Sun Followers z płytą "Droga". Kalejdoskop polsko-marokańskich brzmień

Muzyka Sun Followers to polsko-marokańska fuzja rapu, funku, reggae i world music. Fundamentem projektu są raper Kuba Malinowski, znany jako El Cabu, oraz marokański gitarzysta i wokalista Ayoub Houmanna.
Sun Followers
Sun FollowersFoto: materiały promocyjne
O Audycji

- Połączyła nas wspólna miłość do muzyki afrykańskiej i dziś udaje nam się łączyć polski rap z marokańską duszą - podkreślał Kuba Malinowski, raper współtworzący grupę Sun Followers.

Jak opowiadał Ayoub Houmanna - który pochodzi z muzycznej rodziny i od zawsze wiedział, że jego życie związane będzie z tym rodzajem sztuki - do Polski przyjechał właśnie w poszukiwaniu nowych brzmień i spotkał się tu z ciepłym przyjęciem. - Moja muzyka niesie przekaz pełen miłości, czuję, że mam tu do spełnienia pewną misję - opowiadał w rozmowie z Czwórką. - Na początku nie planowałem przeprowadzki do Polski na zawsze. Przyjechałem tu najpierw na miesiąc, w ramach wymiany studenckiej. Potem powróciłem do Maroka, rzuciłem studia i wyruszyłem w trzyletnią podróż po świecie. Ale przyjechałem do Polski i tu pozostałem - opowiadał gość Czwórki.

Mówił także o swoim życiu w Polsce jako imigrant. Jak opowiadał, bywa ono skomplikowane i niełatwe, bo już zawsze będzie "przyjezdny" i będzie czuł, że oddziela go od innych "pewna ściana". - Jednak czuję się swego rodzaju ambasadorem. Nie przyjechałem tu po to, by robić pieniądze, tylko by uczyć się waszej kultury, języka i tradycji. Wciąż się uczę, zwiedziłem ten kraj wzdłuż i wszerz, integruję się z ludźmi - mówił Ayoub Houmanna. - Staram się pokazywać Polakom to, co jest dobrego w Maroku i Marokańczykach, ale też odnajdować piękno w tym kraju i jego mieszkańcach. 

Źr. Sun Followers/Donum (Official Video)

Ich wspólny debiutancki album "Droga" miał swoją premierę jesienią ubiegłego roku, a w jego produkcji udział wzięło wielu muzyków z całego świata. Dźwięki płyną tu z Senegalu, przez Agadir, po Nowy York, a wokale nagrano w językach polskim, arabskim, berberyjskim, angielskim, nawet z nutą dialektów jamajskich. Usłyszymy tu połączenie polskiego rapu z world music. Fragmenty funkowe, reggae'owe, a nawet rapcorowe powodują, że płyty "Droga" nie da się jednoznacznie przypisać do jednego gatunku brzmień. To raczej "eklektyczna podróż przez szeroki strumień muzycznych inspiracji członków projektu" - przekonują goście Czwórki. 

Posłuchaj
60:28 2022_01_03 22_00_45_PR4_Strefa_Dread.mp3 O projekcie Sun Followers opowiadają Kuba Malinowski i Ayoub Houmanna (Strefa Dread/Czwórka) 

- Sun Followers to ślad naszej przyjaźni i wspólnie spędzanego czasu. Jednak to świeża formacja, nie udało nam się jeszcze zagrać ani jednego koncertu. Z nadziejami, że będzie na to szansa, wchodzimy w nowy, 2022 rok - opowiadał Kuba Malinowski. 

Źr. Sun Followers - Droga

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Goście: Kuba "El Cabu" Malinowski, Ayoub Houmanna (Sun Followers)

Data emisji: 03.01.2022

Godzina emisji: 22.05

kd

Playlista