Jak żyć z lękiem... przed ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 12:57
Świat należy dziś do ludzi aktywnych i przebojowych, którzy umieją zadbać o własne potrzeby i przekonywać innych do pomysłów. A co mają zrobić osoby nadmiernie lękliwe i nieśmiałe?
Audio
  • Czym jest fobia społeczna, jakie są jej rodzaje i jak sobie z nią radzić? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Jak żyć z lękiem... przed ludźmi?
Foto: Glow Images/East News

Fobia społeczna związana jest z kontaktem z innymi ludźmi. Co, jeśli na myśl o rozmowie z innymi czujemy niepokój, przyspieszone bicie serca i mamy trudności z oddychaniem? - Fobia to lęk przed sytuacjami bądź obiektami, które powodują w nas bardzo silne emocjonalne pobudzenie i reakcję uciekania. Czujemy duży dyskomfort i mamy poczucie zagrożenia - mówiła psychoterapeutka Magdalena Guzik. - Fobia to forma zaburzenia, która utrudnia nam życie. Są chorobami, które się leczy.

Magdalena Guzik Fobia społeczna to obawa przed sytuacjami, w których mamy kontakt z innymi ludźmi – od rozmowy o pracę, aż po lęk na myśl o tym, jak inni będą mnie odbierać, gdy zacznę spożywać posiłek w miejscu publicznym

Ekspertka tłumaczyła, jak rozpoznać u siebie fobie społeczną i odróżnić chorobę od zwykłej nieśmiałości. Podkreślała jednak także, że lęki mają również pozytywne funkcje. - Dają nam świadomość, że inni nas oceniają, co powstrzymuje nas przed robieniem rzeczy, których nie wypada, przed przekraczaniem norm - mówiła ekspertka

W programie rozmawialiśmy też o tym, czego najczęściej boimy się w kontaktach z innymi i w jakich codziennych sytuacjach przejawiają się nasze lęki, a także, w jaki sposób każdy z nas choć częściowo może sobie z nimi radzić we własnym zakresie, przed pójściem do specjalisty. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy Kuby Jamrozka z Magdaleną Guzik.

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Magdalena Guzik (psycholog, psychoterapeutka z ośrodka "Strefa Zmiany")

Data emisji: 14.11.2016

Godzina emisji: 20.05

kd