Jaka będzie Nowa Tradycja 2021? "Liczymy, że wszystko się uda"

Gościem Czwórki był szef Radiowego Centrum Kultury Ludowej, który opowiadał m.in. o planach na tegoroczną - w warunkach pandemii - odsłonę festiwalu Nowa Tradycja. - Na razie mogę powiedzieć, że w tym roku konkurs powinien się odbyć - podkreślał Piotr Kędziorek.
Festiwal Folkowy Polskiego Radia. Kędziorek: ruszamy po niemal dwuletniej pandemicznej przerwie
Festiwal Folkowy Polskiego Radia. Kędziorek: ruszamy po niemal dwuletniej pandemicznej przerwieFoto: Grzegorz Śledź
O Audycji

góralskie skrzypce 1200 free.jpg
Rod. " Poczuj kaszubskiego ducha" z energetycznym bitem

Jak podkreślał gospodarz audycji Maciej Szajkowski, Nowa Tradycja 2021 to flagowe przedsięwzięcie Polskiego Radia. - W tym roku bardzo chcielibyśmy w "jakiejś" formule ten festiwal przeprowadzić - oczywiście na tyle, na ile warunki pandemiczne pozwolą. Dla mnie minimum to Konkurs Muzyki Folkowej, bo mimo że scena folkowa zamarła na czas walki z wirusem, dużo się dzieje, a artyści cały czas tworzą. Przychodzi do nas wiele pytań, więc zrobimy co w naszej mocy i mogę zadeklarować, że w tym roku konkurs powinien się odbyć.  

Posłuchaj

59:56 Czwórka/Folk_Off Kędziorek 10.02.2021.mp3 O folkowych przedsięwzięciach muzycznych Polskiego Radia opowiada Piotr Kędziorek (Folk Off/Czwórka) 

POSŁUCHAJ TAKŻE Folkowe wydarzenia 2020 w Polskim Radiu - co się działo?


roberto delira 1200.jpg
Roberto Delira: lutnia przyszła mi z pomocą

Trwają właśnie eliminacje do dwóch konkursów fonograficznych, czyli na Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł. - Do 15 lutego przesyłać można nagrania. Muszą to być fizyczne nośniki wraz z formularzem zgłoszeniowym, decyduje data stempla pocztowego. Liczymy na niespodzianki, bo doświadczenia pokazują, że jest wielu wciąż nieodkrytych muzyków - wyliczał Piotr Kędziorek. Z kolei zgłoszenia do Konkursu Muzyki Folkowej przyjmowane będą od poniedziałku 15 lutego. - Tu sprawa jest znacznie prostsza, bo na stronie internetowej Nowej Tradycji dostępny będzie formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić, i załączyć odpowiednie pliki dźwiękowe i zdjęciowe. Na zgłoszenia czekać będziemy przez miesiąc - wyliczał gość Czwórki. - Mam nadzieję, że w połowie maja spotkamy się z wyłonionymi wcześniej finalistami naszego konkursu, będziemy mogli w bezpieczny sposób przeprowadzić to wydarzenie - mówił. 

Jak tłumaczył Piotr Kędziorek, polska scena muzyczna, a przede wszystkim folkowa, od wielu lat prężnie się rozwija, a także profesjonalizuje. - Dlatego to, że ktoś, zgłaszając się do naszego konkursu, ma już na koncie wydane płyty, wcale nas nie dziwi, a wręcz przeciwnie - podkreślał. Jak wspominał, rok 2020 dla polskiego folku także "wcale nie był zły". - Być może dlatego, że siedząc w domu, a nie goniąc od trasy do trasy, od koncertu do koncertu, czy za kolejnymi projektami, twórcy skupili się na swojej twórczości, czyli na tym, by po prostu robić nową muzykę - mówił gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Piotr Kędziorek (redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej)

Data emisji: 10.02.2019

Godzina emisji: 00.00

kd

Playlista
Tagi
Playlista