Próżnia o płycie "Najprawdopodobniej": berlińska przygoda i opowieść o samotności

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 14:00
Próżnia to melancholijna, wrażliwa i osobista odsłona Filipa Hävekera. Członek trójmiejskiego kolektywu UNDADASEA właśnie wydał solowy album zatytułowany "Najprawdopodobniej".
Filip Hveker jako Próżnia
Filip Häveker jako Próżnia Foto: Czwórka/Kamil Jasieński

"Najprawdopodobniej czuję ulgę"

- Przede wszystkim czuję ulgę, że to, nad czym pracowałem przez tyle lat, jest już wydane. Bo szczerze mówiąc, w pewnym momencie sam już przestałem lubić te numery. Za bardzo się z nimi osłuchałem - opowiada Filip Häveker, czyli Próżnia. - Tym bardziej zaskoczony jestem reakcją ludzi, którym ten album naprawdę się spodobał. Zwłaszcza że są wśród nich tacy, których nigdy nie połączyłbym z taką muzyką. 

Posłuchaj
55:12 2021_12_01 09_04_40_PR4_Wszystko_gra.mp3 Próżnia: nagrałem płytę o berlińskiej przygodzie (Wszystko gra/Czwórka)

"Najprawdopodobniej" to zbiór dziesięciu piosenek na lepsze i gorsze dni. O towarzystwie i samotności. O bliskości i odległości. O szczęściu i smutku. Utwory, które znalazły się na krążku, opowiadają historie oparte na przeżyciach artysty. - To jest dość osobista płyta, która powstawała, kiedy wyjechałem na studia do Berlina. Byłem tam sam, potem poznałem wiele ciekawych osób, z którymi sporo przeżyłem - mówi gość Czwórki. - Z perspektywy czasu widzę też, że stworzyłem opowieść nie o berlińskiej przygodzie, tylko o samotności.

"To jest taki dziwny pop"

Solowy projekt Próżni różni się od tego, co artysta robi z UNDĄ. - Są tacy, którzy próbują "dopisać" "Najprawdopodobniej" do listy płyt z hip-hopem, ale ja nie chcę być raperem - przyznaje rozmówca Uli Kaczyńskiej. - UNDA jest w tym świetna, a ja uciekam w rzeczy śpiewane. Dlatego mojemu solowemu materiałowi na pewno bliżej jest do spoken word. Powiedziałbym nawet, że to taki dziwny pop.


Filip Häveker jako Próżnia Filip Häveker jako Próżnia

Sprawdź także:


Posłuchaj
Nela Szadkowska Od Jutra.jpg
Neurotyczny soul do tańca. Nela Szadkowska zapowiada EP-kę

"Najprawdopodobniej". Płyta dobrze doprawiona

O początkach prac nad solową płytą artysta opowiadał w Czwórce już w sierpniu 2018 roku. To właśnie wtedy ukazał się jego singiel "Najlepiej". - Jakiś czas temu wysłałem demówkę do Latarni Records, ale to chyba nie był zbyt dobry materiał. Potem na mój występ w kawiarni Fyrtel przyszedł 88, czyli Przemek Jankowiak z duetu Syny. Stał w pierwszym rzędzie i cały czas mnie obserwował. Po koncercie napisał, że podoba mu się ta Próżnia. Tak zaczęliśmy współpracę - wspominał artysta. W ten sposób Przemek Jankowiak stał się mentorem solowego debiutu Próżni. - 88 dodał fajnych przypraw i ładnie poukładał to, co wcześniej przygotowałem. Był osobą, która przyczyniła się do brzmienia tego albumu. Wraz z Michałem Kupiczem, który zmiksował i zmasterował "Najprawdopodobniej" - dodaje artysta.

Próżnia "Intencje" / PRÓŻNIA

***  

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Filip Häveker (Próżnia)

Data emisji: 01.12.2021

Godzina emisji: 9.05

kul


Czytaj także

Piernikowski: brakuje mi fizycznego odczuwania dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 15:20
- W tym dziwnym czasie dużo knuję. Kombinuję, co dalej. Żeby zobrazować sytuację, to czuję się jak gąbka wrzucona do zlewu, która nasiąknęła różnymi substancjami. Wystarczy ją teraz wycisnąć i posypią się rzeczy - opowiada Robert Piernikowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tacy jesteśmy". Kuba Więcek i Koza o płycie "Niebo nad Berlinem"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:30
Spotkali się w Berlinie, w pół drogi między jazzem a hip-hopem. Ich wspólny album ukaże się w maju. Kuba Więcek i Koza opowiadają, jakie jest "Niebo nad Berlinem.
rozwiń zwiń