40 lat RóbRege - 2023 rok łączy dinozaury i młodych

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 09:50
Festiwal RóbRege ma już 40 lat. Jego pierwsza odsłona odbyła się w 1983 roku z inicjatywy m.in. Roberta Brylewskiego. Dziś, reaktywowany 10 lat temu festiwal łączy dinozaury i młodych, reggae i czad. 
RóbRege ma już 40 lat. Cheeba, Żuku i Maken w studiu Czwórki.
RóbRege ma już 40 lat. Cheeba, Żuku i Maken w studiu Czwórki. Foto: Czwórka
  • Pierwszy festiwal RóbRege odbył się 40 lat temu w warszawskich Hybrydach z inicjatywy m.in. Roberta Brylewskiego. 
  • W 2013 roku impreza została reaktywowana i odbywa się nieprzerwanie. 
  • Po raz pierwszy na RóbRege wystąpi Cheeba w zespole Rebel Idrens. Nie zabraknie też przedstawicieli starszego i młodszego muzycznego pokolenia. 
  • Tytułowi festiwalu "RóbRege" towarzyszy też hasło "RóbCzad". 
  • Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 7 października w Palladium w Warszawie. 

40 lat RóbRege

40 lat temu w warszawskich Hybrydach odbył się pierwszy festiwal RóbRege. Jednym z jego pomysłodawców był Robert Brylewski. W 2013 roku postanowiono reaktywować to wydarzenie. 

- Robert Brylewski, z którym wtedy pracowałem przedstawił mnie Sławkowi "Gąsiorowi" Rogowskiemu jako osobę, która jest w stanie reaktywować tę imprezę - przyznaje Dariusz "Żuku" Świerczek. - Czuliśmy wtedy, że ten dorobek powinien w jakiś sposób powrócić do Warszawy, wypełnić pustkę, ten brak festiwalu reggae'owego w stolicy. Co chyba się udało. W całe to przedsięwzięcie zaangażowany był również Paweł "Kelner" Rozwadowski. 

2013 rok przyniósł reaktywację RóbRege. Dzięki pozyskanym środkom, zaangażowaniu instytucji miejskich i państwowych m.in. Narodowego Instytutu Audiowizualnego NINA festiwal powrócił z dużą pompą. 


Posłuchaj
60:14 2023_10_01 19_03_58_PR4_Strefa_Dread.mp3 Zapraszamy na festiwal RóbRege (Strefa Dread/Czwórka)

 

- Reaktywacja RóbRege dokonała się z pasji, ze świadomości, że jest w tym wydarzeniu duża wartość, z przesłania tej muzyki, która mówi o miłości i o tym, byśmy byli razem - podkreśla Żuku. - Chciałbym pokazywać dalej tę drogę. 

Cheeba - pierwszy raz na RóbRege

Pierwszy raz na festiwalu RóbRege wystąpi Cheeba, czyli Grzegorz Waluś. - Rzeczywiście udało się to dopiero w tym roku, choć jestem muzykiem między pokoleniem dinozaurów a młodymi - przyznaje gość Makena. - Wystąpimy wraz z Rebel Idrens. A udało się to dzięki płycie "Irie factor". Jeszcze dokładnie nie wiemy, którzy z muzyków pojawią się na scenie. 

Line-up festiwalu jest nowoczesny i ciekawy. Na samym plakacie wydarzenia obok "RóbRege" odnajdujemy hasło "RóbCzad". - To hasło nie jest nowe, pojawiało się już w latach 80. Samym plakatem też nawiązujemy do tamtego czasu - plakat jest czarno-biały, jak wtedy. Za jego wykonanie odpowiada Julia Mirny - mówi Żuku. 

RóbRege i RóbCzad

W ostatnich latach pojawiły się zarzuty, że reaktywowane RóbRege jest czysto reggae'ową imprezą i tym różni się od wydarzeń z lat 80. Odpowiedzią na nie jest właśnie przypomnienie hasła "RóbCzad". - To nawiązanie do rockowej i punkrockowej formuły wydarzenia. Na RóbRege pojawiały się różne style i teraz też tak jest - wyjaśnia organizator. - W zeszłym roku zagrał u nas Waluś "Kraksa" Kryzys, wcześniej Armia czy zespół Tomasza Organka. Postanowiliśmy odnowić to hasło, by komunikacyjnie też docierało do publiczności. 

W tym roku RóbRege otworzą dwa młode zespoły Moron's Morons i Beluga Stone. Zagrają również: Powrót Dinozaurów Reggae (Maleo, Słoma, Jarex, Motor),  wspomniany Rebel Idrens (Regenerator, Cheeba, Johny Rockers, Berka, NatkaPolka), Immanuel i goście: Muniek, Tomek Lipiński oraz gość z zagranicy Dub Judah. 

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gości: Dariusz Świerczek (Żuku) i Grzegorz Waluś (Cheeba)  

Data emisji: 01.10.2023

Godzina emisji: 19.12

pj

Czytaj także

Jabbadub i "Temple", kolejny album z francuskiej wytwórni

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 13:17
W znanej francuskiej wytwórni ODG Prod ukazuje się kolejny album polskiego dubowego duetu Jabbadub. Z tej okazji studio Czwórki odwiedzili Dino oraz Mista B, by opowiedzieć o swojej muzycznej drodze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Damian SyjonFam: na płycie "77" realizuję swoje marzenia

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 12:45
Damian SyjonFam po pięciu latach pracy wydaje swój album "77". Już w tytule odwołuje się do roku swego urodzenia, ale na płycie znalazło się też miejsce dla młodych, dla głosu młodej gwardii. 
rozwiń zwiń