Beata Kozidrak o hip-hopie: eksperymenty traktuję jak swój obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 15:40
- Hip-hop pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, wyróżniają go ostre teksty, a Zipera to dla mnie oczywiście "Bez ciśnień" - śmieje się Beata Kozidrak, gwiazda tegorocznej odsłony projektu "Albo Inaczej".
Warszawa, 01.01.2019. Występ zespołu Bajm podczas zabawy sylwestrowej 20192020 na placu Bankowym w Warszawie.
Warszawa, 01.01.2019. Występ zespołu Bajm podczas zabawy sylwestrowej 2019/2020 na placu Bankowym w Warszawie.Foto: PAP/Marcin Obara

"Eksperymentuję, bo chcę się rozwijać"

Tym samym liderka zespołu Bajm i ikona polskiej muzyki rozrywkowej dołączyła do grona artystów, którzy zmierzyli się z klasyką polskiego hip-hopu. - Uwielbiam inicjatywy takie jak "Albo Inaczej", bo lubię swoje artystyczne życie pchać do przodu. A to jest możliwe dzięki ludziom, którzy myślą niestandardowo i nie boją się ryzykować - mówi gość Czwórki. - Kiedy pojawił się pomysł, żebym dołączyła do tego projektu, bardzo się ucieszyłam. Nie tylko z racji nowego wyzwania, ale też z faktu, że hip-hop przestaje być hermetyczną kulturą.

Posłuchaj
55:33 2020_08_26 09_04_16_PR4_Wszystko_gra.mp3 Beata Kozidrak o polskim hip-hopie, muzycznych eksperymentach i nowej odsłonie projektu "Albo Inaczej" Wszystko gra/Czwórka) 

"Rapuję bez ciśnień"

Beata Kozidrak przygotowała własną wersję "Bez ciśnień" Zipery. Ważną rolę w pracy nad utworem odegrał pianista, kompozytor i aranżer Mariusz Obijalski. - Mariusz przedstawił mi dwa pomysły na interpretację tej piosenki. Wybrałam tę, która od razu skojarzyła mi się z brzmieniem późnych lat 70. Jest ona daleka od oryginału, ale nie na tym "Albo Inaczej" polega - wspomina wokalistka, autorka tekstów i producentka. - Przygotowując się do nagrań wokalu, myślałam o tym, żeby zrobić to w miarę blisko rapu. Stanęłam przed mikrofonem i zaczęłam melorecytować, ale wtedy Mariusz stanowczo powiedział: Beata, rób tak, jak ty to czujesz. Bez ciśnień - dodaje ze śmiechem.

Albo Inaczej - Beata Kozidrak - Bez ciśnień - Lech Music 2020 / Alkopoligamia.com

To nie pierwszy raz, kiedy świat hip-hopu upomniał się o liderkę Bajmu. Wcześniej jej utwór "Jezioro szczęścia" wysamplował Miuosh. - Zrobił to fantastycznie - przyznaje rozmówczyni Uli Kaczyńskiej. - A kiedy zaprosił mnie, żebym wystąpiła gościnnie na kilku jego koncertach, to to była magia. Pojawiłam się na nich bez zapowiedzi. Wyszłam na scenę, na bis, żeby zaśpiewać swoją część. I zobaczyłam morze ludzi, poczułam tak dobrą energię od publiczności, która fantastycznie mnie przyjęła.

Miuosh feat. BAJM - Miasto Szczęścia / FandangoRecordsTV

"Nie mówię tak, nie mówię nie..."

Beata Kozidrak nie wyklucza także kolejnych utworów, które powstaną przy współpracy z Mariuszem Obijalskim. - Na razie powiem tylko tyle, że umówiliśmy się na moją czwartą solową płytę - zapowiada artystka. 

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Beata Kozidrak

Data emisji: 26.08.2020

Godzina emisji: 9.05

kul