Nieprzeciętni 2021. Poznaj Wiolettę Fijałkowską, Kamila Kmaka i Justynę Pelc

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 09:59
Nauczycielka angielskiego i muzyki, dzięki której powstał jeden z zespołów ludowych, a może chłopak, który prowadzi stronę internetową małego miasteczka. Czy dziewczyna, którą pasjonuje kosmos? W Czwórce spotkaliśmy się z trojgiem kolejnych finalistów plebiscytu Nieprzeciętni 2021.
Wioletta Fijałkowska, Kamil Kmak, Justyna Pelc
Wioletta Fijałkowska, Kamil Kmak, Justyna PelcFoto: arch. pryw./mat. pras.

Nieprzecietni 1200.png
Nieprzeciętni 2021. Oddaj głos na swojego kandydata!

ZOBACZ WIĘCEJ Nieprzeciętni 2021 - serwis specjalny >>>

Posłuchaj
13:07 nieprzeciętni fijałkowska 2021_05_31.mp3 O swoich pasjach opowiada Wioletta Fijałkowska (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Wioletta Fijałkowska uczy muzyki i języka angielskiego w Guzowie, tam też założyła zespół muzyczny Guzowianki. - Jest bardzo kreatywna, choć na co dzień cicha. To człowiek, z którym chce się przebywać, któremu chce się pomagać w realizowaniu pasji. Wiola uczy, by nigdy się nie poddawać i zawsze przeć do przodu - wspominał przyjaciółka Czwórkowej finalistki. Jak opowiadała Wioletta Fijałkowska, dotarcie do finału plebiscytu jest dla niej ogromnym zaskoczeniem i radością. - W naszej gminie nie ma domu kultury, a jest mnóstwo zdolnych dzieci. Długo chciałam stworzyć miejsce, w której mogłyby się one rozwijać - mówiła w rozmowie z Czwórką. Początkowo założyła kółko muzyczne, potem jej projekt się rozwinął i dziś działa w nim ok. 40 osób, w tym studenci. - Na rynku pojawia się coraz więcej zespołów folklorystycznych, rozwijają się fundacje promujące muzykę ludową, to wszystko bardzo dobrze rokuje - mówiła w rozmowie z Czwórką. 

Zobacz także:

Posłuchaj
06:37 czwórka nieprzeciętni kmak.mp3 O swoich projektach opowiada Kamil Kmak (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Kolejny finalista Nieprzeciętnych, Kamil Kmak od 2010 roku prowadzi stronę małego miasteczka Grybowa, pod nazwą Saga Grybów. To salon, w którym spotykają się ludzie z całego świata po to, żeby zanurzyć się w pamięci wspomnień, odwiedzić miejsca, w których czują się bezpieczni i szczęśliwi. - To romantyk i pozytywista zarazem, o nieprzeciętnej pamięci i wiedzy. Jest autentycznie ciekawy świata, a przy okazji jest artystyczną duszą, uwielbia literaturę i muzykę. Stworzył enklawę dla ludzi, dla których historia i kultura są istotne - mówiła Jadwiga Woźniak, która zgłosiła go do konkursu. - Choć dziś na co dzień mieszkam w Krakowie, wciąż wracam do mojego rodzinnego miasta, staram się tam działać, by łączyć ludzi - mówił sam finalista w rozmowie z Czwórką. - Początkowo, dostrzegając moc sieci społecznościowych, założyłem po prostu stronę dla mieszkańców i znajomych. Były tam linki, archiwa, dokumenty. Strona naturalnie stała się miejscem spotkań, odzew był z dnia na dzień coraz większy i dziś to platforma międzynarodowa - opowiadał. 

Czytaj także:

Posłuchaj
10:58 pelc nieprzeciętni czwórka.mp3 O swoich projektach i pasjach opowiada Justyna Pelc (Strefa Prywatna/Czwórka)

- Widząc rakietę kosmiczną, myślę "Justyna" - tak o Justynie Pelc, kolejnej finalistce plebiscytu Nieprzeciętni opowiadała jej kuzynka. - To Justyna zaszczepiła w moich dzieciach swoją fascynację kosmosem. Mało osób popularyzuje wiedzę o kosmosie, a ona robi to na całym świecie - podkreślała. Sama finalistka podkreśla, że interesuje ją załogowa eksploracja kosmosu. - Moim celem jest przyczynienie się do tego, by człowiek mógł raz jeszcze stanąć na Marsie. To naturalne dla ludzkości, że chcemy odkrywać. Tymczasem wciąż nie wiemy wiele o innych planetach w naszym układzie słonecznym - tłumaczyła. - Mars ma szansę potencjalnie zostać zamieszkany przez człowieka - podkreślała gość Czwórki. Justyna Pelc jest liderem kosmicznej grupy Innspace, a jednym z ich projektów jest baza mieszkalna na Marsie dla tysiąca osób. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Justyna Pelc, Kamil Kmak i Wioletta Fijałkowska

Data emisji: 31.05.2021

Godzina emisji: 20.08

kd

Czytaj także

Przedstawiamy finalistów Nieprzeciętnych 2021

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 11:04
W "Strefie Prywatnej" rozmawiamy z finalistami plebiscytu "Nieprzeciętni 2021". Tym razem zadzwonimy do Wioletty Fijałkowskiej, Kamila Kmaka, a także Justyny Pelc.
rozwiń zwiń