Ostróda Reggae Festival i Czwórka Reggae Contest - wielkie święto muzyki

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 09:48
Bakshish, Tabu, Julian Marley & The Uprising czy Damian Syjonfam, a także znany z naszej anteny Vito Bambino - to gwiazdy, które usłyszymy podczas 21. Ostróda Reggae Festival. Odbędzie się także tradycyjnie konkurs Czwórka Reggae Contest.
Ostróda Reggae Festival 2019
Ostróda Reggae Festival 2019Foto: Dawid Szczygielski/Ostróda Reggae Festival

Tegoroczny Ostróda Reggae Festival 2022 ma rozbudowany line up, a wykonawcy zagrają aż na sześciu scenach. Festiwal rozpocznie się 7 lipca i potrwa cztery dni, a otworzy go koncert w Amfiteatrze. Głównymi gwiazdami imprezy będą syn Boba Marleya, Julian Marley, ze swoją grupą The Uprising czy jamajski weteran roots reggae Max Romeo, występujący w Ostródzie z córką Xanną. Pojawi się także Lila Ike z Karaibów. Sensacyjnie zapowiada się też symbioza wibracji Kuby i Jamajki - zespół Havana Meets Kingston.

Nie zabraknie stałych gwiazd w postaci Vavamuffin, Tabu czy Damiana SyjonFama. Pojawią się "gwiazdy zaprzyjaźnionych stylów" - Vito Bambino i Pidżama Porno, a specjalne rocznicowe koncerty z gośćmi zapowiadają z kolei Bakshish i Maleo Reggae Rockers. Będą także występy grupy Jamaram z wokalistą Jahcoustix. Koncerty na scenie Red wielką taneczną eksplozją podsumuje australijski mistrz stylu ‘one man show’ – Dub FX. Główna scena DJ’ska Green również zapowiada się sensacyjnie z występami tuzów jungle Chopstick Dubplate czy fundamentem UK dub Vibronics. Jak przekonywał szef festiwalu Piotr "Piter" Kolaj, trwają ostatnie przygotowania do wydarzenia. - Ostróda tętni emocjami, słońce świeci coraz mocniej, a atmosfera festiwalu staje się niemal namacalna - podkreślał gość Czwórki. 

Posłuchaj
57:52 2022_06_27 22_02_01_PR4_Strefa_Dread.mp3 Kto wystąpi podczas Ostróda Reggae Festival? Piotr Kolaj o tegorocznej odsłonie imprezy, a Maken prezentuje dużo dobrej muzyki (Strefa Dread/Czwórka) 

Posłuchaj
58:58 2022_06_27 23_00_08_PR4_Strefa_Dread.mp3 Muzyka gwiazd tegorocznej Ostródy - muzyczna selekcja Makena (Strefa Dread/Czwórka)

Do konkursu Czwórka Reggae Contest, odbywającego się podczas Ostróda Reggae Festival, można było się zgłaszać od marca, a dziś już wiadomo, że spośród nadesłanych zgłoszeń jurorzy wybrali trójkę finalistów, którzy wystąpią podczas festiwalu. O zwycięstwo powalczą zespoły The Rebels, Blue Mahoe i Raggabarabanda. Finał odbędzie się 11 lipca na Red Stage.

Ostróda Reggae Festival 2022 Ostróda Reggae Festival 2022

Wszystko zaczęło się, gdy Czwórka dołączyła do Ostródy w 2013 roku - inicjatywa odbyła się po raz pierwszy pod naszym patronatem. Zwycięska wówczas grupa Big Up! zagrała koncert w Czwórce, a rok później podobna nagroda przypadła formacji SielSKA. Następnie przez dwa lata odbywał się w Ostródzie World Reggae Contest o charakterze międzynarodowym. W 2018 roku jury zdecydowało podzielić nagrody pomiędzy zespoły Johny Rockers i Green Roots. Zwycięzcą ostatniej edycji konkursu jest grupa Yelram.

Źr. Czwórka/Yelram koncert w Czwórce

W tym roku jury powołane przez organizatorów 28 czerwca ogłosi 3 wykonawców, którzy zostali zakwalifikowani do finału konkursu. Wystąpią oni 11 lipca podczas festiwalu, który w tym roku odbywa się w ostródzkim amfiteatrze.

Tegoroczny festiwal odbywa się na Stadionie Miejskim w Ostródzie, to już czwarta lokalizacja w historii imprezy. - Dotychczasowe koszary będą wykorzystane przez wojsko w związku z sytuacją militarną, ale stadion to fajne, nowoczesne miejsce. Będziemy mieli płyty, które przykrywają boisko, co dopełni całości klimatu. Pozostajemy przy dotychczasowych atrakcjach i jesteśmy przygotowani na to, by festiwal powrócił do czasów sprzed pandemii. Zobaczymy, jak to się uda - mówił szef wydarzenia. 

ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki <<<

Podczas lipcowego festiwalu obchodzony będzie także ważny jamajski jubileusz. W ramach polskich obchodów 60-lecia uzyskania przez ten kraj niepodległości ORF gościć będzie reprezentację jamajskiego korpusu dyplomatycznego. - To dobre ukoronowanie naszych lat pracy. Stajemy się jedynym polskim miejscem, gdzie ta rocznica będzie oficjalnie obchodzona - podkreślał Piotr Kolaj.

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: ​Piotr "Piter" Kolaj (szef ORF)

Data emisji: 24.05.2022

Godzina emisji: 23.15