Wowakin: chcemy powrócić do koncertowania

W Czworce pojawiła się Paula Kinaszewska z grupy Wowakin. - Chcemy mieć kontakt z publicznością, grać. Po prostu móc robić to, co kochamy - podkreślała w rozmowie z Maciejem Szajkowskim.
Wowakin Trio w studiu im. W. Szpilmana
Wowakin Trio w studiu im. W. SzpilmanaFoto: Grzegorz Śledź PR
O Audycji

skrzypce wiolonczela fortepian 1200.jpg
"Kurpian Songs & Meditations". Łukasz Ojdana i jego folk-jazz

Zespół zadebiutował podczas Festiwalu Nowa Tradycja w 2016 roku i od tego czasu wydał trzy płyty długogrające, wśród nich projekt z 2017 roku "Kraj za miastem". "Wiązanka" to drugi krążek nagrany przez członków Wowakin, trzecia płyta zarejestrowana została przez dzieci. Twórczość grupy Wowakin została znakomicie przyjęta przez krytyków. - Oczywiście chcieliśmy, by nas zauważono, ale byliśmy zszokowani, nie spodziewaliśmy się, że zostaniemy tak wysoko ocenieni - mówiła Paula Kinaszewska, skrzypaczka i współzałożycielka grupy. 

Posłuchaj
58:28 Czworka Folk_Off 17.03.2020.mp3 Paula Kinaszewska o działalności Wowakin Trio i planach muzycznych (Folk Off/Czwórka) 

Na tym krążku - oprócz muzyki, która stanowi kontynuację kierunku z pierwszego albumu - usłyszymy jednak pewne nowości, jak mówił Maciej Szajkowski, gospodarz audycji "kontrapunkty i nieoczywistości". - Oczywiście zawsze chciałoby się zaproponować słuchaczom coś nowego, ale z drugiej strony - podoba nam się to, co robiliśmy dotychczas. Nie chcieliśmy "zdradzać siebie", więc trzeba było wyważyć materiał na "Wiązankę" - mówiła Paula Kinaszewska. Teksty piosenek utrzymane są "w duchu ludowości i folkloru", choć ich autorami są twórcy całkiem współcześni, czyli muzycy Wowakin Trio. - Na podstawie tradycyjnych stworzyliśmy własne przyśpiewki. Na krążku są jednak także niewspółczesne teksty, z odniesieniami do dawnej kultury - tłumaczyła gość Czwórki. 

Posłuchaj także:

-> Daj ognia. Słowiańsko-skandynawski folk bez nostalgii
-> Kurpian songs&Meditations. Łukasz Ojdana i jego folk-jazz

Pandemia zastała artystów w czasie pracy. - Początkowo byłam przerażona, ale sama przechorowałam wirusa. Dziś czuję, że sytuacja na świecie nie wróci do normy sprzed roku, więc musimy nauczyć się żyć tak, jak jest. Po prostu gramy dalej, wspólnie tworzymy - mówiła gość Czwórki. Jak podkreślała, choć plany są poważne, pandemia wciąż wiele uniemożliwia. - Nasza muzyka na szczęście jest "użyteczna", więc służy dziś ludziom do tańca. Mamy plany festiwalowe, ale zobaczymy, czy uda się je zrealizować - podrkeślała Paula Kinaszewska. 

Źr., Wowakin - "Rutka"

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Paula Kinaszewska (skrzypaczka, pianistka Wowakin Trio)

Data emisji: 17.03.2019

Godzina emisji: 00.10

kd

Playlista
 • Wowakin, - Kalineczka
 • Wowakin & Wesołe Mazurki z Pragi, - Polka
 • WoWaKin Rutka - Rutka
 • WoWaKin Sannicki - Sannicki
 • WoWaKin Trio, - Wiązanka nr 1
 • WoWaKin Trio, - Wiązanka nr 2
 • WoWaKin Trio, - Wiązanka polek
 • Ilkka Heinonen trio, - Narrien kruunajaiset
 • Ilkka Heinonen trio, - Marie
 • NURI LEKESIZGOZ, - Nude For Death
 • SMADJ - HADDAB, - Gengis Khan