Terapia ruchem. "Jest skutecznym lekarstwem dla ciała i duszy"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 09:30
- Zaleca się przynajmniej 150 minut umiarkowanej, bądź 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu - podkreślała psycholog Kaja Romanowicz. - To skutecznie pomaga w wychodzeniu z zaburzeń nastroju.
Pogoda zachęca do przebieżki o poranku
Pogoda zachęca do przebieżki o porankuFoto: ESB Professional/ Shutterstock

Coraz częściej mówi się o terapii ruchem, a jak podkreślała gość Czwórki, regularna aktywność fizyczna przynosi wymierne efekty nie tylko dla ciała, ale i ducha. - Dzięki temu po prostu dobrze się czujemy - mówiła ekspert. - Na poziomie zmian w mózgu oznacza to tyle, że ruch stymuluje ośrodki odpowiedzialne za nagradzanie się. Dostajemy więcej dopaminy, pobudzany jest ośrodek związany z serotoniną. Jesteśmy więc weseli, radośni, dobrze się czujemy - tłumaczyła Kaja Romanowicz. Gość Czwórki na co dzień pracuje z osobami z zaburzeniami psychicznymi szczególnie z zaburzeniami nastroju, współpracowała przy tworzeniu projektu aktywizacji behawioralnej D-PRESS, biega amatorsko i jest pasjonatką wszelkiego rodzaju ruchu.

Jak podkreślała Kaja Romanowicz, aktywizacja to doskonały sposób na podniesienie samopoczucia nawet wśród osób z depresją w stopniu lekkim lub umiarkowanym. - Jeśli nastrój jest bardzo obniżony i osoba uważa, że nie jest w stanie wstać z łóżka, nawet 10-15 minut aktywności w domu wystarczy, by pobudzić umysł i ciało - podkreślała. Jak wyliczała, zaleca się przynajmniej 150 minut aktywności fizycznej w tygodniu, a intensywność ma znaczenie. 

- Jeśli nastrój jest obniżony odrobinę, możemy pozwolić sobie na aktywność na wyższym tętnie, natomiast jeśli wszystko nas boli, warto zacząć od umiarkowanej intensywności - tłumaczyła. - Zacznijmy od krótszych czasów i dążmy do tego, by tej aktywności było coraz więcej - zaznaczała. 

Najlepszą metodą, by znaleźć w sobie motywację nawet, jeśli totalnie nie mamy ochoty, by wstać z łóżka jest - po prostu zacząć. - Idziemy do drzwi, zakładamy buty, otwieramy drzwi, wychodzimy, zamykamy drzwi, zaczynamy iść, przyspieszamy, a po pół godzinie mamy zrobiony trening - mówiła ekspert. - Złota zasada to "nie myśl tylko rób". Nie zastanawiamy się nad naszymi myślami, dylematami. Po prostu robimy. Jeśli ktoś jest przemęczony nadmierną aktywnością, przyda się jednak regeneracja i relaksacja, bo balans jest ważny - zaznaczyła. 

Posłuchaj
18:25 czwórka rozbiegani 2022_04_08-09-15-17.mp3 O zbawiennym wpływie aktywności fizycznej opowiada Kaja Romanowska (Rozbiegani/Czwórka) 

Jak podkreślała, nawet jeśli uprawiamy sport, epizody depresyjne i obniżony nastrój są naturalne, i mogą się zdarzyć. - To dotyczy nawet ludzi, którzy bardzo intensywnie biegają, jednak każdy ruch jest dobry, ruch to życie. Dzięki temu, że uprawiamy sport zyskujemy jednak świadomość, że możemy realnie wpływać na swój nastrój - podkreślała gość Czwórki. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Kaja Romanowicz (psycholog kliniczny i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny)

Data emisji: 08.04.2022

Godzina emisji: 09.16

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka bieganie terapia