Merkfolk z nową płytą "Echo": już planujemy koncerty

W Czwórce zagościli muzycy grupy Merkfolk, w składzie której usłyszymy m.in. skrzypce i akordeon, ale także kobiecy growl na wokalu. - Mamy mnóstwo planów na ten rok - zapowiadają muzycy, odpowiedzialni też za "podlaską szkołę" ciężkiego folk metalu. 
Agata Tutkaj i Rafał Frąckiewicz, grupa Merkfolk
Agata Tutkaj i Rafał Frąckiewicz, grupa MerkfolkFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

gitara shutterstock 1200.jpg
Duckshell - węgierski folk z karaibską nutą

Merkfolk powstał niemal 10 lat temu na Podlasiu i choć od początku istnienia grupy muzycy grają ciężki folk metal, pod koniec ubiegłego roku wydali płytę z nagraniami akustycznymi "Echo". W składzie usłyszymy - obok tradycyjnych gitar i instrumentów perkusyjnych - m.in. akordeon, skrzypce. W wersji metalowej w Merkfolku na wokalu słychać także kobiecy growl. - Zaczynałam trenować głos w bieszczadzkich lasach, gdzie roi się od niedźwiedzi - wspominała w Czwórce wokalistka Agata Tutkaj.

Posłuchaj
60:07 2021_03_24 00_00_02_PR4_Folk_Off.mp3 Agata Tutkaj i Rafał Frąckiewicz o historii i planach grupy Merkfolk (Folk Off/Czwórka)

morhana szajkowski big 1200.JPG
Morhana z mocnym folkmetalowym uderzeniem

Jak przekonywali muzycy Markfolka w rozmowie z Maciejem Szajkowskim, stworzenie akustycznych wersji ciężkich numerów folkmetalowych nie było łatwym zadaniem. - To wymagało przemyślenia brzmienia, które chcemy uzyskać. Na tym się skupialiśmy. Chcieliśmy uchwycić własny styl, a dopiero potem wybraliśmy instrumentarium i mogliśmy zacząć pracę - tłumaczył współtwórca grupy Rafał Frąckiewicz. 

Posłuchaj także Daj ognia. Słowiańsko-skandynawski folk bez nostalgii

Źr. Merkfolkband/Dziady (Official Video)

Nazwa zespołu, w luźnym tłumaczeniu z norweskiego oznacza "niosący folk". Muzycy opowiadali w rozmowie z Czwórką m.in. o tym, jak pandemia zmieniła ich codzienność. - Oczywiście, że granie dla publiczności na żywo to zupełnie co innego niż koncerty online, emocje są nieporównywalne - mówił Rafał Frąckiewicz, a jak tłumaczyła Agata Tutkaj, choć przed ostatnim koncertem przed "żywą publicznością" grupie towarzyszyły obawy o frekwencję, wszystko udało się znakomicie. 

Posłuchaj także: Kurpian songs&Meditations. Łukasz Ojdana i jego folk-jazz

Teraz członkowie Merkfolka pracują nad przygotowaniem kolejnego występu - tym razem już online. - Zaczynamy też planować dwie trasy koncertowe, które miałyby odbyć się dopiero jesienią i mamy nadzieję, że uda się je przeprowadzić - mówił Rafał Frąckiewicz. - Najważniejsza jest dobra organizacja pracy, co w praktyce oznacza niewielką ilość snu - podkreślała Agata Tutkaj. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość:  Agata Tutkaj (wokalistka, flecistka), Rafał "Baton" Frąckiewicz (perkusja, instrumenty perkusyjne)

Data emisji: 24.03.2019

Godzina emisji: 00.05

kd

Playlista