Dlaczego budujemy sobie alternatywne życie - o ludziach, którzy wciąż kłamią

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 14:38
- Kłamcy mają bujną wyobraźnię, a także są świetnymi mówcami. Z czasem sami zaczynają wierzyć w to, co mówią - tłumaczyła psycholog Katarzyna Kucewicz.
Wakacyjna praca nad sobą: jak pozbyć się uprzedzeń i patrzeć na świat z pozytywnym nastawieniem?
Wakacyjna praca nad sobą: jak pozbyć się uprzedzeń i patrzeć na świat z pozytywnym nastawieniem? Foto: Shutterstock

Bardzo wysoki egocentryzm i tendencja do ubarwiania, koloryzowania rzeczywistości od najmłodszych lat - to cechy, dzięki którym możemy być świetnymi kłamcami. - Ludziom, którzy kłamią na temat swojego życia właściwie przez cały czas, udaje się oszukać otoczenie dzięki temu, że mają zespół określonych cech. Nierzadko też mają trudne życiowe doświadczenia - mówiła psycholog i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz. - Nie stają się kłamcami z dnia na dzień, to wieloletni proces.

Najczęściej kłamać na temat swojego życia zaczynają osoby, które w dzieciństwie w jakiś sposób skrzywdzono. - Badania wskazują, że patologiczni kłamcy mają trudne dzieciństwo: doświadczyli wykorzystywania seksualnego bądź innej przemocy, albo nadużyć. Mają większe tendencje do tego, by w dorosłym życiu uciekać w swoją fantazję. Dzięki wymyślanym historiom chcą osiągnąć sukces "na skróty", mają nierzadko wysokie aspiracje, i nie wahają się korzystać ze swojej inteligencji werbalnej - podkreślała.

Zobacz także

Najczęściej patologiczni kłamcy zaczynają od "drobnych kłamstewek", mówią nieprawdę o nieznaczących szczegółach swojej codzienności. - Z czasem zaczynają robić to coraz częściej, a opisywane sytuacje są coraz poważniejsze. W końcu sami wierzą w to, co mówią, i utożsamiają się ze swoim "avatarem", czyli wizerunkiem, który sobie stworzyli. Kilka pierwszych kłamstw uruchamia całą lawinę - mówiła Katarzyna Kucewicz. 

Posłuchaj
19:03 czwórka_PR4_AAC 2023_02_13-20-12-47.mp3 Dlaczego budujemy sobie alternatywne życie - o ludziach, którzy wciąż kłamią (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Kolejnym krokiem do sukcesu w kłamstwie jest to, że za słowami idzie nasz wygląd. - Jeśli w szpitalu zobaczymy człowieka ubranego jak lekarz, to założymy, że jest lekarzem i nie będziemy tego weryfikować. Jeśli ktoś ma na sobie mundur, dla odbiorcy będzie żołnierzem. To, czy ktoś uwierzy w kłamstwo, zależy w dużej mierze od wyglądu kłamiącego - mówiła gość Czwórki. "Wierzymy w to, co widzimy" i na tym zbudowany jest cały świat fake newsów.

Jak podkreślała, większość z nas ufa autorytetom. - Jeśli widzimy kogoś, kto podaje się za profesora, zakładamy, że ma dużą wiedzę na dany temat - podkreślała Katarzyna Kucewicz. - Dodatkowo najczęściej kłamcami są ludzie, których da się lubić, mają urok osobisty. W filmach ich historie pokazane są w sposób barwny, ale w prawdziwym życiu, jeśli nie jesteśmy uczciwi w naszych poczynaniach, najczęściej pozostajemy samotni - mówiła. 

*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Kasia Kucewicz (psycholog, psychoterapeutka, seksuolog)

Data emisji: 13.02.2023

Godzina emisji: 20.15

kd