Radical Polish Ansambl. Między "Weselem" a eksperymentem

To jeden z najbardziej tajemniczych debiutów w ostatnim czasie. Legenda miesza się tu z burzliwą historią, mity z faktami, kompozytorzy z wirtuozami. Radical Polish Ansambl wzbudził poważny ferment, tak wśród krytyków jak i publiczności.
Michał Brzozowy i Miron Zajfert
Michał Brzozowy i Miron Zajfert Foto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji
Tytuł Radical Polish Ansamble. Między "Weselem" a eksperymentem
Prowadzący Maciej Szajkowski
Opis
joryj kłoc 1200.jpg
Joryj Kłoc - folkowe uderzenie rodem z Ukrainy

Radical Polish Ansambl to "utopijna próba połączenia tego, co najbardziej archaiczne w tradycji polskiej wsi, z tym, co najbardziej awangardowe we współczesnej muzyce eksperymentalnej". W ich muzyce korzenie współbrzmią z klasyką i awangardą. Czerpiąc garściami z kultury współczesnej, R.P.A. stara się wyznaczyć w "brzmieniową trzecią drogę". Formacja ma w repertuarze nie tylko dzieła Tadeusza Sielanki, lecz także Zygmunta Krauzego, Sławka Kupczaka, Cezarego Duchnowskiego czy Agnieszki Stulgińskiej. - To, co robił Sielanka w latach 40. i 50. ubiegłego stulecia przypomina to, co robili muzycy amerykańscy dwadzieścia lat później, na fali rewolucji psychodelicznej. Podróżowali na Wschód, wchodzili w tradycje duchowe i muzyczne, tworzyli miksy i mikstury, niezwykłe połączenia. Jemu też udało się stworzyć coś na kształt północno-indyjskich, klasycznych mazurków - mówił Michał Brzozowy.

ZOBACZ TAKŻE Provinz Posen: robimy dekonstrukcję folku >>>

Działający dopiero od roku zespół występował już na tak prestiżowych festiwalach, jak lubelskie Kody czy krakowskie Sacrum Profanum. Na koncie ma debiutancki krążek. - Już do pierwszego utworu otwierającego płytą brakuje mi wizji. Żałuję, że jest tu wyłącznie fonia - mówił Miron Zajfert. - To w moim odczuciu ścieżka dźwiękowa do nieistniejącego filmu, albo - do wielu filmów już istniejących - tłumaczył. A jak dodał Michał Brzozowy, twórcom R.P.A. zależało na tym, by "nie popaść w stereotyp mrocznej smutnej, nieprzystępnej awangardy". - Gdzie jest tylko chaos i noise. U nas chyba bywa też sentymentalnie. 

Koncertowa premiera płyty odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. Teraz muzyków będzie można usłyszeć na żywo m.in. w stołecznym Centrum Kultury Bemowo. W programie zapraszaliśmy na to wyjątkowe wydarzenie, a goście Macieja Szajkowskiego opowiadali także o kolejnych koncertach i planach muzycznych. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Michał Brzozowy (szeptun) i Miron Zajfert (kreator) - Radical Polish Ansamble

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 00:00

kd

Playlista
Tagi
Playlista
  • Radical Polish Ansambl Geranoi III - Geranoi III
  • Radical Polish Ansambl, - il combattimento do Gaca e meto
  • RADICAL POLISH ANSAMBL Mazurka in C - Mazurka in C
  • RADICAL POLISH ANSAMBL Tiers monde - Tiers monde
  • Nelia Safaie Shoopeh - Shoopeh