The Bartenders o płycie "Skankin' to the Jazz": ska inkrustowane jazzem

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 09:00
Wśród inspiracji wymieniają jamajskich klasyków: Laurela Aitkena i The Skatalites. Po przerwie zespół The Bantenders wraca z krążkiem "Skankin' to the Jazz". Nowa płyta została wydana w nowej, jazzowej wytwórni.  
The Bartenders i Maken w studiu Czwórki.
The Bartenders i Maken w studiu Czwórki. Foto: Czwórka
  • Zespół The Bartenders powstał w Warszawie w 2006 roku. 
  • Obecnie gra w nim dziewięciu muzyków - w tym Kuba Kaczmarek, Witold Haliniak i Dawid Somló.
  • The Bartenders wydali jak dotąd cztery płyty długogrające - w tym album "Tribute to Alibabki" jako hołd dla legendy polskiej muzyki – żeńskiej grupy wokalnej Alibabki.
  • Najnowszy krążek zespołu "Skankin’ to the Jazz" ukazał się nakładem jazzowej wytwórni, dla której nagrywa m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski.

Jamajskie korzenie, jazzowa przyszłość

- Do tej pory wydawaliśmy się w wytwórniach niszowych, teraz postanowiliśmy wyjść do nowych odbiorców, a For Tune dało nam taką możliwość - opowiada Witold Haliniak. - Teraz jesteśmy w ich katalogu obok tak wybitnych postaci polskiego jazzu jak Adam Makowicz i Jan Ptaszyn Wróblewski.  

Historia zespołu The Bartenders

Historia The Bartenders zaczyna się od fascynacji wieloosobowymi składami z lat 60. i 70. grającymi grającymi muzykę z jamajską energią, paletą harmonicznych barw i jazzową swobodą. Był rok 2006. Wtedy to muzycy postanowili poszukać czegoś nowego w bogactwie jazzowej harmonii i skonfrontować charakterystyczne jamajskie rytmy z polską melodyką i tradycją muzyczną. - Konotacje z jazzem nie są nam obce, wystarczy wspomnieć, że członkiem naszej grupy jest pianista jazzowy Andrzej Mikulski. Ale to nie jest tak że wpychamy ten gatunek na siłę w naszą muzykę. Po prostu samo tak wychodzi - opowiada Kuba Kaczmarek.

Posłuchaj
51:41 2023_10_29 20_08_17_PR4_Strefa_Dread.mp3 The Bartenders o płycie "Skankin’ to the Jazz" (Strefa Dread/Czwórka) 

- Plany, żeby skręcić w stronę jazzu pojawiały się już wcześniej i tę decyzję podjęliśmy wspólnie - przyznaje Dawid Somló. - Muzyka The Bartenders to wypadkowa dziewięciu osób. Należymy do grona zespołów, które działają w systemie demokratycznym.  

Alibabki & The Bartenders - "Już nie twist" 2016 | Tribute to Alibabki

Album "Skankin’ to the Jazz" - ska inkrustowane jazzem

Drzwi na scenę otworzył grupie ojciec chrzestny europejskiego ska - niemiecki muzyk i wokalista Dr. Ring-Ding, a członkowie The Bartenders zrealizowali swoje pierwsze wielkie marzenie: zagrali na festiwalu Rototom Sunsplash w Hiszpanii. W tym czasie ukazała się pierwsza płyta zespołu "Szumna Sessions" (2013). Potem pojawiły się kolejne wydawnictwa: "Poles Are Movin’!" i "Tribute to Alibabki", dwupłytowy album będący hołdem dla legendy polskiej muzyki - żeńskiej grupy wokalnej Alibabki oraz ich pionierskiej roli w rozwoju jamajskiej muzyki w Polsce. O nowej płycie "Skankin’ to the Jazz" The Bartenders mówią, że to z pozoru prosta jamajska muzyka do zabawy, ale inkrustowana tu i tam jazzową nieoczywistością. - Wychodzimy do jazzowej publiczności, żeby im pokazać że oba gatunki świetnie się miksują. Nagraliśmy album z pozytywną muzyką. Wystarczy spojrzeć na okładkę tego albumu -  zachęcają muzycy.

Poznasz płytę po okładce

Na starym, czarno-białym zdjęciu pewien sympatyczny starszy pan trzyma na rękach trzy dziewczyny z parasolkami. Akcja dzieje się w lecie, najprawdopodobniej na jednej z plaż nad Wisłą. - Taką okładkę zaproponowała nam wytwórnia. Nasz saksofonista Piotr Jaro stwierdził, że jest ona tak dziwna, że aż fajna, więc zaakceptowaliśmy pomysł. Identyfikacja wizualna zgadza nam się z zawartością albumu. Na okładce i w książeczce dołączonej do płyty są same uśmiechy. A muzyka, taką przynajmniej mamy nadzieję, też daje pozytywny feeling - dodają reprezentanci grupy The Bartenders.    

Zobacz także:

Album "Skankin’ to the Jazz" został nagrany na przełomie stycznia i lutego 2022 roku w w Studiu im. Henryka Debicha w Polskim Radiu Łódź.

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Goście: Dawid Somló, Kuba Kaczmarek, Witold Haliniak (The Bartenders) 

Data emisji: 29.10.2023

Godzina emisji: 19.15

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA reggae Maken