Historia torebki. Opowieści z życia kobiet

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 18:00
Najpierw mężczyźni chowali w nich jedzenie, potem także pieniądze i dobra osobiste. Kobietom udało się dużo więcej - w torebce zmieściły cały świat. 
London Fashion Week 2015
London Fashion Week 2015Foto: Elena Rostunova/shutterstock.com

W starożytności wiązana na pasie torebka podkreślała status społeczny jej posiadacza, w XV wieku torebka była tradycyjnym darem od pana młodego dla jego narzeczonej dr Aleksandra Jatczak-Repeć

Od psich zębów do złota najwyższej próby

Najstarsza znana torebka ma ponad 5500 lat. To znaleziony w okolicach Lipska woreczek udekorowany psimi zębami, który jednak nie był damskim akcesorium. - Torebki, które kobiety noszą dziś, mają krótszą historię, bo pojawiły się mniej więcej 150 lat temu, czyli wtedy, kiedy kobiety zaczęły być aktywne zawodowo. Coraz więcej pań podejmowało pracę i stawało się bardziej mobilnymi, więc torebki musiały dopasować się do ich potrzeb - opowiada historyk mody dr Aleksandra Jadczak-Repeć. 

Posłuchaj
15:23 CZWORKA Dajesz rade - torebka 29.01.2021.mp3 Dr Aleksandra Jatczak-Repeć z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie opowiada o historii torebki (Dajesz radę/Czwórka) 

Na początku XIX wieku zmienia się forma sukienki. Zamiast falban i drapowań pojawia się minimalizm, a wraz z nim torebki, które nosi się na ręku dr Aleksandra Jatczak-Repeć

Emancypacja torebki

Rozwój technologii XX wieku otworzył wiele nowych możliwości wykorzystywania tekstur i materiałów, od tworzyw sztucznych po ręcznie tkane słomki. - To właśnie to stulecie przynosi najwięcej zmian, jeśli chodzi o formę i rolę jaką pełnią torebki - wyjaśnia rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - Kobiety się emancypują i potrzebują modeli do przenoszenia dokumentów, do wizyt w urzędach, na spacery, zakupy i wieczorne wyjścia. Pojawia się też zamek błyskawiczny, a wraz z nim zamykane torebki. 

Posłuchaj także:

Skóra pozwalała stworzyć solidny produkt, który służył klientkom przez lata. Z tego surowca torebki robiły pierwsze domy mody w oparciu o doświadczenie zdobyte w trakcie produkcji podróżnych kufrów i waliz dr Aleksandra Jatczak-Repeć

"Kelly". Torebka od Hitchcocka

Niektóre modele torebek na stałe wpisały się w historię mody i choć kosztują majątek, ciągle są chętni, by je kupić. Duża w tym zasługa gwiazd, które zamieniły ten dodatek w symbol materialnego statusu. - W 1892 roku francuski dom mody Hermès wprowadził na rynek zaprojektowany w kształcie trapezu i wykonany z najlepszych skór prototyp torby "Kelly". W 1954 roku, pracujący wówczas na planie filmu "Złodzieja w hotelu"Alfred Hitchcock zdecydował, że główna bohaterka grana przez Grace Kelly będzie nosić ten model - wspomina historyk mody. - Po zakończeniu zdjęć Grace Kelly nie rozstawała się z tą torebką, nosiła ją także jako księżna Monaco. Hermès to była jej ulubiona marka odzieżowa, którą zakładała na wszystkie najważniejsze wydarzenia, a także podczas zaręczyn czy ciąży - dodaje dr Aleksandra Jatczak-Repeć. 

The ‘Holy Trinity’ of Hermès Bags | Christie's

Przygotowanie jednej torby "Kelly" zajmuje średnio 21 godzin. Jest to proces skomplikowany i wymagający olbrzymiej precyzji. Nic więc dziwnego, że "Kelly" wciąż pozostaje na liście bestsellerów marki, obowiązują na nią zapisy, a cena z roku na rok jest coraz wyższa. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Ada Janiszewska

Gość: dr Aleksandra Jatczak-Repeć (historyk mody, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)

Data emisji: 08.01.2021

Godz. emisji: 14.09