Polskie Radio
Section05
terapia

Terapeutyczna moc bajki. "O tym, jak Arbin uwierzył w siebie"

Zarówno czytanie, jak i tworzenie książek ma terapeutyczną moc. Wiedzą o tym bohaterki nowego wydania "Zagadkowej niedzieli" – Magda Małyniuk, dziewięciolatka, dla której napisanie opowiadania "O tym, jak Arbin uwierzył w siebie" pomogło podźwignąć się po ciężkiej chorobie, oraz biblio- i bajkoterapeutka Roksana Kociołek-Kaszyńska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk dzieci KULTURA dzieciństwo psychologia choroba nowotwory terapia koń opowiadanie literatura

"Samiec Alfa". K. Priwieziencew: do tego filmu trzeba podejść z otwartą głową

Z czarnej komedii "Samiec Alfa" wyłania się nieco przerażający obraz współczesnego świata, w którym za wariata może zostać uznany najbardziej racjonalnie myślący człowiek, a szaleńcy skutecznie manipulują faktami, stając się autorytetami. O przesłaniu produkcji i pracy nad nią Ryszard Jaźwiński rozmawiał z reżyserami obrazu Katią i Igorem Priwieziencewami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA film polski komedia satyra Ryszard Jaźwiński terapia psychologia mężczyzna

Czerwone Noski rozbrajają wojenną traumę ukraińskich dzieci

„Uśmiech na Ratunek” to nowy program Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu, w ramach którego klowni medyczni odwiedzają dzieci dotknięte traumą szokową wskutek wojny w Ukrainie. Poprzez zabawę, klownadę, terapię humorem Czerwone Noski wspomagają ukraińskie dzieci. W tej chwili działają w ośrodkach w okolicach Warszawy, w Serocku, Białymstoku, Stalowej Woli, niebawem rozpoczną działania w Krakowie i Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie dzieci Trójka Ukraina terapia zabawa Witold Lazar Trójka

Propriocepcja, czyli czucie głębokie – czym jest i jak ją ćwiczyć?

Układ proprioceptywny odpowiada za czucie swojego ciała i jego ruchu. Receptory, które odbierają bodźce proprioceptywne znajdują się w układzie ruchowym. Reagują więc na bodźce związane z pracą mięśni, ruchem ciała, rozciąganiem, ściskaniem czy przepychaniem. Każdy człowiek ma swój indywidualny profil sensoryczny, który wskazuje na to, w jaki sposób odbierane są bodźce – dla jednych niektóre z nich będą przyjemne, a innych mogą męczyć. Obserwując zachowania dziecka, możemy łatwo określić jego profil sensoryczny. 
Zobacz więcej na temat:  integracja sensoryczna terapia psychologia dziecięca rozwój dziecka radio dla rodziców

Współuzależnienie. Pułapki życia z osobą uzależnioną

Współuzależnienie to syndrom pojawiający się, gdy osoba zdrowa, która przebywa z osobą uzależnioną zaczyna nieprawidłowo funkcjonować w relacji, próbując zmienić bieg choroby. Rodzajów uzależnień jest wiele – od zakupów poprzez hazard aż po substancje psychoaktywne. Punktem wspólnym jest nałogowa regulacja uczuć, czyli mechanizm rozwijający się pod wpływem uzależnienia, który sprawia, że osoba chora przestaje rozpoznawać swoje uczucia, a napięcie redukuje za pomocą zachowań nałogowych.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci uzależnienia rodzina psychologia terapia radio dla rodziców

Teatr Kryzys - terapeutyczna moc sztuki

Teatr Kryzys tworzą uzdolnione artystycznie osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Przygotowują m.in. warsztaty pogłębiające relacje, umiejętność współpracy i spontanicznego działania. Mierzą się z tekstami Conrada, Kafki i Mrożka. - Nasze cotygodniowe spotkania to ważny element i promyczek w naszym życiu, który daje energię na cały tydzień - mówi Katarzyna Parzuchowska, edukatorka eFkropka i prowadząca Teatr Kryzys.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka TEATR psychologia terapia zdrowie Jakub Jamrozek