Bułgarskie Święto Wina. Tak świętuje Sarakina Balkan Band

- Gramy od dwudziestu lat. Dla nas Bałkany zaczynają się już w Białymstoku - mówił Jacek Grakow z Sarakina Balkan Band. I opowiadał o wyjątkowym święcie, które zapowiadać ma nadejście wiosny. 
Jacek Grakow
Jacek GrakowFoto: M. Szajkowski/Czwórka
O Audycji
Tytuł Sarakina Balkan Band zaprasza na Bułgarskie Święto Wina
Prowadzący Maciej Szajkowski
Opis

joryj kłoc 1200.jpg
Joryj Kłoc - folkowe uderzenie rodem z Ukrainy

Sarakina Balkan Band to, istniejąca od 1999 roku, polsko-bułgarsko-czeska formacja muzyczna łącząca Bałkany z folkiem i jazzem, szeroko pojętą muzyką świata. Ich ostatni, szósty już krążek, "Balkantron" ukazał się w 2017 roku. - Od tego czasu koncertujemy, braliśmy także udział w imprezach tanecznych - mówił Jacek Grakow, lider formacji.

ZOBACZ TAKŻE Provinz Posen: robimy dekonstrukcję folku >>>

W programie rozmawialiśmy m.in. o kondycji polskiej muzycznej sceny folklorystycznej. - Zespołów jest coraz więcej. Z jednej strony potrzebny jest warsztat, z drugiej, inicjatywa. Dobrze jest, jeśli trafiają się ludzie z jednej i drugiej strony - mówił gość Czwórki. Opowiadał także o zbliżającym się Bułgarskim Święcie Wina, symbolizującym nadejście wiosny. To, jak tłumaczył gospodarz audycji Maciej Szajkowski, "bardzo huczne bałkańskie bachanalia". - Bardzo stare święto, wywodzące się jeszcze z czasów Bizancjum. W Bułgarii to jednak wciąż bardzo żywa tradycja - tłumaczył zaś gość Czwórki. Trifon Zarezan to czas podcinania winorośli, by - jak tłumaczył Jacek Grakow - dały one lepsze plony. Celebrują je nie tylko hodowcy winorośli, ale też karczmarze, czy po prostu miłośnicy wina.

A także muzycy z Sarakina Balkan Band. Zespół zagra m.in. 15 lutego w Warszawie, a koncert połączony ma być z obchodami święta wina. W programie zdradzaliśmy, co będzie się działo podczas tego wyjątkowego wieczoru, i gdzie jeszcze Sarakinę usłyszeć będzie można na żywo. W programie także dużo dobrej folkowej muzyki, m.in. od Sarakina Balkan Band.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Jacek Grekow (akordeon, dudy, kaval) 

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 00:00

kd/pj

Playlista
Tagi
Playlista
  • Sarakina, - Dance Before the Battle
  • Sarakina, - Sofijsko Utro
  • Zaljubih mamo tri momi+ Sarakina - Zaljubih mamo tri momi
  • Sarakina, - Djore
  • Sarakina, - Ja ilezi Giurgio
  • Sarakina, - Sofijsko utro
  • Balkantron+ Sarakina - Balkantron
  • Graovo taste+ Sarakina - Graovo taste
  • Sarakina, - Glava li ta boli