Polskie Radio
Section05
terapia

Rozstanie. "Trzeba przeżyć żałobę, żeby ruszyć dalej"

Rozstanie, niezależnie od jego powodów, stażu związku czy tego, kto o nim zadecydował, wiąże się z cierpieniem psychicznym i emocjonalnym. Marlena Ewa Kazoń psychoterapeutka par i małżeństw radzi jak przejść przez ten trudny dla każdego czas i co zrobić, żeby trudne doświadczenia nie zamykały nas na kolejną miłość.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia Jakub Jamrozek związki partnerskie relacje miłość

Niezwykły projekt "Współgłosy". "Porwała mnie radykalna gotowość na wszystko"

Osoby z niepełnosprawnościami, tworzące chór w projekcie "Współgłosy", nie uznają żadnych półśrodków i są gotowe na każde wyzwanie - tak o uczestnikach tego projektu mówią artyści biorący w nim udział. Marcel Baliński, Magdalena Koleśnik i Bartosz Bielenia opowiedzieli w "Poranku Dwójki" o kulisach przedsięwzięcia i satysfakcji, jaką można dzięki niemu osiągnąć.
Zobacz więcej na temat:  śpiew niepełnosprawność Dwójka Roch Siciński Marcel Baliński Magdalena Koleśnik Bartosz Bielenia

Życie z lękiem. Co to są zaburzenia lękowe?

Aż 7 procent populacji cierpi na ataki paniki, 5 procent z powodu konkretnych bodźców. O tym rozmawialiśmy z Arkadiuszem Lorencem, autorem książki "Lękowi. Osobiste historie zaburzeń". W audycji Czwórki poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: jak objawiają się stany lękowe, jakie mogą być rodzaje lęku i gdzie udać się po pomoc? A pomóc może zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia Jakub Jamrozek książki zaburzenia lękowe

Zmiany - jak szukać "jasnych stron ciemnych miejsc"?

Zmiany, których doświadczamy w życiu, czasami są wynikiem naszej decyzji, a czasami przychodzą niespodziewanie. Jak radzić sobie z lękiem i rozczarowaniem? Jak sobie radzić w trudnym momencie, kiedy zmiany się pojawiają? Na te pytania w Czwórce odpowiada Joanna Chmura, psycholożka, trenerka, autorka książki "To nawet lepiej. Jak obracać trudności w szansę?".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia Jakub Jamrozek książki

Pomoc psychologiczna dla osób LGBT+. Czy różni się od pomocy osobom heteronormatywnym?

Osoby LGBT+ od najmłodszych lat doświadczają krytyki z powodu swojej nieheteronormatywnej tożsamości i czują się wykluczone. Nasiąkając krzywdzącymi przekonaniami, zaczynają budować błędny ogląd siebie. - Nawet jeśli pochodzicie z niewielkiej miejscowości, zawsze możecie szukać wsparcia - mówi Daniel Bąk, psychoterapeuta pracujący z osobami LGBT+. - Są nowoczesne media i technologie. Nie rezygnujcie.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia LGBTQ+ Jakub Jamrozek psychoterapia

ADHD - "poznaj swoje supermoce i zapanuj nad nimi"

- Wiele się mówi, że życie z ADHD to pewnego rodzaju trend. Moja książka powstała z buntu przeciwko takim twierdzeniom. Chciałam wykazać w niej, że wcale nie jest to moda, że nie ma w tym nic fajnego - opowiada Aneta Korycińska, autorka książki "Radio w mojej głowie. Opowieści o ADHD". - W książce chciałam opisać ciemne strony ADHD, ale także pokazać, że można z tym żyć i nauczyć się korzystać ze swoich supermocy. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe adhd psychologia

Czym jest sen i senne majaki: bramą w zaświaty, w przyszłość, bramą w głąb samego siebie?

