Nieprzeciętni 2023. Michał Brańka i Michał Kuryłek. Co słychać u finalistów sprzed lat?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 15:54
Sprawdzamy, co słychać u finalistów poprzednich odsłon plebiscytu. Michał Kuryłek to znalazł się w finale w 2022 roku, to także student medycyny z "misją wyciskania potencjału". Michał Brańka, który ostatnio bardzo intensywnie działa w projekcie "Uśmiech na ratunek", otrzymał statuetkę w 2018 roku. 
Michał Brańka i Michał Kuryłek
Michał Brańka i Michał KuryłekFoto: Bartosz Bajerski/arch. prywatne

Michał Brańka został Nieprzeciętnym w 2018 roku. Jest związany z fundacją "Czerwone noski. Clown w szpitalu", pomagającej dzieciakom w trudnych chwilach. - Przez ten czas z jednej strony robię wciąż to samo, ale z drugie, wiele się zmieniło. To już nie tylko clowning w szpitalach, ale też wizyty m.in. na blikach operacyjnych, czyli w miejscach szczególnego stresu. Zajmuję się też coachingiem, szkolę przyszłych clownów, działam też w programach dla osób dotkniętych przeróżnymi kryzysami, m.in. humanitarnymi czy wojennymi. 

Program "Uśmiech na ratunek", w którym udział brał gość Czwórki, powołany został ze względu na sytuację związaną z agresją Rosji na Ukrainę. - Kiedy jest możliwość, by działać i w trudnych momentach rozładowywać napięcie, stres, a tym samym redukować skutki doświadczonej traumy, to będziemy tam natychmiast - mówił Michał Brańka. Tydzień temu gość Czwórki powrócił z obozu dla uchodźców w Atenach, wcześniej był m.in. na wyspie Lesbos. - Przez ostatni miesiąc miałem okazję pracować też z osobami z Syrii, Pakistanu, z dzieciakami z Ukrainy. Clowning jest językiem bardzo międzynarodowym, bo uśmiechamy się wszyscy tym samym językiem. Dzięki uśmiechowi więc otwiera się wiele drzwi. Jest on jedną ze skutecznych odpowiedzi na wyzwania, które stawia przed nami świat - podkreślał. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2023 <<<

Prywatnie gość Czwórki zajmuje się muzyką. - Była ona obecna w moim życiu, odkąd pamiętam. Moja artystyczna droga tak się układała, byłem zawsze performerem i muzykującym aktorem - tłumaczył Michał Brańka, który gra na przeróżnych instrumentach perkusyjnych. - Gramy, tworzymy, działamy i koncertujemy, grając cosmo-retro-synth-etno, mieszkankę vintage rocka, indie i synth popu. Jest fantastycznie - mówił w Czwórce.

Nieprzeciętni 2023 Nieprzeciętni 2023

Jak podkreślał Michał Brańka, ludzi nieprzeciętnych jest wielu. Z reguły to osoby, które robią rzeczy nie najłatwiejsze. - Dla takich osób zajmujących się pracą społecznikowską i społeczną to jest naprawdę fajne - zaznaczył. - Nieprzeciętny ma bardzo uważne podejście do obserwowania rzeczywistości, potrafi wyłapywać punkty, łączyć je i przekuwać w działanie. To nieprzeciętne, a jednocześnie "artfullnesowe" podejście do uprawiania wszelkiego typu działalności - podkreślał. 

Posłuchaj
42:17 brańka kuryłek PR4_AAC 2023_04_13-20-13-33.mp3 Michał Brańka i Michał Kuryłek o swoich życiowych wyzwaniach, planach i o tym, czym jest dla nich nieprzeciętność (Strefa prywatna/Czwórka) 

Michał Kuryłek to finalista plebiscytu Nieprzeciętni z 2022 roku. W ostatnim czasie gość Czwórki zaczął żyć minimalistycznie. - Staram się wziąć 20 procent najważniejszych rzeczy, a pozostałe 80 procent zostawić. Myślę, że cały dobytek byłbym w stanie zmieścić do większego plecaka. Główną ideą była filozofia. Chodzi nie o to, by pozbyć się rzeczy, ale zamienić je na nowe doświadczenia - tłumaczył gość Czwórki. - Każda decyzja, nawet dotycząca stroju, tego, co zjemy na śniadanie, to już wydatkowanie energii, więc minimalizm jest też oszczędnością. 

Sprawdź też:

Minimalizm jest, zdaniem gościa Czwórki, świetnym rozwiązaniem. - Warto pamiętać, że to nie jest droga w jedną stronę, bo zawsze można z niej zawrócić - tłumaczył Michał Kuryłek. - To też fajna okazja, by zrobić coś dobrego, bo nasze rzeczy mogą też przydać się innym, którzy naprawdę będą ich potrzebować.

Gość Czwórki działa także, pomagając innym rozwijać ich potencjał. - Są konkretne programy, stypendia, staże wolontariaty, które dają ludziom dużo możliwości. Staram się je pokazywać innym w moich social mediach, a ta akcja zatacza coraz szersze kręgi - mówił Michał Kuryłek. Na co dzień gość Czwórki studiuje medycynę. - Potem chcę zrobić przerwę, podróżować. Nie mam konkretnego terminu, w którym zacznę specjalizację, więc po prostu wykorzystam okazję. Myślałem, by np. dołączyć do misji "Lekarze bez granic" - wyliczał. 

Start w plebiscycie "Nieprzeciętni" to przede wszystkim była dla niego ogromna satysfakcja. - Dodatkowo takie wyróżnienia są specjalnym kierunkowskazem, wyznacznikiem, który informuje, że robimy dobre rzeczy i idziemy we właściwą stronę, robimy dobrą robotę - mówił Michał Kuryłek. 

*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Michał Brańka i Michał Kuryłek

Data emisji: 13.04.2023

Godzina emisji: 20.05

kd

Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023 Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023