Rak głowy i szyi - nowotwór, o którym wiemy mniej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 18:39
Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. - O tych nowotworach mówi się mało, choć stanowią około 5 procent wszystkich zarejestrowanych w Polsce nowotworów złośliwych - mówi Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym, kierownik projektu "Nie trać głowy - profilaktyka nowotworów głowy i szyi" Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Solid photos

Lekarze Free 1200.jpg
Rak prostaty - najbardziej bagatelizowany nowotwór

- Nowotwory głowy i szyi, jak sama nazwa wskazuje, dotyczą regionu głowy i szyi, ale nie zaliczają się do nich nowotwory mózgu czy oka - wyjaśnia gość Marty Hoppe. - W tej grupie znajdują się wszystkie nowotwory gardła, krtani, jamy ustnej, migdałka, przełyku, jamy nosowej, gruczołów ślinowych - wymienia. 


Posłuchaj
17:39 czwórka dajesz radę 29.09.2021.mp3 Czym są nowotwory głowy i szyi i jak im zapobiegać? (Dajesz radę/Czwórka)

 

W Polsce pojawia się coraz więcej kampanii dotyczących raka szyi i głowy, od kilku lat wdrażane są projekty mówiące o ich profilaktyce. Więcej nowotworów głowy i szyi wykrywanych jest u mężczyzn (7 procent), mniej u kobiet (ponad 2 procent). Na tego typu raka choruje około 7000 osób rocznie, umiera - 4000. 

- Najczęściej diagnozowany jest rak gardła, bo związany jest bezpośrednio z czynnikiem ryzyka - mówi Magdalena Cedzyńska. - Nowotwór głowy i szyi jest nowotworem trudnym do zdiagnozowania, daje bardzo niespecyficzne objawy, które mogą być mylone z objawami innych infekcji. Wiemy, że im wcześniej rak wykryty, tym szansa na jego wyleczenie jest większa - dodaje. 

Do objawów raka głowy i szyi należą:

  • przewlekły ból gardła
  • przewlekła chrypa
  • wszelkie wyczuwalne guzy na szyi
  • pieczenie i ból języka
  • niegojące się owrzodzenia w jamie ustnej
  • różne naloty w jamie ustnej, czerwone lub białe 
  • bóle, trudności przy przełykaniu
  • wszelkie wycieki z nosa
  • niedrożność nosa
  • zaburzenia wzroku, smaku, węchu, słuchu. 

Ekspertka podkreśla, że jeśli któryś z wymienionych objawów utrzymuje się dłużej niż 2-3 tygodnie i nie przechodzi mimo wdrożonego leczenia, to należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. - To może być nowotwór, a im szybciej go wykryjemy, tym lepiej - zaznacza. 

Magdalena Cedzyńska zwraca uwagę na społeczne i indywidualne konsekwencje wystąpienia tego typu nowotworów. - One dotykają newralgicznej dla większości ludzi części ciała - naszego wyglądu, czegoś, co widać - zaznacza. - Zabiegi lecznicze często są okaleczające i zmieniają nasz wygląd, a ten dla wielu z nas jest bardzo istotny - dodaje. - Zdarza się, że leczenie uszkadza nam ważne funkcje życiowe jak oddychanie, mówienie, jedzenie. 

Posłuchaj także:

Czynniki ryzyka zależne są od naszego stylu życia. Europejski Kodeks Walki z Rakiem mówi o 12 krokach do poprawy stylu życia, a on determinuje nasze zdrowie. W kodeksie jako pierwsze zalecenia pojawiają się: nie pal tytoniu, nie pij alkoholu - mówi gość Czwórki. - Czynnikiem ryzyka jest też wiek, ale i wirus HPV, który, jak wskazują badania, odpowiada za wywoływanie nie tylko raka szyjki macicy, ale i nowotworów głowy i szyi. 

Do 35. roku życia warto rzucić palenie, wtedy znacząco zwiększamy swoje szanse na zdrowe, długie życie Magdalena Cedzyńska

Magdalena Cedzyńska zaleca, by o przyszłe zdrowie zadbać już w młodym wieku - szybko rzucić palenie lub nie rozpoczynać go wcale. Zwraca uwagę, że picie alkoholu i palenie tytoniu zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów.

Niezwykle ważne w profilaktyce nowotworowej jest dbanie o zdrowie jamy ustnej, w tym regularne wizyty u dentysty. - Lekarz stomatolog widzi doskonale, co się dzieje w naszej jamie ustnej. Jeśli chodzi o nowotwory głowy i szyi można go nazwać lekarzem pierwszego kontaktu - podkreśla. 

Niestety nasze złe nawyki, np. podgryzanie policzka, również mogą prowadzić do raka. - Mechaniczne drażnieni błon śluzowych zawsze zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu - wyjaśnia gość Marty Hoppe.  

Sprawdź także:

Magdalena Cedzyńska zaleca profilaktykę. Obok rzucenia palenia czy ograniczenia alkoholu poleca zadbać o odporność, wdrożyć zdrowe żywienie i aktywność fizyczną, w razie potrzeby zwrócić się o pomoc do jednej z placówek, które przyjmują osoby z grupy ryzyka. Takie placówki funkcjonują w każdym województwie, a ich wykaz dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia. 


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Magdalena Cedzyńska (kierownik Poradni Pomocy Palącym, kierownik projektu "Nie trać głowy – profilaktyka nowotworów głowy i szyi", Zakład Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie)

Data emisji: 29.09.2021

Godzina emisji: 14.08

pj