Michał Wiraszko o Provinz Posen: tańczymy o niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 13:00
- Wyszliśmy z założenia, że duch tożsamości to więcej niż strzelby, rogatywki i kampanie bitewne. To ciepło, które czuje się w mostku. To to, co kryło się we wnętrzu wielkopolskiej chaty. I o tym właśnie jest Provinz Posen - opowiada Michał Wiraszko.
Audio
  • Michał Wiraszko o rekonstrukcji muzyki tradycyjnej i ludowych źródłach techno (Wszystko gra/Czwórka)
Michał Wiraszko
Michał WiraszkoFoto: Czwórka/Ula Kaczyńska

W muzyce Provinz Posen znakomicie zachował się duch tradycyjnej Wielkopolski, a zarazem słychać w niej to, co w na scenie elektronicznej obecnie najbardziej wartościowe i bliskie Poznaniowi z racji położenia w pół drogi między Berlinem a Warszawą. - Muzyka ludowa służyła do zabawy. Do tańca i do radości. Skupiliśmy się na tych aspektach i spojrzeliśmy na tradycję przez pryzmat twórczości Briana Eno i Jona Hopkinsa - wyjaśnia gość Czwórki.

Album "Provinz Posen" ukazał się 25 października z inicjatywy autora tekstów, kompozytora i frontama Much oraz Michała Szturomskiego i Szymona Waliszewskiego. Na przestrzeni 11 utworów gościnnie usłyszymy między innymi Jerzego Mazzolla – jednego z najznakomitszych polskich klarnecistów, Dagę Gregorowicz (DagaDana, Dobre bo dobre) i Malwinę Paszek oraz muzyków Filharmonii Folkloru.

Jak brzmią kozły, klarnety i mazanki? Gdzie zagrają Provinz Posen? Co słychać u Much? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***  

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Michał Wiraszko (Muchy, Provinz Posen)

Data emisji: 27.11.2019

Godzina emisji: 9.05

kul/pj

Czytaj także

Enchanted Hunters. Nieperfekcyjne panie "Dwunastego domu"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 16:50
- Dzisiejsze produkcje muzyczne są wręcz matematycznie dopracowane. A nas to dążenie do perfekcji przez wiele lat blokowało - przyznaje duet Enchunted Hunters. - Jako ludzie jesteśmy niedoskonali, może najwyższy czas, by muzyka zaczęła to odzwierciedlać - dodają artystki.
rozwiń zwiń