Rod. " Poczuj kaszubskiego ducha" z energetycznym bitem

Pierwszy "Folk Off" w 2021 roku to skok na Kaszuby. Było muzycznie - tanecznie oraz energetycznie, a o nowym krążku pt. "Poczuj kaszubskiego ducha", czyli "Pòczuj kaszëbsczégò dëcha", opowiadała część trio Rod, czyli Cichy i Loki. - Staramy się promować kaszubski folk, ale nie tylko - podkreślali muzycy.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Giulio_Fornasar/Shutterstock.com
O Audycji

Prawdziwie Polskie Techno -  Michał Fetler  -  Fanfara Awantura 1200.jpg
Fanfara Awantura: tu wszystko jest nieoczekiwane

Jak mówili artyści w rozmowie z Maciejem Szajkowskim, ich muzyka to "ludowe techno, z ważnym przekazem, osadzone w najlepszych tradycjach Zimnej Fali", a uważny słuchacz wynajdzie w nagraniach folk z białym śpiewem, rocka, trip-hop lub d'n'b.

Czytaj także:

Atanas Valkov: Bałkany od zawsze grają mi w duszy

"Płyta tatarska" Karoliny Cichej -muzyka z Podlasia aż po Krym

Członkowie Rod pochodzą z Wejherowa i w swojej twórczości promują region kaszubski i tamtejszą muzykę. - Jesteśmy takie trochę "farbowane lisy", bo nie znamy kaszubskiego - mówili w Czwórce Cichy i Loki. - Przez lata staraliśmy się nawiązywać do słowiańszczyzny. To motyw przewodni naszej twórczości. Tym razem doceniliśmy kaszubszczyznę, która jest swoistym nośnikiem słowiańskich tradycji - podkreślali.

Posłuchaj
58:53 Czwórka/Folk Off Rod 5.01.2021.mp3 O swoim krążku "Pòczuj kaszëbsczégò dëcha" opowiadają muzycy formacji Rod (Folk Off/Czwórka) 

Dlatego w ich twórczości ważną rolę pełnią instrumenty klasyczne i folkowe, nie tylko elektronika. - Na krążku "Pòczuj kaszëbsczégò dëcha" staramy się ładnie połączyć nowoczesne brzmienia z tradycyjnymi - podkreślał Loki, grający m.in. na nyckelharpie. - Ten instrument idealnie wpisuje się w nasze brzmienie i dobrze oddaje to, co chcemy przekazać - mówił w rozmowie z Czwórką. 

Źr., ROD zespół||Nie jestem częścią

Muzycy swoje inspiracje czerpią także m.in. ze Skandynawii. - Wszyscy jesteśmy też mocno związani z polską Zimną Falą, powrotem do lat 80. Bo muzycznie jesteś tym, czego słuchałeś jako młody człowiek, a my wywodzimy się właśnie z takich klimatów - podkreślał. Mocny przekaz - z odniesieniami do mitologii słowiańskiej i demonologii zawierają także w tekstach. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Cichy (wokalista i gitarzysta basowy), Loki (nyckelharpista) - Rod

Data emisji: 05.01.2020

Godzina emisji: 00:03

kd

Playlista
Tagi
Playlista