Nieprzeciętni 2023. Małgorzata Leśniewska i Kamil Kmak - co słychać u finalistów poprzednich lat?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 12:42
Małgorzata Leśniewska to finalistka plebiscytu "Nieprzeciętni" z 2022 roku, a Kamil Kmak był finalistą w 2021 roku. Sprawdziliśmy, co słychać u dzielnej pilotki i społecznika, założyciela Sagi Grybowa. 
Kamil Kmak i Małgorzata Leśniewska, finaliści Czwórkowych plebiscytów Nieprzeciętni
Kamil Kmak i Małgorzata Leśniewska, finaliści Czwórkowych plebiscytów NieprzeciętniFoto: mat.pras.

Małgorzata Leśniewska z Gostynina, mając zaledwie 17 lat, zasiadła za sterami samolotu i spełniła tym samym swoje marzenie o lataniu, a dziś jest jedną z najmłodszych kobiet w Polsce, które uzyskały uprawnienie do akrobacji samolotowej. Aktualnie szkoli się do licencji pilota liniowego. - Dziś wciąż zajmuje się lataniem, ale teraz chcę zostać pilotem liniowym. Mniej latam dużo się uczę teorii do egzaminów. Bywa ciężko, ale nie zniechęcam się - mówi Małgorzata Leśniewska. - Zanim zaczęłam latać chciałam zostać muzykiem zawodowym. Muzykę też bardzo lubię - dodaje. 

Z racji młodego wieku przygodę z samolotami Małgorzata zaczęła od szybowców. Dzięki temu wiele się nauczyła, ale dziś mocniej ciągnie ją do samolotów silnikowych. - To inne latanie. Warto spróbować obu - poleca gość Czwórki. - Ja też zajmuję się akrobatyką samolotową. By zostać pilotem wcale nie trzeba tego robić, ale ja potrzebowałam adrenaliny.

Muzyka i lotnictwo przeplatają się w życiu finalistki Nieprzeciętnych 2022 cały czas. - To dwie różne rzeczy, dwie różne pasje. Latanie to jest życie. Jak się raz weszło w lotnictwo, to raczej się z niego nie wyjdzie. To całe środowisko znajomych, pasjonatów lotnictwa, pilotów, tworzymy niesamowitą atmosferę - zachwala. - Latanie chyba jest nieco ciekawsze niż muzyka, jest więcej adrenaliny. Choć w szkole muzycznej, przed egzaminami też jej nie brakowało. 

W 2022 roku Małgorzata Leśniewska została finalistką Czwórkowego Plebiscytu Nieprzeciętni. Dziś sama o nieprzeciętności mówi tak: rodzaj nieprzeciętności, która mnie interesuje, to taka która wychodzi przed szereg. Mam tu na myśli ludzi, którzy podążają za swymi marzeniami i chcą je realizować. Pracują mimo różnych przeciwności życiowych.


Posłuchaj
17:48 czwórka strefa prywatna 06.04.2023 małgorzata leśniewska 20.20.mp3 Małgorzata Leśniewska, pilotka, finalistka Nieprzeciętnych 2022 opowiada o swojej pasji i nieprzeciętności (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

- Start w Nieprzeciętnych dał mi na pewno to, że mimo trudniejszego czasu, mam poczucie, że robię coś ważnego, coś, co jest nieprzeciętne - podkreśla. - Dzięki plebiscytowi czuję, że robię coś większego i to mnie napędza do działania. Mogę pokazać, że da się, że można, że trzeba podążać za marzeniami. 

ZGŁOŚ SIĘ DO PLEBISCYTU <<<

Kamil Kmak, społecznik, regionalista, finalista plebiscytu Nieprzeciętni 2021, od 2010 roku prowadzi stronę małego miasteczka Grybowa, pod nazwą Saga Grybów. To salon, w którym spotykają się ludzie z całego świata po to, żeby zanurzyć się w pamięci wspomnień, odwiedzić miejsca, w których czują się bezpieczni i szczęśliwi. 

