Polskie Radio
Section05
Aleksandra Jasińska

Międzynarodowa Nagroda Bookera. Czy Urszula Honek pójdzie śladem Olgi Tokarczuk?

Książka "Białe noce" Urszuli Honek została nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera. W 2018 roku Bookera zdobyła Olga Tokarczuk. Czy ta jedna z najważniejszych nagród literackich na świecie może być "wstępem" do Nobla?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Aleksandra Jasińska Magda Mikołajczuk Urszula Honek Kate Webster Międzynarodowa Nagroda Bookera nagroda Bookera Olga Tokarczuk Zygmunt Miłoszewski

Yang Lian laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Kim jest zwycięzca?

Yang Lian został ogłoszony laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. To wyróżnienie, od kilkunastu lat, przyznawane jest przez międzynarodowe jury na polu literatury światowej, za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA poezja literatura Aleksandra Jasińska Magda Mikołajczuk Zbigniew Herbert Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta Yang Lian Chiny

Projekt "Touching the Past". Poprawa dostępności dla osób niepełnosprawnych

Osoby niewidome z Lublina oraz ukraińskiego Iwano-Frankiwska mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym obu miast dzięki projektowi "Touching the Past". Nowoczesna technologia poprzez modele 3D, grafiki dotykowe oraz audiodeskrypcję umożliwia poznawanie najważniejszych zabytków i eksponatów muzealnych zarówno w Lublinie jak i Iwano-Frankiwsku. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie dotacje unijne Aleksandra Jasińska niepełnosprawność niewidomi pomoc społeczna społeczeństwo

49. Święto Róży w Kutnie. Tysiące pięknych kwiatów w jednym miejscu [WIDEO]

Święto Róży to największa w Polsce impreza kulturalno-rozrywkowa o tematyce różanej, organizowana nieprzerwanie od 49 lat. - To jest piękne, że każda róża jest inna. Właśnie po to zapraszamy do Kutna, żeby wejść w ten różany świat. Wielu osobom to daje radość z obcowania z pięknem, zapachem i ogródkiem, czyli z tym co jest bliskie naszej naturze - mówi Weronika Lenarczyk, zastępca dyrektora ds. promocji i marketingu KDD.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Jasińska

Narodowe Czytanie 2023. Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański znowu wystąpią w "Nad Niemnem"

Podczas XII odsłony Narodowego Czytania, której lekturą jest "Nad Niemnem", usłyszymy słowa Elizy Orzeszkowej w interpretacji wielu znanych aktorów. Wśród nich będą Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański, którzy w 1986 roku wcielili się w filmowe role Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura Eliza Orzeszkowa Aleksandra Jasińska Martyna Podolska Narodowe Czytanie 2023

Air Show Radom 2023. Mocne dźwięki, piloci z charakterem i adrenalina

- Air Show 2023 to nie tylko pokazy najnowszego sprzętu, ale to też osobowości - mówi Aleksandra Jasińska, dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia. Przez cały weekend w Radomiu odbywały się pokazy lotnicze, które można było śledzić na żywo na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Polskiego Radia, jedynego producenta treści wideo z Air Show Radom 2023.
Zobacz więcej na temat:  Air Show Radom 2023 lotnictwo Wojsko Polskie samoloty Aleksandra Jasińska Karolina Rożej

Air Show Radom 2023. Publiczność pod wrażeniem akrobacji pilotów

Podczas Air Show Radom 2023 mogliśmy zobaczyć m.in. pokazy na samolocie Extra 300L w wykonaniu dziesięciokrotnego mistrza Polski akrobacji lotniczych i mistrza Europy. - Moje ulubione figury to seria autorotacyjnych beczek w kącie do dołu, ślizg na ogon i płaski korkociąg - mówi Robert Kowalik. Transmisję z Air Show 2023 w Radomiu prezentowaliśmy na żywo na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Polskiego Radia, jedynego producenta treści wideo z pokazów. Jakie jeszcze akrobacje mogliśmy zobaczyć w Radomiu?
Zobacz więcej na temat:  Air Show Radom 2023 lotnictwo Wojsko Polskie samoloty Aleksandra Jasińska

Zastępca rzecznika: wszyscy są zachwyceni. Jaka frekwencja na Air Show Radom 2023?

