Nieprzeciętni 2023. Michał Kanarkiewicz i Zofia Pawelska - co słychać u finalistów poprzednich lat?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 12:43
Zofia Pawelska to finalistka plebiscytu "Nieprzeciętni" z 2021 roku, a Michał Kanarkiewicz był finalistą w 2018 roku. Sprawdziliśmy, co słychać u znakomitego szachisty i działaczki z Fundacji Lab Rescue - Adopcje Zwierząt Laboratoryjnych.
Michał Kanarkiewicz i Zofia Pawelska
Michał Kanarkiewicz i Zofia PawelskaFoto: PAP/Leszek Szymański/arch. pryw.

Zofia Pawelska jest inicjatorką, założycielką i prezesem Fundacji Lab Rescue - Adopcje Zwierząt Laboratoryjnych, od siedmiu lat zajmującej się ratowaniem zwierząt z laboratoriów i szukaniem dla nich domów. - Gdy zaczynałam działać, byłam sama, więc zdarzały się dni, w których w moim mieszkaniu było po kilkadziesiąt świnek czy szczurów - tłumaczyła gość Czwórki. Dziś w jej fundacji działa ok. 80 osób. - To był wspaniały czas, jestem przeszczęśliwa i dumna, że z mojej "oddolnej inicjatywy" wyrosła duża sieć ludzi, którzy każdego roku ratują zwierzaki.

Do tej pory działaczom Fundacji Lab Rescue udało się ocalić ponad 5070 zwierząt, głównie gryzoni i zajęczaków. Wolontariusze oswajają je i szukają im nowych domów. - Szczury i myszy wykorzystywane są w laboratoriach, bo są łatwe w utrzymaniu, ale lista zwierząt, na których się eksperymentuje, jest długa. To mogą być też płazy, gady czy ryby - wyliczała Zofia Pawelska. 

ZGŁOŚ SIĘ DO PLEBISCYTU <<<

Jak podkreślała Zofia Pawelska, szczury to niezwykle towarzyskie i inteligentne zwierzaki, które uwielbiają kontakt z człowiekiem. - Wśród nich spotkać można osobniki o różnych charakterach, bywają śpioszki, ale są też zwierzęta energiczne i zabawowe, mogą to być też indywidualiści - wyliczała. - To naprawdę świetni domownicy. Zasługują na swoją szansę i na lepsze życie po laboratorium. Są wykorzystywane przez ludzi i dla ludzi, więc warto dać im potem dobry, stały dom - podkreślała. - Można uratować im życie, a jednocześnie zyskać prawdziwego, czworonożnego przyjaciela. 

Posłuchaj
20:11 2023_03_23 20_02_12_PR4_Strefa_prywatna lab rescue.mp3 Zofia Pawelska opowiada o swojej pracy i pasji, a także poszukiwaniu nieprzeciętności w codziennym życiu (Strefa Prywatna/Czwórka) 

W Czwórce przyznała, że tęskniła za Czwórką i akcją "Nieprzeciętni". - Ludzie nieprzeciętni to dla mnie osoby, które w naszym współczesnym szybkim świecie, pełnym materializmu, potrafią poświęcać swoją energię dla innych i dla planety. To umiejętność wychodzenia z własnej bańki i dostrzeżenia problemów świata - zaznaczała. 

Michał Kanarkiewicz to mówca motywacyjny, trener biznesu i mistrz szachowy, finalistą "Nieprzeciętnych" został pięć lat temu. - Człowiek nieprzeciętny nie boi się marzyć i brać za te swoje marzenia odpowiedzialności. Trzecim elementem jest proaktywność, czyli umiejętność realizacji tych marzeń - zaznaczała gość Czwórki. - Wśród Nieprzeciętnych Czwórki są ludzie, którzy potrafią walczyć o swoje marzenia. Ta konsekwencja w działaniu, a potem ciężka praca i pchanie wózka swojego życia do przodu przez 365 dni w roku - to cechy, które budują naszą nieprzeciętność - podkreślił. 

Posłuchaj
21:10 czwórka kanarkiewicz_PR4_AAC 2023_03_23-20-44-26.mp3 O swojej pasji i przyszłych Nieprzeciętnych mówi Michał Kanarkiewicz (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Zdaniem gościa Czwórki, w ostatnich latach wzrosła popularność sportu, jakim są szachy. - To efekt popularności jednego z seriali, ale także pandemii i tego, że czas spędzaliśmy w domach - wyliczał. - W lutym tego roku w sieci rozegrano rekordową liczbę partii szachowych - podkreślał. - Ta dyscyplina wciąż się dynamicznie rozwija, z czego oczywiście bardzo się cieszę - podkreślił. 

Źr. Youtube.pl/Michał Kanarkiewicz

___

Od 20 marca do 16 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia kandydatów spośród rodziny i znajomych lub zgłosić się samemu. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek między 18. a 35. rokiem życia. Zgłoszenie jest proste i zajmuje tylko kilka chwil.

Nieprzeciętni 2023 to plebiscyt skierowany do młodych ludzi, którzy robią coś ciekawego, mają niesamowitą pasję czy wyjątkowe umiejętności. To już kolejna odsłona naszej akcji. W ubiegłym roku tytuł Nieprzeciętnego trafił do Jakuba Tylmana - pedagoga, nauczyciela oraz inicjatora ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoła bez zadań domowych", wcześniej laureatami byli m.in. Michał Brańka, zaangażowany w działalność fundacji "Czerwone Noski", pomagającej dzieciakom przetrwać trudne chwile w szpitalach, a także Radosław Rademenez Blonkowski, który jest muzykiem, MC, instruktorem breakingu i rekordzistą Polski w najdłuższym freestyle'u bez przerwy

POBIERZ:

Nieprzeciętni 2023 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2023 <<<

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Zofia Pawelska (finalistka z 2021) i Michał Kanarkiewicz (finalista z 2018 roku)

Data emisji: 24.03.2023

Godzina emisji: 20.04

Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023 Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023

kd