Polskie Radio
Section05
onkologia

TYLKO U NAS Dodatkowe 2,75 mld zł na ochronę zdrowia. Politycy chwalą inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy

Ministerstwo Zdrowia przygotuje ustawę dotyczącą Funduszu Medycznego. Jego utworzenie zainicjował prezydent Andrzej Duda. Do funduszu ma trafić blisko 2,75 mld zł. Środki zostaną przeznaczone na leczenie pacjentów chorych na raka i choroby rzadkie. Jak inicjatywa prezydenta jest oceniana przez polityków w Sejmie?
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Fundusz Medyczny Piotr Zgorzelski Jan Maria Jackowski onkologia służba zdrowia prezydent społeczeństwo POLSKA

Prezydent: dzięki Funduszowi Medycznemu wzrost środków na ochronę zdrowia będzie ogromny

- Fundusz Medyczny będzie wspierał między innymi dzieci dotknięte chorobami onkologicznymi i chorobami rzadkimi poprzez finansowanie technologii medycznych dotychczas niedostępnych w Polsce - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Zostaną na niego przeznaczone niemal 3 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia Andrzej Duda onkologia pieniądze

"Narzędzie do szybkiego ratowania życia i zdrowia". Łukasz Szumowski o Funduszu Medycznym

- Fundusz Medyczny będzie przeznaczony na trzy filary: leczenie onkologiczne i chorób rzadkich, inwestycje i profilaktykę - powiedział w niedzielę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił on również, że projekt ustawy do tej inicjatywy powstanie w najbliższych tygodniach. W resorcie zdrowia już tworzone są zespoły.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia Andrzej Duda onkologia pieniądze Łukasz Szumowski Fundusz Medyczny

"Wytrąci argument opozycji". Prof. Kamiński o utworzeniu Funduszu Medycznego

- Uważam, że w znacznej mierze powołanie Funduszu Medycznego spełni swoje zadanie - powiedział prof. Antoni Kamiński, socjolog z Polskiej Akademii Nauk, który odniósł się również do działań rządu ws. koronawirusa. - Sprawiają wrażenie rozsądnych - dodał.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koronawirus choroby zakaźne choroby płuc zdrowie Błażej Prośniewski POLSKA onkologia Fundusz Medyczny społeczeństwo

Publicysta: postawienie na polaryzację i agresję może zgubić Kidawę-Błońską

- Małgorzata Kidawa-Błońska i Andrzej Duda wybrali zupełnie różne kampanie. To widać na pierwszy rzut oka, że kampania pani marszałek jest znacznie bardziej agresywna, polegająca na atakowaniu przeciwników, w czym przez lata specjalizowali się Sławomir Nowak i Igor Ostachowicz, spin doktorzy jej sztabu - komentował w studiu Polskiego Radia 24 Łukasz Jankowski (Radio Wnet).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Solidarna Polska służba zdrowia onkologia

"Szczyt hipokryzji Kidawy-Błońskiej". Spot PiS przypomina, jak głosowała ws. pieniędzy na onkologię

Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska apeluje o przeznaczenie większych pieniędzy na onkologię w Polsce, a sama co najmniej pięć razy głosowała przeciwko takiemu zwiększeniu środków; to szczyt hipokryzji - przekonywali Adam Bielan i Stanisław Karczewski podczas prezentacji spotu, w którym przypomniano, jakich inwestycji w onkologię nie poparła w Sejmie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory prezydenckie 2020 Małgorzata Kidawa-Błońska onkologia służba zdrowia

"Komentarz Dnia": onkologia, koronawirus, Kosiniak-Kamysz

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Marek Król ("Tygodnik Sieci") i Jarosław Włodarczyk. Publicyści dyskutowali m.in. o onkologii i koronawirusie w kontekście kampanii prezydenckiej, a także o sondażach wyborczych i szansach Władysława Kosiniaka-Kamysza na wejście do II tury wyborów prezydenckich.
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Marek Król Maciej Kożuszek koronawirus onkologia kampania prezydencka Władysław Kosiniak-Kamysz

Premier: rzetelna informacja o koronawirusie pokazuje, jak ważne są media publiczne

- Dziś rzetelna informacja dla społeczeństwa to ważna sprawa, zwłaszcza ws. koronawirusa. To pokazuje, jak ważna jest telewizja publiczna, media publiczne - mówił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił też, że rząd w tym roku przeznaczy rekordową pulę na bardzo ważny obszar dla Polaków, czyli na onkologię.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Mateusz Morawiecki premier onkologia TVP media publiczne

Prezydent: przeznaczymy niemal 3 mld zł rocznie na wzmocnienie ochrony zdrowia w Polsce

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział przeznaczenie dodatkowych funduszy na ochronę zdrowia. Rocznie ma to być blisko 3 miliardy złotych - obecnie z przeznaczeniem na walkę z koronawirusem, ale docelowo na wzmocnienie ochrony zdrowia dzieci, na szczególnie trudne przypadki i onkologię.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda wybory prezydenckie 2020 służba zdrowia koronawirus onkologia Nysa prezydent społeczeństwo

"Media publiczne muszą być finansowane z budżetu państwa". Kidawa-Błońska pięć miesięcy temu

- Telewizja publiczna będzie finansowana z budżetu. Mówimy o tym od czterech lat, powinna być finansowana z budżetu - przekonywała pięć miesięcy temu, we wrześniu 2019 roku, Małgorzata Kidawa-Błońska. Polityk argumentowała wówczas, że telewizja publiczna i rozgłośnie radiowe powinny "mieć możliwość spokojnego, racjonalnego funkcjonowania".
Zobacz więcej na temat:  media publiczne TVP Polskie Radio onkologia polityka Małgorzata Kidawa-Błońska Platforma Obywatelska opozycja POLSKA budżet Polski

Bogdan Pęk: dokonania opozycji w służbie zdrowia były tragiczne

- Fakty są bezlitosne, chciano prywatyzować służbę zdrowia w chamski, nieuczciwy sposób, kosztem znakomitej większości ludzi - komentował rządy koalicji PO i PSL, w kontekście sporu wokół finansowania onkologii, były senator PiS Bogdan Pęk. W audycji również komentarz Ryszarda Majdzika, byłego opozycjonisty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Solidarna Polska służba zdrowia onkologia Tomasz Sakiewicz

Pięć razy "nie". Tak Kidawa-Błońska głosowała ws. dodatkowych pieniędzy na onkologię

Środowiska opozycyjne na czele z kandydatką KO na prezydenta w ostatnim czasie wykorzystują temat opieki onkologicznej w Polsce. Chcą, żeby prezydent zawetował finansową rekompensatę dla mediów publicznych z tytułu niskich wpływów z abonamentu, by przeznaczyć te pieniądze na pomoc w walce z chorobami nowotworowymi. Za rządów PO-PSL Małgorzata Kidawa-Błońska pięciokrotnie zagłosowała jednak przeciw dodatkowym środkom na onkologię, tak jak jej partyjni koledzy. Portal tvp.info przypomniał te decyzje.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Kidawa-Błońska Platforma Obywatelska onkologia służba zdrowia polityka POLSKA