Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
Radość i wypoczynek podczas wakacjizdj. ilustracyjne
Radość i wypoczynek podczas wakacji/zdj. ilustracyjneFoto: Dean Drobot/Shutterstock.com

- W naszym kraju około 45 proc. kotów zostaje w domach i mają one zapewnioną opiekę bliskich bądź znajomych i przyjaciół właścicieli, natomiast ponad jedna trzecia psów wyjeżdża na wakacje wraz ze swoimi opiekunami - tłumaczyła dr Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii. Jak podkreślała, to odzwierciedla potrzeby behawioralne tych zwierząt. - Zachowujemy się właściwie - podkreślała ekspert. - Oczywiście należy brać pod uwagę indywidualne potrzeby czworonogów, jednak psy są przywiązane do swoich właścicieli, a jednocześnie najczęściej lubią poznawać nowe terytoria, a z kolei koty są zwierzętami terytorialnymi, dlatego każda zmiana otoczenia i rytmu dnia może być poważnym stresem - podkreślała gość Czwórki. 

Jak tłumaczyła, najlepszym rozwiązaniem w większości przypadków u kotów jest pozostawienie tych zwierząt we własnym domu podczas wakacyjnego wyjazdu. - Tymczasowy opiekun powinien spędzać z nimi godzinę dziennie, to wersja minimum. Koty są też drapieżnikami, więc zabawa symulująca polowanie będzie zaspokojeniem jednej z ich podstawowych potrzeb. W przeciwnym razie kot będzie sfrustrowany - tłumaczyła dr Małgorzata Głowacka. 

Czytaj także:

Zdaniem ekspert, w przypadku psów "problem jest złożony". - Zwierzęta te uwielbiają spędzać czas z opiekunami, ale wyjazd musi być dostosowany do ich możliwości, wieku i stanu zdrowia. Trudno jest wyobrazić sobie chodzenie z mopsem po wysokich górach - opowiadała. - W takich wypadkach warto albo zadbać o opiekę petsittera albo pozostawić zwierzę w profesjonalnym hotelu - mówiła. 

Posłuchaj
09:12 czwórka zwierzęta 2022_07_11-14-24-45.mp3 Jak skutecznie zadbać o dobrostan zwierzaka podczas wakacji - mówi dr Małgorzata Głowacka (Dajesz radę/Czwórka) 

Zdaniem gościa Czwórki, w żadnym przypadku nie należy zostawiać zwierzęcia z człowiekiem, którego nie zna, bo może to oznaczać dodatkowe problemy zarówno dla czworonoga, jak i opiekuna. - Stres związany z naszą nieobecnością można jednak zminimalizować, jeśli postaramy się o to, by w tym czasie nie zmieniać rutyny czworonoga ani jego diety - podkreślała dr Małgorzata Głowacka. Rozwiązaniem jest także hotel, ale zdaniem gościa Czwórki, warto wybrać właściwy. - Hotele są bardzo różne, dlatego poszukując odpowiedniej placówki, należy brać pod uwagę to, by miejsce jak najbardziej odzwierciedlało warunki domowe zwierzaka - tłumaczyła. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Małgorzata Głowacka (lekarz weterynarii, ekspert Mars Polska)

Data emisji: 11.07.2022

Godzina emisji: 14.07

kd