Tadżin to Maroko, a Maroko to tadżin

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 10:00
W Maroku tadżin jedzony jest na co dzień i od święta. To podstawowa i ulubiona potrawa jego mieszkańców, którą chwalą się na całym świecie. Tadżin swój smak zawdzięcza nietuzinkowej kompozycji przypraw. Ale tadżin to też specjalne naczynie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Tatiana Bralnina

lahmacun pizza turecka shutterstock 1200.jpg
Lahmacun - tak przyrządzisz wyśmienitą "pizzę" prosto z Turcji

- Tadżin to potrawa i naczynie. Jedni będą mówić, że wszystko ,co wrzucimy do tego naczynia będzie tadżinem, a inni używają samej nazwy potrawy i nie przygotowują jej w naczyniu o nazwie tadżin - mówi Dorota Hadrami z Instytutu Sztuki Kulinarnej. - Marokańczycy raczej by ich nazwali barbarzyńcami. W Maroku jest tak, że potrawę tadżin robi się w naczyniu tadżin - dodaje. 


Posłuchaj
18:40 czwórka nie na żarty 06.03.2021.mp3 O tadżinie opowiadają Dorota i Jalil Hadrami (Nie na-żarty/Czwórka)

Do przygotowania tadżinu będziemy potrzebować następujących składników: 

cebula
czosnek
imbir
pieprz sól
kurkuma
cynamon
kumin
olej

udko kurczaka i ziemniaki.

Udko podsmażamy lub podpiekamy w piekarniku. Ziemniaki podgotowujemy w dodatkiem kurkumy - poleca Jamil Hadrami. Do dużego gara wrzucamy cebulę, czosnek, mieszamy z imbirem, pieprz, sól i reszta przypraw. Wrzucamy kurczaka i troszeczkę wody. Przykrywamy tadżin.

- Tadżim to jest gulasz, ale nie może być tak, że warzywa czy mięso w tadżinie są pokrojone byle jak. Cała sztuka polega na tym, żeby warzywa i mięso były odpowiednio ułożone - podpowiada Dorota Hadrami. - Naczynie tadżin ma stożkową budowę pokrywy i taki stożek też budujemy z warzyw. Mieso układa się na środku i okłada pokrojonymi warzywami. Nie miesza się. Całą potrawę dosmaczamy oliwą - dodaje.

Co ciekawe, nie ma jednego przepisu na tadżin. Jeśli pojedziemy do Maroka, to w miejscowościach nadmorskich poznamy tadżin z rybami czy owocami morza, w głębi lądu z kurczakiem czy wołowiną, zaś w górach Atlas Berberowie chętnie sięgają po baraninę czy koźlinę. 

Sprawdź także:


O smaku w Maroku decyduje charakterystyczna przyprawa - zwana przyprawą Ziemi. - To w niej jest cała magia - komentują Czwórkowi goście. - W Polsce niemal nie można jej dostać. Składa się ona z co najmniej 11 oddzielnych przypraw, a dominujący smak jest słoko-słony - wyjaśniają. 

My nie wyobrażamy sobie tadżinu bez tadżinu i pewnie wszystkie gospodynie domowe w Maroku też Dorota i Jalil Hadrami 

Naczynia tadżin w Maroku też są różne, dzielą się na te, w których się gotuje i te, w których się podaje - piękne, kolorowe, ręcznie malowane.

- Dobre naczynia tadżin robi się w 3 miejscach: w Fezie, Marrakeszu i Tarudancie. Tam jest glina - mówi gość Mateusza Kulika. - One różnią się nawet kolorem gliny. Najbardziej kolorowe, zdobione są te naczynia z Fezu. Tam też powstają tadżiny bez dziurki w pokrywce - dodaje. 

Najlepiej przygotowywać tadżin na ognisku, ale w naszych mieszkaniach można skorzystać z kuchenki - najlepiej gazowej. - To naczynie wynalezione najprawdopodobniej przez Berberów. Nie jest jasne kiedy, ale wszystkie źródła nas prowadzą do tego rdzennego ludu Maroka. Najsłynniejszym Berberem jest św. Augustyn - wyjaśniają goście Czwórki. - Oni wykorzystywali takie naczynie podczas swych górskich podróży, gdzie dostęp wody był ograniczony - dodaje. n

Od lat do tadżinu wkłada się to co dostępne w danym regionie, o danej porze roku. Jedno jest pewne, nie ma Maroka bez tadżinu, ani tadżinu bez Maroka. 


Posłuchaj także:

jalil Hadrami/Jak zrobić Marokański Tadżin? | magda gessler MasterChef Polska

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Dorota i Jalil Hadrami (Instytut Sztuki Kulinarnej, Kulinarium)

Data emisji: 06.03.2021

Godzina emisji: 17.14

pj

Czytaj także

Kimono w wielowarstwowej grafice. Kordegarda zaprasza na "Kata/Kami"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 13:00
Wystawa "Kata/Kami" to ekspozycja prac profesor Elżbiety Baneckiej, graficzki i artystki wizualnej, która od 30 lat inspiruje się Japonią. Teraz na warsztat wzięła kimona. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Notatki wizualne. Jak uczyć się dzięki nim do egzaminu?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 09:44
Tworzenie notatek wizualnych, czyli tzw. pochodnych mapy myśli to umiejętność, która - we współczesnej kulturze, opartej na obrazach - bardzo się przydaje.
rozwiń zwiń