Tomasz Makowiecki: z oczekiwaniami trzeba uważać, żeby nas nie przerosły

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:50
- Gdybym mógł się spotkać z Tomkiem z czasów debiutu, to muzycznie zostawiłbym go w spokoju. Nie udzielałbym żadnych rad - mówi Tomasz Makowiecki. - Z perspektywy czasu wiele rzeczy zrobiłbym inaczej, ale na pewno nie odebrałbym mu prawa do naiwności i popełniania błędów. 
Tomasz Makowiecki
Tomasz MakowieckiFoto: Agnieszka Dulna/mat. promocyjne

Wszystko to, co przydarzyło mi się w trakcie artystycznej drogi, te dobre i złe rzeczy doprowadziły mnie do punktu, w którym jestem teraz. A teraz jestem szczęśliwy Tomasz Makowiecki

Powidoki "Moizmu"

Po ośmiu latach przerwy jeden z najciekawszych twórców muzyki alternatywnej i autor albumu "Moizm" zaprezentował słuchaczom nowy utwór. - Nie miałem kryzysu twórczego, a w mojej szufladzie jest pełno piosenek. Co więcej, ludzie, którzy słyszeli nowy materiał, namawiali mnie, żebym wypuścił go tak szybko, jak jest to możliwe. Ale przez długi czas ja sam nie byłem na to gotowy. Coś mnie blokowało, pewnie jeden z przejawów "moizmu" - śmieje się gość Czwórki.

Posłuchaj
51:38 2021_07_28 09_05_06_PR4_Wszystko_gra.mp3 "Bardziej niż zwykle" - rozmowa z Tomaszem Makowieckim (Wszystko gra/Czwórka)

Uwielbiam płyty, które odkrywam dopiero po czasie i z każdym przesłuchaniem bardziej. Cieszę się, że dla wielu słuchaczy takim albumem jest "Moizm" Tomasz Makowiecki

Wszystko w swoim czasie

Nowy utwór - "Bardziej niż zwykle" - jest zapowiedzią większej całości, która - jak podkreśla rozmówca Uli Kaczyńskiej - wyjdzie w swoim czasie. - Dla mnie muzyka, którą tworzę, to jest pop, a nie awangarda czy alternatywa. Pozwalam sobie romansować z charakterystycznym brzmieniem lat 80. i nowe kompozycje nie przyniosą w tej kwestii większej rewolucji. To, co się zmieni, to forma. Będzie bardziej piosenkowa, bardziej uproszczona, z wyeksponowaną obecnością saksofonu - zapowiada Tomasz Makowiecki.

Tomasz Makowiecki - Bardziej niż zwykle (Official Video)

Zobacz także
muchy 1200.jpg
Numery "na impulsie". Michał Wiraszko o nowej płycie Much

Tekst jak nocne rozmowy o życiu

Tekst do "Bardziej niż zwykle" artysta napisał razem z Michałem Wiraszką z zespołu Muchy. - Z Michałem znamy się wiele lat, a słowa do tej piosenki powstały na bazie wielogodzinnych nocnych rozmów o życiu - wspomina gość Czwórki. - Toczyliśmy je przez rok, aż wreszcie Michał zadzwonił do mnie, żeby powiedzieć, że mamy to. 

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Tomasz Makowiecki 

Data emisji: 28.07.2021

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

Enchanted Hunters. Nieperfekcyjne panie "Dwunastego domu"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 16:50
- Dzisiejsze produkcje muzyczne są wręcz matematycznie dopracowane. A nas to dążenie do perfekcji przez wiele lat blokowało - przyznaje duet Enchunted Hunters. - Jako ludzie jesteśmy niedoskonali, może najwyższy czas, by muzyka zaczęła to odzwierciedlać - dodają artystki.
rozwiń zwiń