Dieta ketogeniczna. Od czego zacząć i czy warto to robić?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 17:51
- Każdy produkt można przerobić na jedzenie "keto". Możemy otrzymać ketofrytki z kalarepy albo selera, ketofaworki czy ketopączki, albo ketożelki, które będą naprawdę słodkie - mówiła Katarzyna Puławska znana w sieci jako "Ona ciągle gotuje".
Jak przejść na dietę ketogeniczną?zdjęcie ilustracyjne
Jak przejść na dietę ketogeniczną?/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Maksim Denisenko

Dieta ketogeniczna to przede wszystkim zastąpienie węglowodanów tłuszczami. - Gdy zaczęłam ją stosować, zmienił mi się smak. Na początku odrzucały mnie tłuste mięsa, dziś czasem je jadam - wspominała gość Czwórki. Katarzyna Puławska swoją przygodę z dietą ketogeniczną zaczęła niemal cztery lata temu. - Na początku tej drogi musimy pogodzić się z faktem, że zmieniamy paliwo dostarczane naszemu organizmowi. Zwykle były to węglowodany, teraz będą to tłuszcze. Ten proces adaptacji potrwać może nawet do kilku tygodni - mówiła.

Dietę ketogeniczną można modyfikować w zależności od upodobań, ale każdy, kto chce ją zacząć, powinien zasięgnąć porady lekarza. - Bilansujmy swoje posiłki w taki sposób, by pasowały on do naszych potrzeb. Sama jadam jabłka czy buraki, które uznawane są za nieketogeniczne - podkreślała Katarzyna Puławska. 

Mięsa, jajka, a nawet awokado nie będą "obowiązkowe" w naszym jadłospisie. - Ważne, by talerze były kolorowe, a dieta stała się stylem życia, a nie ograniczeniem - podkreślała Katarzyna Puławska. Gość Czwórki na co dzień radzi sobie bez chleba bądź ziemniaków. - Na początku nie jest łatwo, tych produktów bardzo brakuje. Do sałatek można więc dodać majonez, jeść produkty z grilla, które są pyszne - tłumaczyła.

Posłuchaj
17:44 czwórka_PR4_AAC 2023_02_08-14-15-44.mp3 Na czym polega dieta ketogeniczna i czy warto ją stosować? (Dajesz radę/Czwórka) 

By skutecznie zmienić dietę, należy mieć dużo dyscypliny, ale są też "patenty", które warto stosować. - Można tworzyć zamienniki z dozwolonych produktów: białek jajka, siemienia lnianego, ziemniaki w daniach obiadowych zastępować kalafiorem - mówiła gość Czwórki. - W ten sposób oszukujemy własne ciało. Mąkę pszenną w panierce w kotlecie schabowym zastąpić możemy tartym parmezanem, czy mąką migdałową. Bardzo ważne w tej diecie są smacznie dobrane przyprawy - podkreślała Katarzyna Puławska.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Katarzyna Puławska ("Ona ciągle gotuje")

Data emisji: 08.01.2023

Godzina emisji: 14.10

kd