Jak walczyć ze stresem? Oto sprawdzone sposoby

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 16:32
- Stres wynika z czarnowidztwa, określonych lęków. Trzeba odróżniać fakty od własnych opinii i kontrolować myśli, wtedy będzie się on pojawiał wyłącznie w momentach realnego zagrożenia - mówił psycholog i trener osobisty Mateusz Grzesiak.
Audio
  • Mateusz Grzesiak tłumaczy, jak radzić sobie ze stresem i czy w ogóle trzeba z nim walczyć (Się mówi/Czwórka)
Mateusz Grzesiak tym razem opowiedział w Czwórce o mechanizmach, które rządzą stresem w ludzkim organizmie i o tym, jak je kontrolować
Mateusz Grzesiak tym razem opowiedział w Czwórce o mechanizmach, które rządzą stresem w ludzkim organizmie i o tym, jak je kontrolowaćFoto: Archiwum prywatne

Trudny egzamin, rozmowa o pracę, czy nawet pytanie o drogę na ulicy podnoszą nam ciśnienie, powodują stres. Na niektórych działa on mobilizująco, innych paraliżuje. - To mechanizm obronny ciała na zagrożenie życia lub zdrowia. Dziś mamy jednak niewiele powodów, by znaleźć się w realnym niebezpieczeństwie, więc tworzymy w naszej głowie wyobrażenia, że coś złego się zdarzy, choć w rzeczywistości nie ma to miejsca - tłumaczył psycholog Mateusz Grzesiak.

Zdaniem eksperta, istnieje kilka prostych sposobów, by doraźnie opanować stres. Jedną z nich jest zmiana pozycji ciała. - Emocje są powiązane z naszym ułożeniem, gestykulacją, mimiką. Im więc bardziej ostentacyjnie je zmienię, tym bardziej wyraźny rozkaz wydam mózgowi, by także zmienił tor myśli - przekonuje Grzesiak. Psycholog opowiadał też o innych metodach na pozbycie się stresu i tłumaczył, jak pracować nad swoimi myślami, by nauczyć się je kontrolować.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Mateusz Grzesiak (psycholog, trener rozwoju osobistego)

Data emisji: 9.12.2015

Godzina emisji: 15.00

kd

Czytaj także

Mateusz Grzesiak. Jak przekuć porażkę w lekcję życia?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 17:57
Niezdany egzamin, rozstanie z dziewczyną, przegrany mecz… co robimy w przypadku porażki? - Trzeba wyciągać z niej wnioski - mówił trener osobisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Grzesiak: nie bójmy się życiowych zmian!

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 18:12
- Wszystkie zmiany w życiu związane są z lękiem. Ale są też nieodzowne - mówił w Czwórce psycholog i trener rozwoju osobistego Mateusz Grzesiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Grzesiak radzi, jak budować pewność siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 08:14
Jeśli porównujemy się z innymi i wypadamy na ich tle blado, warto wypisać swoje osiągnięcia na kartce i czytać. O innych skutecznych metodach na budowanie swojego ego mówił w Czwórce trener osobisty Mateusz Grzesiak.
rozwiń zwiń