Polskie Radio
Section05
zwierzęta domowe

Garumbatitan: nowy gatunek tyranozaura. "Był bardzo majestatyczny"

– Każde takie odkrycie to kolejna klatka filmu, uzupełniająca opowieść o światach, które minęły, a planeta za każdym razem wyglądała inaczej. Przybliżenie świata dinozaurów jest nie tylko fascynujące, ale i bardzo edukacyjne – ocenia prof. Andrzej Boczarowski, paleontolog z Uniwersytetu Śląskiego, współtwórca trzech juraparków w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe Michał Kowarski

Światowy Dzień Zwierząt. Co nasze zwierzęta mówią o nas?

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono 4 października 1931 roku podczas konwencji ekologicznej we Florencji. Tym dniem rozpoczyna się Światowy Tydzień Zwierząt, podczas którego na licznych konferencjach związanych z ekologią poruszane są ważne tematy dotyczące szeroko pojętej troski o zwierzęta. W Polsce Dzień Zwierząt obchodzi się od 1993 roku.  
Zobacz więcej na temat:  Bartosz Bielecki zwierzęta zwierzęta domowe

Kto może zostać groomerem? Rozmowa z Groomerką Roku

Jedną z bardzo ważnych cech dobrego groomera jest umiejętność odczytywania mowy zwierząt. Dobry groomer czyli specjalista od pielęgnacji zwierząt jest w stanie od razu widząc zwierzaka stwierdzić, w jakiej jest formie. Jakie cechy powinien posiadać dobry groomer i kto jest trudniejszym klientem zwierzę czy jego właściciel? Na te pytania odpowiedzieliśmy w audycji "Popołudnik" w Polskim Radiu Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe zawody Popołudnik w PR Dzieciom radio dla rodziców DAB+

Kiedy kot mówi "przepraszam", czyli emocjonalny radar naszych czworonogów

Powszechnie uważa się, że psy są największymi i najwierniejszymi przyjaciółmi człowieka. Z kolei koty są "indywidualistami" i chadzają własnymi drogami. Jednak badania wskazują, że koty również potrafią okazywać uczucia swoim opiekunom: robią to jednak w sposób mniej spektakularny i trudniejszy do zrozumienia.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kot zwierzęta domowe emocje ludzie hodowla zwierząt Radosław Nałęcz Trójka

Aplikacja Znajda.org. Wsparcie e-administracji w walce z bezdomnością zwierząt

Aplikacja Znajda.org skierowana jest do wszystkich obywateli, którym leży na sercu zapobieganie bezdomności zwierząt i wyłapywanie zwierząt dziko żyjących, poruszających się bez opiekuna. To miejsce w sieci również dla tych, którym zaginęło zwierzę domowe i mają problem z jego odnalezieniem. Aplikacja powstała dzięki Funduszom Europejskim i stworzenie zajęło niecałe dwa lata. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie fundusze unijne fundusze ue zwierzęta zwierzęta domowe bezdomność społeczeństwo

Afrykańskie upały w Polsce 2023. Jak dbać o psa i kota w gorące dni?

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej, pierwszy tydzień lipca był najgorętszy w dziejach pomiarów na świecie. Według meteorologów, całe lato może być upalne. Tak wysokie temperatury są uciążliwe nie tylko dla ludzi. Bardzo źle znoszą je także zwierzęta. Jak pomóc naszemu psu czy kotu podczas upałów? 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe pies kot upały lato opieka nad zwierzętami

Małe kotki: urocze, słodkie, zabawne. Jak bezpiecznie wprowadzić je do domu?

Kiedy są małe, są najpiękniejsze i najsłodsze: wszyscy je kochają. Jednak kiedy dorosną, potrafią narobić poważnych problemów. Jak małe kotki dobrze wprowadzić do naszego domu i się z nimi zaprzyjaźnić już za młodu, by potem nie mieć nieprzyjemności? Jak sami powinniśmy przygotować się na przyjęcie nowego kota w domu i co zrobić, by kot poczuł się u nas dobrze?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zwierzęta domowe kot dom Tomasz Miara Trójka

Zagraniczne podróże ze zwierzętami - o czym pamiętać?

Wakacyjne wyjazdy i urlop w towarzystwie zwierząt domowych to także obowiązki dla ich właścicieli. O czym pamiętać, aby podróżować bezpiecznie i zgodnie z prawem?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio wakacje urlop podróże podróże zagraniczne Podróże rodzinne podróże po Polsce ŚWIAT POLSKA POLSKA społeczeństwo zwierzęta zwierzęta domowe służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo samolot samoloty pies kot porady

Koci wirus: czy ptasia grypa atakuje koty? Właściciele przerażeni, lekarze niewiele wiedzą

Koci wirus coraz bardziej niepokoi właścicieli kotów. Naukowcy na razie niewiele wiedzą, choć dużo wskazuje, że chodzi o ptasia grypę H5N1. Główny Lekarz Weterynarii ostrzega przed wirusem. Ze względu na wysoką zaraźliwość między kotami zaleca się ostrożność i trzymanie kotów w domu na czas badania próbek. Nie ma jednak mowy o pandemii – wyjaśniają eksperci. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zwierzęta domowe kot wirus ptasia grypa Jacek Frentzel Piotr Firan Trójka

Nieznana choroba zagraża kotom. Stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii rozwiewa tylko część wątpliwości

Media informują o rosnącej liczbie przypadków nieznanej choroby, która atakuje koty. W wyniku infekcji dochodzi do nagłych zgonów, a u chorych zwierząt obserwowane są objawy neurologiczno-oddechowe. Jak mówią lekarze weterynarii nowe zachorowania określają "tajemniczą chorobą kotów" lub "kocim pomorem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zwierzęta domowe sars-cov-2 ptasia grypa koty kot choroba zwierzęta

Zwierzęta domowe pomagają nam radzić sobie ze stresem?

Dźwięki o niskiej częstotliwości, np. mruczenie kota, może pomóc nam się zrelaksować i zmniejszyć poziom stresu. Udowodniono naukowo, że takie dźwięki wzmacniają mięśnie, kości i stawy, łagodzą ból, niwelują duszności, przyśpieszają gojenie ran. Jakie jeszcze możemy czerpać korzyści z posiadania domowego zwierzaka? 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta domowe społeczeństwo psychologia dzieci socjologia pies koty Patryk Michalski

TYLKO U NAS W niektórych polskich miastach dziki... mają się dobrze. "Gdybym wtedy była w ciąży, nie dałabym rady uciec"

Warszawa, Gdańsk, Gdynia. Co je ostatnio łączy? Mają poważne problemy z watahami dzików. Zwierzęta terroryzują mieszkańców. Są wszędzie: na plażach, na osiedlach, na deptakach, w śmietnikach. Co gorsza, atakują mieszkańców. Ofiarą dzików padają też psy. Urzędnicy twierdzą, że redukują populację, ale żaden z magistratów z nich nie zrobił inwentaryzacji dzikich zwierząt. W rzeczywistości działają na tzw. czuja.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta leśne zwierzęta domowe POLSKA Lasy Państwowe Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz Rafał Trzaskowski

Jak przepisowo przewozić zwierzęta?

Wystająca z okna jadącego samochodu psia głowa jest zabawnym widokiem, który potrafi rozczulić nawet tych, którzy nie przepadają za zwierzętami. Takie podróże narażają jednak na niebezpieczeństwo zarówno zwierzę, jak i współpasażerów. Jak przewozić zwierzęta, aby było bezpiecznie i zgodnie z prawem?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 pies podróże zwierzęta zwierzęta domowe turystyka bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze kodeks drogowy przepisy drogowe