- Na ten moment mamy informacje, że dziś w Air Show 2023 uczestniczy 60 tysięcy widzów, natomiast w sobotę było około 80 tysięcy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Robert Filipczuk, zastępca rzecznika pokazów. Transmisję z Air Show 2023 w Radomiu zaprezentowaliśmy na żywo na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Polskiego Radia, jedynego producenta treści wideo z pokazów.
Zobacz więcej na temat:  Air Show Radom 2023 lotnictwo Wojsko Polskie samoloty Aleksandra Jasińska

Air Show Radom 2023. Blisko 700 żołnierzy WOT dba o bezpieczeństwo widzów

Air Show 2023 w Radomiu przyciąga tłumy widzów. O ich bezpieczeństwo dba m.in. około 700 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. - Do jednych z najważniejszych zadań naszej formacji podczas pokazów, należy zabezpieczenie służb informacyjnych - mówi płk Łukasz Baranowski, koordynator dowództwa WOT ds. Air Show. Transmisję z Air Show 2023 w Radomiu prezentujemy na żywo na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Polskiego Radia, jedynego producenta treści wideo z pokazów.
Zobacz więcej na temat:  Air Show Radom 2023 lotnictwo Wojsko Polskie samoloty WOT Aleksandra Jasińska

Air Show Radom 2023: atrakcje w przestworzach i pokazy lotnicze od kuchni

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom 2023 to gratka nie tylko dla miłośników lotnictwa. Nad lotniskiem przez dwa dni (26-27 sierpnia) prezentują się maszyny wojskowe z całego świata i najlepsi piloci wojskowi oraz akrobacyjni. W audycji specjalnej sprawdziliśmy natomiast, jak steruje się myśliwcem oraz na czym polega praca narratora pokazów.
Zobacz więcej na temat:  Air Show Radom Air Show Radom 2023 lotnictwo Radom pokaz Aleksandra Jasińska

AIR SHOW Radom 2023: "mamy tu drugie miasto". Tłumy na pokazach lotniczych

Mimo wysokich temperatur tłumy zebrały się na lotnisku w Radomiu, by podziwiać występy w ramach pokazów lotniczych AIR SHOW. Według szacunków organizatorów, powietrznym akrobacjom przygląda się kilkadziesiąt tysięcy osób. - Mamy tu praktycznie drugie miasto na terenie lotniska - przyznaje Robert Filipczuk, zastępca rzecznika pokazów.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Jasińska Air Show Radom Air Show Radom 2023 lotnictwo

Air Show Radom 2023: spotkanie ze służbami specjalnymi. "To wszystko robi wrażenie"

- To wszystko robi wrażenie. Jeżeli tylko ktoś odwiedzi nas w Radomiu, to na pewno się nie zawiedzie - zapewnia por. Marcin Szubert z wojsk specjalnych RP. Specjalistyczne wyposażenie, które znajduje się w posiadaniu Wojska Polskiego, można podziwiać podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show Radom.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Jasińska Air Show Radom Air Show Radom 2023 Wojsko Polskie służby specjalne

Air Show Radom 2023: przed nami wieczorne pokazy. "Nigdy wcześniej nie było tego w Radomiu"

Pierwszy dzień XVII edycji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show Radom obfituje w atrakcje. Nad lotniskiem Warszawa-Radom prezentują się maszyny wojskowe z całego świata. Wieczorem z kolei rozpoczną się pokazy wieczorne, które są nowością w programie imprezy. - Nigdy wcześniej nie było czegoś takiego w Radomiu - zapewnia gen. brygady Grzegorz Ślusarz.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Jasińska Air Show Radom Air Show Radom 2023 lotnictwo Radom

Air Show Radom. "Najtrudniejsza jest wytrwałość". Łukasz Czepiela zdradza tajniki szkolenia pilotów

Po pięciu latach przerwy wracają pokazy lotnicze Air Show w Radomiu. Już w tę sobotę oraz w niedzielę (26-27 sierpnia) zaprezentują się tam piloci z całego świata. Zasiądą oni za sterami imponujących maszyn. Podczas imprezy będziemy mogli śledzić także wyścig z udziałem Łukasza Czepieli, jednego z czołowych pilotów, który w "Ekspresie Jedynki" opowiedział, jak wygląda szkolenie na operatora maszyny latającej.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Jasińska Łukasz Czepiela Air Show Radom Air Show Radom 2023 lotnictwo

Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu. "To tradycja związana ze żniwami"

Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu co roku przyciąga miłośników tradycji i tysiące turystów. Tak też jest podczas XXI edycji tego wydarzenia. - To jedna z największych imprez na Podlasiu, która jest związana ze żniwami - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Aleksandra Jasińska.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rolnictwo chleb wypieki Podlasie Aleksandra Jasińska Podlaskie Święto Chleba Ciechanowiec

Macierzyństwo za kratami. Historie skazanych matek 

Katarzyna Borkowska rozmawia ze skazanymi i ukazuje ich ludzkie oblicze. Nie wybiela, nie usprawiedliwia, nie uniewinnia, a opowiada historie ludzi, którzy odbywają swoją karę. Wśród nich są kobiety, również matki. Kolejna już książka o tematyce więziennej "Nadzieja Skazanych" przedstawia losy kobiet, które wychowują swoje potomstwo w więzieniu. To właśnie z tymi kobietami rozmawiała Katarzyna Borowska, skupiając się na relacji matka-dziecko w tak trudnych warunkach. 
Zobacz więcej na temat:  macierzyństwo wychowanie areszt Strefa Rodzica Aleksandra Jasińska