Młodzi kierowcy - jak ich utemperować?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 13:42
Pojawiają się zarzuty, że WORD-y chcą zarabiać, oblewając zdających egzamin na prawo jazdy. Nic bardziej mylnego - na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo.
Audio
  • Sebastian Kołakowski i Rafał Grodzicki o kursach i egzaminach na prawo jazdy oraz o bezpieczeństwie na drodze (Się mówi/Czwórka)
Czy przy ocenianiu kierowcy po egzaminie rzeczywiście znaczenie mają wyłącznie jego umiejętności?
Czy przy ocenianiu kierowcy po egzaminie rzeczywiście znaczenie mają wyłącznie jego umiejętności?Foto: Depositphotos

Polscy młodzi kierowcy, jako sprawcy wypadków są w czołówce państw UE, a prawo jazdy w naszym kraju zdaje zaledwie co trzeci kursant - wynika z raportu NIK. Okazuje się też, że 70 procent dochodów WORD-ów to pieniądze za egzaminy poprawkowe. Rafał Grodzicki egzaminator, st. insp. ds. ruchu drogowego, uspokaja i wyjaśnia, na co wydawane są te przychody.

Rafał Grodzicki i Sebastian Kołakowski, prezes automobilklubu "Rzemieślik", zwracają uwagę na brawurę młodych kierowców, przypadki, gdy chcą oni zaszaleć czy zaszpanować. Obaj zgodnie przyznają, że kursanci powinni poznawać fizykę samochodu, nabierać respektu do zdarzeń drogowych.

Goście Czwórki zdradzają, jakich pytań na pewno nie ma na egzaminie na prawo jazdy, co należałoby poprawić, by Polacy jeździli bezpieczniej i kto najczęściej nie zdaje egzaminu.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Jakub Jamrozek

Goście: Rafał Grodzicki (egzaminator, st. insp. ds. ruchu drogowego), Sebastian Kołakowski (prezes automobilklubu "Rzemieślik")

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji: 14.00

pj/kd

Czytaj także

Dlaczego tak trudno zdać egzamin na prawo jazdy?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 16:00
W poniedziałkowe popołudnie postawimy pytanie: czy egzaminy na prawo jazdy to sprawdzian kompetencji, czy maszynka do zarabiania pieniędzy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzamin na prawko? Wyższa szkoła jazdy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 14:50
Najgorzej w UE radzimy sobie ze zdawaniem egzaminu na prawo jazdy. - To nie jest kwestia restrykcyjnych przepisów, tylko zbyt małej liczby godzin zajęć praktycznych - uważa instruktor Wojtek Tamowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz palenia zmienia postawy palaczy

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 17:34
Już 5 lat minęło od wprowadzenia zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych. Ustawa okazała się skuteczna, czy znów powinniśmy zaostrzyć przepisy?
rozwiń zwiń