Instazdrowie. Profile medyczne, które pokazują jak jest

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 11:17
Diagnoza z internetu to jedna z najpopularniejszych form badania stanu swojego zdrowia, która tak naprawdę z leczeniem nie ma nic wspólnego. Chyba, że trafisz na specjalistę, co - jak okazuje się - w sieci też jest możliwe. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/S_Photo

Każdy mój followers jest potencjalnym pacjentem. Wolę, żeby poznał się ze mną w sieci niż w karetce Janek Świtała

Medykalizacja życia - do czego prowadzi?

Janek Świtała jest ratownikiem medycznym, który w sieci - w grupie o nazwie Instalekarz - dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, edukuje, obala medyczne mity oraz zachęca do profilaktyki i dbania o zdrowie. - Piszę bez znieczulenia, bo nie widzę powodu, by je stosować. Ludzie w Polsce nie mają pojęcia ani jak funkcjonuje służba zdrowia, ani z czego się składa. Wolę, żeby dowiedzieli się o tym z pierwszej ręki i to zanim przekroczą próg pogotowia - wyjaśnia. - Tym bardziej, że nastąpiła u nas przesadna medykalizacja życia. Chętnie oglądamy reklamy leków na wszystko i łykamy je bez opamiętania, a zapominamy o fundamentach, czyli profilaktyce - dodaje.

Posłuchaj
19:21 [CZWORKA]Tedy po trendy (PCM) 5 lipiec 2020 instalekarz.mp3 Janek Świtała o pracy ratownika medycznego i fake newsach o zdrowiu (Tędy po trendy/Czwórka)

Nie znoszę seriali medycznych. Sytuacje, które się w nich dzieją, niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Wprowadzają ludzi w błąd Janek Świtała

Rozmówca Oli Jasińskiej przyznaje, że długo pokutowało u nas myślenie, że o medycynie i oddziałach SOR można mówić tylko w przypadku spektakularnego sukcesu, ale druzgocącej porażki. Tymczasem prawda leży po środku. - Ratownictwo medyczne uważam za bardzo ciekawą gałąź medycyny i chciałbym propagować o niej wiedzę. Chciałbym też, żeby ludzie wzięli za siebie trochę większą odpowiedzialność. Bo niby cały czas apeluje się do kierowców o bezpieczną jazdę, a w same tylko wakacje z Polski "wyparowuje" prawie dwa i pół tysiąca osób, ofiar wypadków drogowych - podsumowuje.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Janek (@yanek43)

Fizjo Study. Zamiast selfie, zdjęcie RTG

Dagmara Czerwińska studiuje fizjoterapię na Śląskim Uniwersytecie Medycznym i jest trzecią Polką, która poddała się operacji skoliozy kręgosłupa w Indiach. Na instagramowym profilu Fizjo Study pomaga osobom, które mają problemy z kręgosłupem, przygotowuje ich do operacji, zdradza tajniki takich zabiegów, poleca, gdzie je wykonywać, jakie ćwiczenia robić, by było lepiej. - Pokazuję mój plan treningowy, moją rehabilitację i wspieram tych, którzy czekają na operację kręgosłupa - opowiada. - Robię to z perspektywy i fizjoterapeuty, i pacjenta. Moi odbiorcy podkreślają, że dzięki temu jestem dla nich jeszcze bardziej wiarygodna. 

Posłuchaj
07:53 [CZWORKA]Tedy po trendy 5 lipiec 2020 fizjostudy.mp3 Dagmara Czerwińska o tym, jak pomaga chorym na instagramowym profilu Fizjo Study (Tędy po trendy/Czwórka)

Dagmara pomaga także studentom innych szkół medycznych. Na swoim profilu organizuje spotkania z uznanymi fizjoterapeutami oraz panele dyskusyjne.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez ✨ Dagmara - fizjostudy ✨ (@mialam.sie.uczyc)

*** 

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Ola Jasińska - Klimaszewska

Materiał przygotował: Szymon Jaworski

Data emisji: 05.07.2020

Godzina emisji: 9.15, 10,15

kul