Polskie Radio
Section05
onkologia

Fabryka leków onkologicznych Polfy Tarchomin. Wiceminister Małecki: to będzie pierwsza w Polsce taka inwestycja

- Planujemy, że pierwsza w Polsce fabryka leków onkologicznych Polfy Tarchomin ruszy na przełomie lat 2024/2025 - powiedział w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Dodał, że będzie miała ok. 12 tys. m kw., a w budynku będzie pracowało ok. 150 osób.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA lekarz farmacja onkologia POLSKA społeczeństwo inwestycje Ministerstwo Aktywów Państwowych

Październik miesiącem walki z rakiem piersi. Rozmawiamy o profilaktyce onkologicznej

Rak piersi to choroba, na rozwój której wpływ może mieć wiele czynników. Z jednej strony są to obciążenia genetyczne, z drugiej – niezdrowy styl życia. Jeżeli coś nas zaniepokoi, warto jak najszybciej udać się do lekarza. Nie bez znaczenia jest też samobadanie oraz regularne badania mammograficzne, których nie należy bagatelizować. – Czas w rozwoju choroby nowotworowej ma duże znaczenie – podkreślił dr Maciej Naze – im wcześniej to leczenie włączymy, im krócej pacjentka czeka z decyzją o tym, żeby skontaktować się z lekarzem, tym nasze działania będą skuteczniejsze, tym większe mamy szanse na to, żeby całkowicie pacjentkę z choroby wyleczyć.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie kobieta onkologia DAB+ radio bez reklam

Polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie onkologii. Niedzielski: zapewni dopływ najlepszych praktyk z USA

Ministerstwo Zdrowia i amerykańska Narodowa Sieć Leczenia Nowotworów - National Comprehensive Cancer Network - zawarły porozumienie dotyczące współpracy w zakresie onkologii. Ceremonia z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego odbyła się w Ambasadzie Polski w Waszyngtonie. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone zdrowie Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski onkologia Marek Wałkuski

Badania profilaktyczne. "Wykonujemy je po to, żeby wykluczyć najgorsze"

Każdy z nas powinien regularnie i sumiennie sprawdzać stan swojego zdrowia. - Ważne jest, żeby w odpowiednim wieku korzystać z dedykowanych badań profilaktycznych w kierunku niektórych nowotworów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Marta Mańczuk z Narodowego Instytutu Onkologii. W przypadku raka liczy się przede wszystkim czas.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie onkologia nowotwory Ministerstwo Zdrowia Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld Marta Mańczuk Paweł Wiechno Narodowy Instytut Onkologii

Założenia Krajowej Sieci Onkologicznej. Prof. Maciejczyk: poprawiliśmy komunikację z chorymi

- Pomogliśmy w komunikacji z pacjentami. Podczas jednej rozmowy telefonicznej, chorzy mogli umówić się na wizytę onkologa, który jest specjalistą w danym typie nowotworu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  onkologia służba zdrowia choroba zdrowie szpital POLSKA społeczeństwo

PR24 Zmiany w służbie zdrowia. Kraska: będą duże, dodatkowe pieniądze na onkologię i kardiologię

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że dziedzinami, które najpilniej wymagają reformy w systemie ochrony zdrowia, są onkologia i kardiologia. - W tych dwóch specjalizacjach dług zdrowotny jest zdecydowanie największy - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Kraska. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Waldemar Kraska zdrowie POLSKA społeczeństwo pandemia Ministerstwo Zdrowia onkologia kardiologia

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. "Regularne badania czynią cuda"

- Dzisiaj nie można mówić, że nowotwór piersi jest chorobą śmiertelną, ponieważ wcześnie wykryty jest w ponad 90 proc. przypadków całkowicie wyleczalny. Bardzo ważna jest systematyczność badań profilaktycznych - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr n. med. Piotr Furga, kierownik oddziału chirurgii onkologicznej i rekonstrukcji piersi Breast Cancer Unit w Wojskowym Instytucie Medycznym. 
Zobacz więcej na temat:  onkologia medycyna rak piersi społeczeństwo zdrowie Piersi Ministerstwo Zdrowia infografika

Październik miesiącem świadomości raka piersi. "Badania wydłużają życie"

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Jednak o badaniach profilaktycznych kobiety powinny pamiętać przez cały rok. - Rak piersi jest tym nowotworem, w przypadku którego wykonywanie badań, czyli głównie mammografii, pozwala na znaczne wydłużenie życia - mówi w Programie 1 dr n. med. Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie kobieta rak piersi badania lekarz onkologia społeczeństwo Klaudia Porębska nowotwory infografika

KARPACZ 2022 Krajowa Sieć Onkologiczna ruszy w przyszłym roku. Kraska: każdy pacjent będzie miał swojego opiekuna

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2023 roku Krajowa Sieć Onkologiczna zaczęła działać - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W ramach tego programu każdy pacjent z chorobą nowotworową otrzyma swojego opiekuna, który będzie pomagał choremu na kolejnych etapach leczenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Zdrowia Waldemar Kraska nowotwory onkologia

Profesor Marcin Jóźwik o medycynie, karierze, hobby i marzeniach

O profesorze Marcinie Jóźwiku, polskim naukowcu i lekarzu jego współpracownicy mówią, że to nie tylko świetny klinicysta i chirurg, ale przede wszystkim wspaniały, dobry człowiek, który wszędzie, gdzie się pojawia, tworzy wspaniałą atmosferę. Prof. Marcin Jóźwik po stażach na uniwersytetach francuskich i amerykańskich, i po ponad 10 latach pracy w Niemczech, wrócił do Polski, pracuje i prowadzi badania w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna ginekolog Francja onkologia Białystok przyroda ryby natura studia ciąża Fundacja na rzecz Nauki Polskiej