Czy wszechświat się kiedyś skończy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 15:58
W najbliższej audycji opowiemy o pierwszym śmiałku, który kupił turystyczny lot wokół Księżyca w SpaceX. Odpowiemy też na nurtujące wielu z nas pytanie.
Audio
  • Jaka przyszłość czeka wszechświat i czym są czarne dziury? (Dajesz radę/Czwórka)
W strategii polityki kosmicznej, przyjętej przez rząd w ubiegłym roku założono, że do roku 2030,  udział Polski w obrotach sektora kosmicznego w Europie wyniesie co najmniej 3.
W strategii polityki kosmicznej, przyjętej przez rząd w ubiegłym roku założono, że do roku 2030, udział Polski w obrotach sektora kosmicznego w Europie wyniesie co najmniej 3%.Foto: pixabay

- Czarna dziura to taki obszar w przestrzeni, z którego - ze względu na jego silną grawitację - nic, nawet cząstki poruszające się z prędkością światła, nie są w stanie uciec. Czarnych dziur nie widzimy wprost, bo skrywa je "horyzont zdarzeń". I wciąż nie wiemy, co się za nimi kryje - mówiła Justyna Średzińska, doktorantka z Polskiej Akademii Nauk. Zaś jak tłumaczył gospodarz audycji, Mateusz Borkowicz wszechświat rozpoczął się 13,6 mld lat temu. - Większość naukowców zgodna jest, że zapoczątkował go wielki wybuch. Ale jak się zakończy i czy w ogóle do tego dojdzie? Możliwe są trze scenariusze... - tłumaczył.  

Co jeszcze mogłoby stać się, by wszechświat się skończył i kiedy to może to nastąpić? O tym, a także o zagadkach, związanych z tajemniczymi kosmicznymi obiektami, jak czarne dziury - w nagraniu audycji. W programie sprawdziliśmy, czym zajmują się kosmologowie i zaglądaliśmy do kalendarza zjawisk astronomicznych, by sprawdzić, co będzie działo się na niebie w nadchodzącym czasie. Nagranie całej godziny audycji "Dajesz radę", 24.09.2018 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Borkowicz

Data emisji: 24.09.2018

Godzina emisji: 14.15

kd

Czytaj także

Astrosapiens - ciekawostki nie z tej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 14:37
- Spora porcja kosmicznych wiadomości, niezwykli goście i porady w jaki sposób obserwować niebo, newsy ze świata astrunautyki i podglądanie życia na międzynarodowej stacji kosmicznej – zapowiadał nowy poniedziałkowy cykl "Astrosapiens" jego autor Mateusz Borkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Księżyc - jak wpływa na nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 16:00
I nie chodzi tu o astrologię, tylko o jego rzeczywisty, fizyczny wpływ na nasze życie. W jaki sposób oddziałuje na nas księżyc?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejska Fundacja Kosmiczna. "Robimy kosmos dla ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 15:36
- Europejska Fundacja Kosmiczna koncentruje się na działaniach związanych z Polską, ale współpracujemy z różnymi międzynarodowymi organizacjami - mówił szef tej instytucji Łukasz Wilczyński.
rozwiń zwiń