Czerniak. Podczas wakacji jesteśmy szczególnie narażeni?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 17:43
- Bardzo restrykcyjne chronienie się przed słońcem nie do końca jest właściwe, bo słońce jest nam potrzebne. Nie wolno się jednak poparzyć - radziła dermatolog Dorota Nowicka.
Audio
  • Czerniak - jak się przed nim ustrzec i jak go rozpoznać? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Rocketclips, Inc.

- Nasza skóra ma wiele własnych mechanizmów, które mają chronić ją przed ultrafioletem. Warto się jednak ją wspomagać preparatami, które można dopasować do każdego rodzaju cery - mówiła ekspertka. - Dlatego nie ma już wymówek.

Przez cały lipiec Polskę będzie także przemierzał RakTrack - mobilny punkt bezpłatnego badania znamion. To nowa akcja profilaktyczna "UVaga - wyprzedź czerniaka!". - Nie należy się bać, bo badania są bezbolesne i krótkie - tłumaczyła Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka wydarzenia. - Profilaktyka jest bardzo ważna, bo wcześniak wcześnie wykryty jest wyleczalny.

W zachorowaniach na czerniaka są ważne dwie rzeczy: geny i promienie słońca. Jeśli w rodzinie były przypadki zachorowań, należy się jeszcze skuteczniej chronić przed tym słońcem Dorota Nowicka

Jakie zmiany skórne powinny nas niepokoić i kiedy koniecznie udać się na konsultację do lekarza? Czego sygnałem są piegi i o czym powinni pamiętać ich posiadacze? Czym różnią się tzw. zmiany barwnikowe od niebarwnikowych i kto narażony jest na rogowacenie słoneczne? Co dalej - po operacji wycinania zmian skórnych? O tym rozmawialiśmy w studiu Czwóki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Dorota Nowicka (dermatolog, wenerolog), Agnieszka Łesiuk-Krajewska (pomysłodawczyni i organizatorka RakTrack)

Data emisji: 10.07.2018

Godzina emisji: 14.07

kd