Polskie Radio
Section05
Aleksandra Jasińska

Rodzinna wyprawa na Wyspy Tonga. Marzenia się… spełnia!

Beata Piskadło i Marcin Szot to rodzice, którym zamarzyło się mieszkanie w lokalnej, organicznej społeczności ludzi żyjących w naturze, w zgodzie z jej rytmami i siłami. Swoje marzenia goście Strefy Rodzica zamienili w cel do realizacji. Jako docelowy punkt swojej podróży wybrali Wyspy Tonga. Planują  na bieżąco stamtąd pisać i nagrywać relacje o swoich doświadczeniach i odkryciach, dzieląc się nimi ze światem w mediach społecznościowych. Jeszcze w lutym Beata i Marcin wylecą na miesiąc do Indii, gdzie przeczekają porę deszczową, żeby pod koniec marca polecieć na Wyspy Tonga. Choć nie wiedzą dokładnie, ile potrwa pobyt, powrót szacują na lipiec - sierpień.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzina podróże psychologia motywacja Aleksandra Jasińska

Jak wieść dobre życie? "Stały rytm i autorefleksja"

- Trzeba mieć poczucie, że żyjemy swoim i dobrym życiem, by nie bać się powrotu do niego po weekendzie. Proponuję, by dokonywać zmian małymi kroczkami, nie dzięki rewolucjom, zachęcam do codziennej autorefleksji - mówił Michał Niewęgłowski, twórca aplikacji mobilnej do medytacji i autor książki "Polubić poniedziałki". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia Aleksandra Jasińska szczęście zdrowie psychiczne

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca psychologia rodzicielstwo wychowanie Aleksandra Jasińska radio bez reklam radio dla rodziców

Jak z grzecznej dziewczynki stać się wolną kobietą?

- Dziewczyny wychowywane na grzeczne dziewczynki przed wejściem w dorosłość powinny się poobdzierać z oczekiwań i uwolnić z klatek. O tym, dlaczego warto to zrobić i jak się do tego zabrać, piszę w swojej książce - opowiada Marianna Gierszewska, autorka "Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA psychologia zdrowie Aleksandra Jasińska

Kieszonkowe dla dziecka. Jak uczyć zarządzania małym budżetem?

Żeby rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, trzeba umieć rozmawiać w ogóle. Dzieci uczą się przez obserwację. Swój subiektywny świat przekonań, chociażby na temat finansów, który będzie im  towarzyszył w dorosłości, tworzą poprzez obserwację zachowań i podejścia rodzica do tych kwestii. Kieszonkowe z założenia ma nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi i planowania własnych  wydatków.
Zobacz więcej na temat:  Ekonomia dla dzieci wychowanie rodzicielstwo radio dla rodziców Aleksandra Jasińska

Nasza teraźniejszość a historie rodowe. Psychoterapeutka o ustawieniach systemowych

Dużą rolę w kształtowaniu osobowości odgrywa wychowanie. Nie dziwi więc, że dziadkowie i babcie mogą mieć wpływ na życie swoich wnucząt. Co jednak w sytuacji, kiedy nie znamy naszych dalszych przodków, a mimo to ich losy rezonują w nas? Według Berta Hellingera przeszłość przodków ma duży wpływ na naszą teraźniejszość, a nieprzepracowany może wpływać także na przyszłe pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  terapia rozwój osobisty psychologia Strefa Rodzica Aleksandra Jasińska