Romantycznie i sportowo. Jak robić dobre zdjęcia na rowerze?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 11:59
Rower pojawił się w jego życiu ponad 15 lat temu. - Na zdjęciach staram się uchwycić chwilę, a nie kreować ją. Jeżdżę i po prostu cieszę się tym, co widzę - tłumaczył Piotr Ostachowski, fotograf-rowerzysta. 
Jak robić artystyczne zdjęcia na rowerze?zdj. ilustracyjne
Jak robić artystyczne zdjęcia na rowerze?/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Mr.Preecha Poolkasem

Łączy dwie pasje: jazdę na rowerze i fotografowanie przyrody i ludzi. - Głównym nadrzędnym celem nadal jest dla mnie jazda na rowerze. Fotografuję podczas podróży. Robię to albo samodzielnie, albo proszę kogoś innego, a sam pozuję - mówił Piotr Ostachowski. - Podczas jazdy staram się cieszyć chwilą, być "tu i teraz". Często unikam głównych dróg, by móc po po prostu podziwiać widoki i chłonąć to, co nas otacza - mówił gość Czwórki.

Jak podkreślał, choć jeździ dużo - nawet do 20 tysięcy kilometrów rocznie - i od wielu lat, a na koncie ma także starty w przeróżnych rowerowych zawodach, dziś zamiast cyferek, wyników i rekordów prędkości woli zdobywać doświadczenia i przygody. Wycieczka kolarska z aparatem wymaga jednak czasu. - Nie da się zrobić tego w dwie godziny. Zawsze warto zarezerwować przynajmniej pół dnia, bo można zakładać, że coś po drodze nas zatrzyma - mówił fotograf. Jego podstawowym narzędziem jest smartfon. - Mam przy sobie także aparat fotograficzny, z którego korzystam. Wszystko robię jednak "na wyczucie", naturalnie, rzadko ustawiam wszystko precyzyjnie - mówił Piotr Ostachowski. 

W fotografii sportowo-romantycznej liczy się przede wszystkim doświadczenie fotografa, a więc regularne treningi. - Na rowerze warto jeździć często, by budować kondycję - mówił gość Czwórki. - Potem robienie zdjęć w każdych warunkach będzie łatwiejsze - podkreślał. - Wybierzmy rower, który będzie nam się podobał, z którym będziemy mogli "się zaprzyjaźnić", bo przecież potem będziemy patrzeć na niego przez bardzo długi czas - podkreślał gość Czwórki. 

Posłuchaj
09:25 czwóka rowery_PR4_AAC 2022_11_25-09-17-03.mp3 Jak robić dobre zdjęcia podczas jazdy na rowerze? (Rozbiegani/Czwórka) 

Potem ruszajmy w trasę. - Jedną z moich najlepszych tras był trip wzdłuż fiordów w Norwegii. W tym roku jednak jechałem także przez Warmię i Mazury i klimat tego miejsca zrobił na mnie ogromne wrażenie. Polskie plenery z powodzeniem mogą konkurować z zagranicznymi - mówił Piotr Ostachowski.

 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Robert Grzędowski

Gość: Piotr Ostachowski (@explore_more_bike)

Data emisji: 24.11.2022

Godzina emisji: 09.15

kd