszych zawodników przewróciło się. Czwartym był Australijczyk Steven Bradbury, który wyminął kolegów, przejechał linię mety i zdobył olimpijskie złoto.

Natalia Maliszewska jedzie po wszystko 

W tym roku szansę na medal w tej dyscyplinie ma polska reprezentacja, a zwłaszcza Natalia Maliszewska, która jest w znakomitej formie od początku olimpijskiego sezonu. Białostoczanka, od momentu wywalczenia sensacyjnego wicemistrzostwa świata w biegu na 500 metrów w 2018 roku, przebojem wdarła się do światowej czołówki w żeńskim short tracku. Na koronnym dystansie sięgała już po Puchar Świata czy mistrzostwo Europy. - Natalia Maliszewska to zawodniczka światowej klasy, co udowadnia już od kilku sezonów. Dlatego można o niej mówić w kategoriach szans medalowych. Jeżeli wystartuje tak, jak sobie zaplanowała, to na pewno stanie na podium - ocenia Aida Bella, była reprezentantka Polski w short tracku. - Jestem gotowa do tego startu już od kilku miesięcy. Długo też pracowałam nad tym, żeby mówić o tym tak świadomie i pewnie - dodaje Natalia Maliszewska. W Pekinie, oprócz Natalii, w short tracku wystartuje jeszcze pięciu innych polskich zawodników - w tym 18-letni Michał Niewiński.

Posłuchaj
04:18 CZWÓRKA Rozbiegani - short track 28.01.2022.mp3 Short track - na czym polega ta dyscyplina sportowa? (Rozbiegani/Czwórka)

Medalowa statystyka Polski

W ciągu 23 dotychczasowych edycji zimowych igrzysk olimpijskich Biało-Czerwoni zdobyli... 22 medale, z czego za zdecydowaną większość odpowiadała trójka sportowców: Justyna Kowalczyk (2 złote, srebrny i 2 brązowe), Kamil Stoch (trzy złote i brązowy) oraz Adam Małysz (trzy srebrne i brązowy).  Cieszyć może fakt, że zdecydowaną większość, bo aż 18 z 22 krążków, nasi reprezentanci zdobyli w XXI wieku, a od igrzysk w Salt Lake City w 2002 roku nie kończyli największej zimowej imprezy czterolecia z mniej niż dwoma medalami.

Posłuchaj także:


Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio, Patron Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Materiał przygotował: Robert Grzędowski

Data emisji: 28.01.2022

Godzina emisji: 09.45

kul