Polskie Radio
Section05

onkologia

Wspieranie rodzin i dzieci w chorobie nowotworowej

- Uważam, że rodzicom należy powiedzieć prawdę, ale w taki sposób, żeby mogli ją przyjąć i walczyć z chorobą, a nie tak, by spowodowało to odstąpienie od proponowanych metod terapeutycznych i odejście od standardowej medycyny na rzecz innych terapii - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. n. med. Anna Raciborska, pediatra, onkolog, hematolog, która wraz z Joanną Pruban, psychoonkologiem, gościła w audycji "Samo zdrowie".  
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Małgorzata Telmińska Polskie Radio 24 zdrowie dziecka dzieci nowotworowy

AI i medycyna. Blisko 100 procent wykrywalności raka piersi

Platforma oparta na sztucznej inteligencji jest w stanie wykryć raka piersi w niemal 100 procentach przypadków - twierdzą autorzy badania zamieszczonego w branżowym czasopiśmie Cancers. Starania w celu wykorzystania AI do tego rodzaju testów diagnostycznych prowadzone są już od lat przez różne ośrodki, trwa poszukiwanie skutecznych narzędzi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT nowotwory rak rak piersi AI sztuczna inteligencja medycyna

Leczenie celowane nowotworów. Co to jest i jakich efektów można się spodziewać po terapii?

Leczenie celowane nowotworów to stosunkowo nowa metoda terapii, która z jednej strony pozwala na skuteczniejsze niszczenie komórek nowotworowych, a z drugiej - powoduje mniej skutków ubocznych dla pacjenta. Jak wygląda leczenie celowane? Co to jest i jakich efektów można się po nim spodziewać? 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski stres nowotwory rak płuca rak piersi czerniak złośliwy

Dieta chorych na raka. Agnieszka Kuźma: ogromnie ważna, by mieć siłę i chęć na dalsze leczenie

- Odżywianie w czasie chemioterapii i leczenia onkologicznego jest szalenie ważne. Największą rolę przypisuje się białku, które buduje nasze mięśnie. Jest to ważne także dlatego, by mieć siłę i chęć do dalszego leczenia - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Kuźma, ambasadorka zdrowego stylu życia i ekspertka Fundacji OnkoCafe.
Zobacz więcej na temat:  odżywianie rak Polskie Radio 24

Rak endometrium. Dr Bizoń: to choroba cywilizacyjna

- Co roku diagnozę raka endometrium, czyli trzonu macicy, słyszy 6,5 tys. kobiet. I z roku na rok jest ich coraz więcej. Powoli zaczyna to być choroba cywilizacyjna, także dlatego, że związana jest z czynnikami ryzyka, czynnikami cywilizacyjnymi, jak otyłość, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena Bizoń, lekarz onkolog.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie nowotwory ginekolog Małgorzata Telmińska

Profilaktyka w leczeniu raka piersi. Anna Kupiecka: mamy wpływ na nasze zdrowie

- Działanie u podstaw, które realizujemy, ma na celu poinformować kobiety, że mogą zrobić bezpłatną mammografią, że powinny wykonać samobadanie piersi raz w miesiącu. Uświadamiamy, że mamy wpływ na nasze zdrowie, że możemy wychwycić chorobę w jak najwcześniejszym stadium i nikt inny za nas tego nie zrobi - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kupiecka, fundacja OnkoCafe.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie nowotwory rak piersi Małgorzata Telmińska

NASZ WYWIAD Księżniczka Kate ma raka. Onkolog: to nie wyrok

Co to jest chemioterapia prewencyjna, której poddaje się właśnie księżniczka Catherine, żona następcy brytyjskiego tronu? Profesor Karol Sikora, brytyjski onkolog i jeden z największych światowych specjalistów w tej dziedzinie, mówi, że lekarze stosują chemioterapię adjuwantową po operacji i po oszacowaniu, jak wielkie jest prawdopodobieństwo, że nowotwór powróci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania rodzina królewska księżna Kate Adam Dąbrowski Londyn rak nowotwory