Podróżować jako "lokals". "Tak poznaje się świat od podszewki"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 15:59
Podróżowanie z walizką do ekskluzywnego hotelu nie jest dla niego. Tomasz Walkiewicz woli poznawać świat jako "lokals". Spać u ludzi, jeść z nimi śniadania, a potem dać się podwieźć do innego miejsca.
Audio
  • O swoich podróżach po świecie opowiada Tomasz Walkiewicz (Dajesz radę/Czwórka)
- Chiny to inna planeta, inny świat. Po tym kraju najlepiej podróżuje sie pociągiem, bo system kolei jest tam świetnie rozwinięty. Po Wietnamie jeździłem na skuterze - wspominał Tomasz Walkiewicz
- Chiny to inna planeta, inny świat. Po tym kraju najlepiej podróżuje sie pociągiem, bo system kolei jest tam świetnie rozwinięty. Po Wietnamie jeździłem na skuterze - wspominał Tomasz Walkiewicz Foto: Shutterstock.com/ Twinsterphoto

Aveiro Portugalia 1200x660.jpg
Aveiro. Jak żyje sie w portugalskiej Wenecji?

Tomasz Walkiewicz po świecie podróżuje od 12 lat. Po wyprawie na najwyższy szczyt Arktyki postanowił rzucić pracę biurową i związać swoje życie zawodowe z podróżami. Jego ostatnia podróż przez Azję trwała cztery miesiące, odwiedził m.in. Wietnam, Chiny, Mongolię i Rosję. - Nocowałem u ponad 20 rodzin. Dzięki temu poznawałem ich sposób życia: obserwowałem jak mieszkają, co jedzą i jakie mają nawyki - wspominał w Czwórce. Jak przekonywał, najtrudniej o nocleg było w Chinach. - Bo to bardzo zapracowany naród. Wielu z tych ludzi siedzi w biurach do północy - mówił gość Anny Hardej. Jak podkreślał, w jego sposobie poznawania świata pomaga… brak planu. - Nigdy go nie mam. Z reguły to, jak spędzę następny dzień okazuje się poprzedniego wieczoru - mówił.

Tomasz Walkiewicz Oczywiście, że różnice kulturowe "wychodzą" podczas takich podróży, ale jeśli popełniałem jakieś błędy, mieszkańcy tłumaczyli, jak powinno się postąpić. Wówczas dziękowałem i wszystko kończyło się dobrze. Tak było na przykład w Wietnamie.

W jaki sposób Walkiewicz wyszukuje w couchsurfingowej sieci osoby, z którymi spędza czas? Czym różni się przygotowanie do takich wakacji od urlopu typu "all inclusive"? Dlaczego w Chinach ciężko jest dogadać się z lokalną społecznością i dlaczego swoją wizytę w Korei Płn., Walkiewicz wspomina jako "przerażające doświadczenie"? Jak udało mu się... porozmawiać przez kilka sekund z mieszkańcami tego kraju i w jaki sposób skończyła się ta przygoda? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

Zobacz więcej Podróże z Czwórką <<<

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej 

Gość: Tomasz Walkiewicz (podróżnik, autor kanału podróżniczego "Być jak lokals")

Data emisji: 7.08.2017

Godzina emisji: 14.05

kd/kul