"Geniusz" Rasmentalism. O szukaniu pilota do siebie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 12:30
"Geniusz" to ósmy wspólny album Rasmentalism. - Myśle, że znalezienie pilota do siebie oznaczałoby koniec robienia muzyki. Tworzenie i pisanie to jednak jest poszukiwanie, a kolejne płyty są jak "check pointy" na tej mapie - mówi Ras. - A nawet gdybyśmy mieli już te piloty, to zawsze znajdzie się jakiś nieodkryty kanał - dodaje Ment.
Rasmentalism
RasmentalismFoto: mat. prasowe/Sony Music Polska

"Geniusz" nie powstawał według schematu. Podsiadło sam sobie napisał tekst, z Badachem improwizowaliśmy, Jarecki korzystał z cytatów. Tworzyliśmy go bez formuły Rasmentalism 

Oczy zwierciadłem płyty

- Na "Geniuszu" dominującą rolę odgrywa wgląd w siebie. Do tego świadomość, analiza i łapanie dystansu do swojego ego. Takim właśnie refleksjom sprzyja przebywanie w zamknięciu, w zadymionym stusdu nagraniowym - opowiada Ras. 

55:39 2020_06_24 09_04_13_PR4_Wszystko_gra.mp3 Rasmentalism o płycie "Geniusz" (Wszystko gra/Czwórka)

Czytaj
rasmentalism 1200.jpg
Rasmentalism. Jak "Mięso" stało się "Niebem"?

Artyści przyznają także, że ich nowy album, to krążek, który spełnia ich wymagania także jako odbiorców muzyki. - O to mi chodzi w robieniu muzyki, żeby brzmiała tak, żebym sam chciał jej słuchać - wyjaśnia Ment. - "Geniusz" taki jest. To pierwsza nasza płyta, której słucham nie tylko jako twórca, który wie jaka ona jest. Nie analizuję jej technicznie, tak jak to działo się w przypadku poprzednich wydawnictw.  

Posłuchaj także:

Czytaj
ras kuba karaś 1200.jpg
Ras u Kuby Karasia: moje CV to wyborny bigos

Badach "na brudno"

Na nowej płycie nie brakuje gości - są wśród nich m.in. Dawid Podsiadło, Vito Bambino, Białas, Pezet, schafter oraz Kuba Badach. - Badach od dawna był w naszym topie polskich głosów. Kiedy poznaliśmy się, okazał się też bardzo fajnym człowiekiem - wspominają goście Czwórki. - Pozwolił nam zostawić na płycie wokale, które nagrał u nas w studiu "na brudno". Oczywiście chciał to zrobić jeszcze raz, profesjonalnie, ale kiedy zasugerowaliśmy mu, że wolimy "nieczystości", nie oponował i zostaliśmy przy pierwszej wersji. 

Płyta tygodnia: "Geniusz" - zdobądź nowy album Rasmentalism >>>

Jak dorastają raperzy?

Ostatnie dwa - trzy lata pokazały, że raperzy bardzo dobrze dojrzewają muzycznie. Wystarczy sięgnąć po krążki Sokoła czy Pezeta, którzy znaleźli się w gronie 40-latków - mówi Ras. - To optymistyczny azymut, jeśli chodzi o dojrzewanie raperów i dowód na to, że ten proces jest możliwy i że dociera do odbiorcy. 

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Ras i Ment XXL (Rasmentalism)

Data emisji: 24.06.2020

Godzina emisji: 9.05

kul/kd

Czytaj także

Jak na Gaję Hornby zareagowali fani Margaret?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 11:00
- Bałam się, jak słuchacze przyjmą nowe piosenki. I mam wrażenie, że część z nich była przerażona. Ale teraz reagują żywo i entuzjastycznie - opowiada Margaret. Artystka zadebiutowała właśnie pierwszym albumem po polsku, na którym jako Gaja Hornby prezentuje nieznaną dotąd twarz.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

1988: kręcę numery jak filmy, bo ciągle bujam w obłokach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 17:00
- Zawsze byłem dzieckiem, które bujało w obłokach. Potrafiłem godzinami leżeć na kanapie, patrzeć w sufit i nakręcać swoją wyobraźnię - wspomina Przemek Jankowiak, czyli 1988. - Ekscytowało mnie obrazowe przedstawienie rzeczy, które nie były obrazami. Ten rodzaj myślenia towarzyszy mi dziś przy robieniu muzyki.  
rozwiń zwiń