- Cały czas realizujemy kolejne projekty w naszym stowarzyszeniu. W zeszłym roku był to projekt "Wykorzenieni - ukorzenieni" związany z 80. rocznicą zagłady żydów grybowskich - mówi Kamil Kmak. - Ta żydowska historia Grybowa to mój szczególny obszar zainteresowań. W zeszłym roku stworzyliśmy wystawę prac sztuki potomków żydowskich mieszkańców Grybowa, tych, którym udało się przeżyć. Zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne, koncert, ugościliśmy tych, którym udało się do nas przyjechać. Stworzyliśmy platformę do spotkania ludzi różnych języków, różnych kultur. 

Dziś, za sprawą działalności stowarzyszenia, które założył Kamil Kmak powstało niemałe społeczne archiwum Grybowa, pełne rozmów, zdjęć, opowieści. - Skupiamy się na żydowskich mieszkańcach Grybowa, ale nie tylko. Każdy jest dla nas ważny - mówi gość Kuby Jamrozka. - Udział w plebiscycie Nieprzeciętni bardzo mnie wzmocnił w tym działaniu, dodał mi energii. Moją kandydaturę zgłosiła pani Jadwiga, której ojciec zajmował się podobną działalnością, a ja niejako kontynuuję jego dzieło. Dziś pani Jadwigi nie ma już z nami, ale udział w Nieprzeciętnych jest dla mnie pamiątką po jej wsparciu. 

Najprawdopodobniej pani Jadwiga trafiła na plebiscyt Nieprzeciętni szukając w sieci informacji o Arkadiuszu Andrejkowie, który maluje niezwykłe murale i został laureatem Nieprzeciętnych 2020. Ta historia dziś zatacza pewne koło, bo Kamil Kmak wraz z Arkadiuszem Andriejkowem szykują się do kolejnego, wspólnego projektu. 


Posłuchaj
18:55 czwórka strefa prywatna 06.04.2022 kamil kmak 20.47.mp3 Kamil Kmak, finalista Nieprzeciętnych 2021, opowiada o swojej pasji i najnowszych projektach oraz o nieprzeciętności dziś (Strefa prywatna/Czwórka)

 

- Osoby nieprzeciętne dziś to ludzie, którzy wymagają od siebie trochę więcej. Chcą dać coś od siebie dla innych, w jakiś sposób ulepszyć świat dookoła, "zasypać rowy" - mówi gość Czwórki. - Dla mnie nieprzeciętny próbuje zostawić lepszy świat dla naszych dzieci. 

___

Od 20 marca do 16 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia kandydatów spośród rodziny i znajomych lub zgłosić się samemu. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek między 18. a 35. rokiem życia. Zgłoszenie jest proste i zajmuje tylko kilka chwil.

Nieprzeciętni 2023 to plebiscyt skierowany do młodych ludzi, którzy robią coś ciekawego, mają niesamowitą pasję czy wyjątkowe umiejętności. To już kolejna odsłona naszej akcji. W ubiegłym roku tytuł Nieprzeciętnego trafił do Jakuba Tylmana - pedagoga, nauczyciela oraz inicjatora ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoła bez zadań domowych", wcześniej laureatami byli m.in. Michał Brańka, zaangażowany w działalność fundacji "Czerwone Noski", pomagającej dzieciakom przetrwać trudne chwile w szpitalach, a także Radosław Rademenez Blonkowski, który jest muzykiem, MC, instruktorem breakingu i rekordzistą Polski w najdłuższym freestyle'u bez przerwy

POBIERZ:

Nieprzeciętni 2023 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2023 <<<

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Julia Święch (finalistka z 2019) i Magdalena Westa (finalistka z 2017)

Data emisji: 30.03.2023

Godzina emisji: 21.02

Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023

pj/kd