Jak popkultura reaguje na problemy społeczne?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 12:20
Nagrodzona pięcioma statuetkami Grammy Billie Eilish zdobyła serca swoich fanów m.in tym, że w piosenkach opowiada o problemach psychicznych z jakimi się zmagała. Ale do depresji przyznaje się coraz więcej znanych osób - artystów, blogerów i youtuberów. Piszą oni także o swoich uczuciach w odniesieniu do obecnej sytuacji.
Audio
  • Idole i autorytety w walce z kryzysami - część pierwsza (Strefa prywatna/Czwórka)
  • Idole i autorytety w walce z kryzysami - część druga (Strefa prywatna/Czwórka)
Billie Eilish na festiwalu iHeartRadio Music Festival w Las Vegas w 2019 roku
Billie Eilish na festiwalu iHeartRadio Music Festival w Las Vegas w 2019 roku Foto: Debby Wong/Shutterstock.com

Wsparcie i pozytywne myślenie

Czytaj także
nastolatka młodzież smutek depresja 1200.jpg
Czy można żyć bez smutku? "Jeśli go unikamy, rośnie w siłę"

Ich apele o pozstanie w domu z powodu pandemii docierają do ludzi na całym świecie. Znane osoby, namawiając do akcji, publikują swoje zdjęcia z domu, oznaczając je odpowiednim hasztagiem. - Są tacy, którzy stawiają na pozytywne myślenie o tym, co dobrego może przynieść ten czas i co wydarzy się, kiedy pandemia minie. Tak robią m.in. Natalia Siwiec i Maciek Musiał - opowiada Anna Nowak. - Mamy, które aktywnie działają na Instagramie podpowiadają natomiast, co zrobić, żeby dzieciaki się nie nudziły.

W mediach społecznościowych nie brakuje też apeli jak prewencyjnie reagować na koronawirusa. - Kasia Zielińska dokumentuje to, co dzieje się we Włoszech - dodaje influencerka.

Każdy ma prawo do strachu i niepewności

Czytaj także
pocałunek miłość para 1200.jpg
Czułość. Nie można jej przedawkować

Suicydolog Halszka Witkowska przyznaje, że otwartość emocjonalna ludzi znanych ma dobry wpływ na ich fanów, bo pokazuje, że nie tylko my mierzymy się ze strachem, lękiem, niepewnością. - W momencie, w którym autorytet albo idol podzieli się swoimi obawami, po prostu czujemy się lepiej. Dociera do nas, że nie jesteśmy w tym sami - mówi.  

Jak problemy psychiczne pokazane są w popkulturze? Kto ze znanych osób o nich mówi? Dlaczego na depresję cierpią ludzie, którzy teoretycznie mają wszystko i których odbieramy jako naprawdę szczęśliwych? Jaki wpływ na ludzi młodych mają ich idole? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Halszka Witkowska (suicydolog), Anna Nowak (influcencerką)

Data emisji: 16.03.2020

Godzina emisji: 20.09

kul/kd