Głos podświadomości, ważna przepowiednia przyszłości czy zlepek przypadkowych obrazów? Co nam się śni i czym są senne marzenia i koszmary? Senniki zawierające interpretacje snów spisywali już starożytni Babilończycy, dzisiaj tym zajmuje się psychoanaliza i terapeuci.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA sen psychologia psychoanaliza psychoterapia wiara Mezopotamia Małgorzata Jaszczołt Robert Grzędowski Trójka

"Padało" w Teatrze Łaźnia Nowa: niezwykłe spotkanie dwóch aktorek i spektakl pomocowy

Jak radzić sobie z traumą, jak być czułym i uczciwym wobec najważniejszego człowieka w naszym życiu – siebie? O tym mówi spektakl "Padało" w Teatrze Łaźnia Nowa. Jego powstanie było efektem niezwykłego spotkania dwóch aktorek, które zagrały główne role: Iwony Budner i Natalii Krystowskiej. Ale to nie wszystko…
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Teatr Łaźnia Nowa Kraków premiera przemoc Tomasz Miara Trójka

Felinoterapia, czyli leczenie kotem. Jak przebiega i komu może pomóc?

Kot towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. I zawsze był zwierzęciem "osobnym", nie do końca udomowionym i zsocjalizowanym. Jednak mimo to może być niezwykle ważnym towarzyszem ludzkiego życia, a nawet – lekarstwem. Felinoterapia pomaga zarówno dzieciom, jak i osobom starszym, w przypadku schorzeń psychicznych i fizycznych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA koty zdrowie zdrowie psychiczne pomoc felinoterapia Robert Grzędowski Raf Uzar Trójka

Bóle pleców – choroba cywilizacyjna, której trudno uniknąć. Jak zadbać o swój kręgosłup? 

Siedzący tryb życia sprawia, że dla większości z nas okazjonalne, a nawet regularne bóle pleców stały się niestety czymś naturalnym. Czy można temu przeciwdziałać? Jak prawidłowo odczytywać sygnały, które wysyła nam organizm? Ratunkiem może okazać się spotkanie z fizjoterapeutą.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie kręgosłup fizjoterapia fizjoterapeuta ćwiczenia siłownia gimnastyka Radosław Nałęcz Trójka

Grzegorz Dziedzic, autor "Trylogii Chicagowskiej", o tęsknocie emigranta

Tęsknota emigranta to bardzo złożone odczucie i ono też ewaluuje z czasem. Pierwsza faza to zachłyśnięcie się nowym krajem, wszystkim tym nowym, co jest za granicą. Później przychodzi taka tęsknota, dosyć silna, za tym wszystkim, co właśnie opuściliśmy, czyli za przyjaciółmi, miejscami, za smakami. Następnie zaczyna się taka tęsknota, nazwałbym ją rzewna, i to jest tęsknota, która ma w sobie już plany, przykładowo, że zostanę na emigracji pięć lat – mówi Grzegorz Dziedzic, pisarz, autor "Trylogii Chicagowskiej”, z zawodu psychoterapeuta, od ponad dwudziestu lat mieszkający w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Polonia w USA Chicago pisarz literatura emigracyjna po 1939 literatura literatura polska dwujęzyczność dzieci psychoterapia język polski Małgorzata Frydrych

Czy wodór jest kluczem do nieśmiertelności? Chińczycy twierdzą, że tak

Chińscy naukowcy ogłosili, że opracowali metodę, dzięki której jest możliwość odwrócenia procesu starzenia się komórek ludzkiego organizmu. Polega ona na umieszczeniu w ciele człowieka implantu, który dostarcza do organizmu wodór i utrzymuje jego stały poziom. I to właśnie ma zapewnić nam nieśmiertelność. Ale czy z niej skorzystamy?
Zobacz więcej na temat:  NAUKA człowiek i medycyna zdrowie życie wodór nieśmiertelność Piotr Firan Raf Uzar Trójka

„Budowanie życia od nowa”. Emigracja jako szansa lub kryzys

Polonia w Wielkiej Brytanii jest bardzo zróżnicowana. Mamy wojenną, solidarnościową Polonię, której dzieci i wnuki są już obywatelami brytyjskimi. I jest „młoda Polonia”, która przybywał po otwarciu granic i te różnice wyrażają się szczególnie w zasobach z jakimi te osoby przyjechały. Zwłaszcza w zakresie znajomości języka angielskiego, wsparcia jakie otrzymują z domu, czasu pobytu czy tego, jak się ich losy potoczyły. To wszystko wpływa na to jak sobie radzą z tym wyzwaniem jakim jest emigracja – mówi pracująca w Manchesterze, siostra Teresa Czyżak ze Zgromadzenia Sióstr Chrystusa Króla dla Polonii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa kryzys alkohol narkotyki samotność depresja psychoterapia język angielski Małgorzata Frydrych