"Jestem dość" - jak się nie zadręczać?  

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 16:32
Niektórzy chcą robić wszystko na najwyższym poziomie. Perfekcjonizm i związany z nim wewnętrzny dialog może jednak męczyć. - Daj sobie trochę luzu. Uznaj, że "jestem dość". To naprawdę wystarczy - przekonuje w Czwórce Magdalena Mikołajczyk.
Jestem dość książka Magdaleny Mikołajczyk
"Jestem dość" książka Magdaleny MikołajczykFoto: Adam Świetlicki

"A może po prostu byśmy zrobili tak, że każdy z nas będzie sobą? I to w zachwycie? Dostrzegając to, co ma, kim jest, co może i chce jeszcze zrobić, i zauważając to, ile już zrobił? Może po prostu uznamy, że bycie sobą jest dość? To jak, idziemy w to?" - pisze w książce "Jestem dość" Magdalena Mikołajczyk, negując wyczerpujący perfekcjonizm i dążenie do ideału.


"Bycie wystarczającą" jest OK

- Przez większość życia byłam perfekcjonistką. Jednak przyszedł moment, gdy stanęłam przed sobą i powiedziałam: "Jestem dość" - mówi gość Czwórki. - Gdy robiłam to po raz pierwszy, płakałam jak bóbr. To jest proces. Zbudowanie takiego wewnętrznego przekonania wymaga dużo pracy, jest jednak możliwe.  

Jak wspomina rozmówczyni Kuby Jamrozka, bardzo długo nie wystarczało jej bycie "średnią". - Wiele lat obwiniałam się, że coś zrobiłam "nie do końca". Bycie "wystarczającą" było dla mnie za mało - tłumaczy. - Teraz nie chcę dociskać się kolanem do ziemi, bo to jest bolesne, żeby dawać z siebie więcej, niż w sobie mam.


Stały proces

U Magdy zdiagnozowano depresję, jednak praca ze sobą i terapia przyniosła efekty. - Depresja mną potrząsnęła mocno. Od tego momentu chcę o siebie walczyć. Nasz perfekcjonizm to nasze przekonania i postrzeganie w naszej głowie. Możemy jednak wyrwać się z tej spirali - przekonuje gość Czwórki. - Osiągnięcie "stanu dość" nie jest jednak raz na zawsze. To jest praca, którą trzeba wykonywać i utrzymać. To tak, jak nauczyć się języka obcego. Jeśli nie będziesz go używać, po prostu go zapomnisz. Każdy ma dobre momenty, tak samo ma złe. Chodzi o to, żeby skupiać się na tych dobrych i korzystnych dla nas, a nie na tych drugich.


Posłuchaj
28:41 Czwórka/Strefa prywatna - Jestem dość M. Mikołajczyk 22.12.2022.mp3 Magdalena Mikołajczyk opowiada o perfekcjonizmie, depresji i książce "Jestem dość" (Strefa prywatna/Czwórka)

*** 

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Magdalena Mikołajczyk (twórczyni internetowa, artystka kabaretowa, autorka popularnego bloga "matkojedyna")

Data emisji: 21.12.2022

Godzina emisji: 20.13

aw/kor


Czytaj także

Juror plebiscytu Nieprzeciętni 2022. "Zadbaj o mózg, a on zadba o ciebie"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 12:51
- Nasz mózg ma znakomite możliwości regeneracyjne, jednak pod wpływem traumy albo długotrwałego stresu jego możliwości spadają, staje się on mniej elastyczny. Ten proces jest odwracalny, choć jest to żmudne i długotrwałe - mówił psycholog Łukasz Polikowski, juror plebiscytu Nieprzeciętni 2022.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Presja w życiu, sporcie, pracy – czy można tego uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 10:30
Z presją zmagamy się przez całe życie. W sensie fizycznym oddziałuje na nas ciśnienie atmosferyczne, choć tego zazwyczaj nie czujemy. W sensie metaforycznym to różnego rodzaju naciski, którym podlegamy w domu, w pracy, w życiu. Jak z tym żyć, jak sobie radzić i się nie poddawać?
rozwiń zwiń